خانه مناف زاده

خانه مناف زاده اردبیل

در هر منطقه ای، آثار تاریخی ای وجود دارند که هویت اجتماعی و فرهنگی آن را به دوش می کشند. خانه مناف زاده یکی از این آثار تاریخی ست. این خانه در میدان سرچشمه استان اردبیل، خیابان رحمانی واقع شده است. قدمت این خانه به یک قرن پیش یعنی دوران پهلوی بازمی گردد.

ویژگی های خانه مناف زاده

در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی، حاج محمد علی معماری که از معماران معروف آن زمان بود به دستور حسین قلی صادقی این خانه را در مرکز شهر اردبیل بنا کرد. مساحت تقریبی آن ۱۳۰۰ مترمربع اندازه گیری شده است. معماری این خانه چنان زیبا بود که شهره عام و خاص گشته بود. همچنین از استقامت و پایداری بالایی نیز برخوردار است. از نکات جالب این خانه آن است که بین قسمت شمالی و جنوبی آن به اندازه ۹ پله اختلاف سطح وجود دارد. همین امر باعث شده تا از نمای جنوبی، خانه یک طبقه و از نمای شمالی دو طبقه به نظر برسد. نمای کلی خانه با طرح ها و نقش های هندسی و آجر چینی مزین شده است.

خانه مناف زاده به سبب معماری ای که داشت، کوشک مانند به نظر می رسید و در آن زمان جرء اولین خانه های کوشکی دوران پهلوی بود به همین دلیل بسیار به شهرت رسیده بود.

حسین قلی صادقی پس از مدتی خانه را به بهداری شهر و بعد از آن به بانک ملی اجاره داد. پس از چندی، بانک ملی اجاره خانه را به ساواک واگذار می کند. گفته می شود که در بازه ای از تاریخ، ساواک زندانی هایی را برای شکنجه به آن جا می برد. البته لازم به ذکر است که به دلیل معماری خاص خانه، صدای شکنجه زندانیان به گوش هیچکس نمی رسید.

از دیگر آثار تاریخی استان اردبیل می توان به خانه رضازاده و کلیسا مریم مقدس اشاره کرد.

شما مسافرین عزیز می توانید برای رزرو هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین، به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

در صورت تمایل برای پیوستن به این گفتگو
نظر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هتل چهار ستاره پدرام

با ۴۶ واحد مجهز و مجلل به عنوان

بهترین هتل سرعین

، لوکس ترین هتل سرعین و تمیز ترین هتل سرعین اردبیل آماده میزبانی و پذیرایی از شما گردشگران عزیز میباشد. برای اطلاعات بیشتر و یا

رزرو هتل

و یا اقامت در سرعین اردبیل به صفحه

تماس با ما

مراجعه بفرمایید. همچنین میتوانید از خدمات گردشگری و

جاذبه های توریستی سرعین

هتل پدرام در مدت اقامت خود استفاده کنید.