خانه وکیل‌الرعایا

خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا اردبیل یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این استان ! وجود مکان های تاریخی چون سنگ نبشته ساسانی یا خانه ارشادی اردبیل باعث شده است که استان اردبیل تبدیل به یک مکان تاریخی برای گردشگران شود.

در کنار همه این آثار خانه وکیل الرعایا هم جز آثار برجسته تاریخی است که به واقع در زمان جریان سلطنت مشروطه جز مکانهای تجمع سران کشور بوده است.

به واقع این خانه دارای سبک معماری زیبایی در سده بیستم ایران و اردبیل است البته با فوت آخرین فرد خاندان وکیل الرعایا چندان به این خانه اهمیت داده نشده است و در حال تخریب و انهدام می باشد.

خانه وکیل الرعایا یک خانه قدیمی در محله طوی اردبیل است که مربوط به دوره قاجار می باشد. در بهمن ماه 1378 این خانه جز آثار ملی ایران ثبت شده است و الان بعنوان مقرر بنیاد ایران شناسی اردبیل شناخته می شود.

خانه وکیل‌الرعایا

بخش با ارزش این خانه  تالار در قسمت غربی ساختمان قرار دارد و ابعاد آن 10 در 5 متر است. آیینه کاری و مقرنس کاری های با نقاشیهای پیرامونی، از ویژگیهای درون تالار هستند

این خانه قدیمی دارای ایوانی بزرگ است که سر در آن طاق نما و بندکشی منظمی وجود داشت که توسط شهردار خراب شد. البته این کار برای عریض کردن محله طوی صورت گرفت.

ضلع شرقی ایوان به حیاط مشرف می شود و پر از آینه کاری ها و شیشه های ارسی و رنگین است. البته آیینه کاری و مقرنس کاری ها جز ویژگی های برجسته این خانه قدیمی در عهد قاجار است.

این خانه ی قدیمی در کنار دیگر آثار تاریخی شهر اردبیل چون قلعه مشگین شهر یا دژ قهقه باعث سالیانه باعث جذب گردشگران زیادی می شود.

حال به این نکته هم توجه داشته باشید که شما می توانید علاوه بر دیدن مکانهای تاریخی استان اردبیل از جاهای بکر و دیدنی و طبیعت ناب دربند هیر اردبیل، پارک جنگلی مشکین شهر و… دیدن فرمایید.

کافی است در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اردبیل به شهرستان سرعین سفر کنید تا آب گرم های سرعین لذتی بی مثال را برای شما به ارمغان بیاورد …

 

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل در شهرستان سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *