روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین یکی از بی نظرین ترین روستاهای ایران !!! همانطور که در این سایت به معرفی انواع روستاهایی چون کلخوران پرداختیم در این جا قصد داریم روستای تاریخی گنزق را به شما معرفی کنیم.

که جز روستاهای استان اردبیل در سه کیلومتری شهر توریسی سرعین است. اگر می خواهید به شهر توریستی سرعین بروید و از چشمه های آب گرم آن دیدن کنید. بهتر است حتما سری هم به این روستای تاریخی بزنید که در آثار ملی اردبیل ثبت شده است و نزدیک به ده غار دست کن در آن وجود دارد.

زبان اصلی مردم روستای گنزق سرعین آذری است و براساس آمار سرشماری سال 1385 نزدیک به 868 نفر در این سکونت دارند. عدس، گندم، جو، سیب زمینی عمده ترین محصولاتی است که توسط کشاورزان این روستا برداشت می شود و درختانی از سیب، آلبالو، گل محمدی در این روستا می توانید ببینید. که تنها دلیل آن داشتن خاک خوب و حاصلخیز آن است.

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

 

همانطور که گفتیم این یک روستای تاریخی است که مربوط به دوره اشکانیان است و نزدیک به ده غار تاریخی دست کن در آن وجود دارد. اما آرامگاه زیارتی امامزاده سید صادق (ع) جز مکانهای مذهبی این روستا است که مردم را با دین خود عجین می کند.

این روستا پر از مکانهای تفریحی است و به نوعی تفرجگاهی مناسب برای گردشگران است. معروف ترین دره ای که در روستای کنزق وجود دارد دره ساری دره است که به دره زرد معروف است و پر از چشمه های طبیعی، درختان گلابی است و همچنین آب روانی از آن عبور می کند.

خانه‌ هاي صخره‌اي که در سراسيبي تپه‌اي به صورت خانه‌هاي زيرزميني و با اشکال مختلف حفاري شده‌اند بی نظرین ترین چشم انداز را برای گردشگران به ارمغان می آورد.

مردم این روستا کماکان به مانند قدیم مراسم شال سالاما را اجرا می کنند و جوانان آنها بر بام خانه هایشان در شب چهارشنبه سوری شالی را از روزنه بام به پایین می اندازند تا صاحب خانه هدیه ای داخل شال بگذارد.

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

این آیین و مراسمات هر کسی را به یاد گذشته می اندازد. البته باید به شما بگوییم که این روستا سوغات مخصوص به خود دارد که شامل : انواع صنایع دستی ماند گلیم‌های زیبا و منقش، جاجیم، فرش و همچنین انواع تولیدات دامی، لبنی و عسل می باشد.

غذاهای محلی روستای کنزق بسیار خوشمزه است که به«آش دوغ»(دوغا آشی یا آیران آشی)، «خشیل»، «سوغان سو»، «بزباش»، «شوربا»، «سوتلی پلو»، «قیقناغ»، انواع کباب و نان لواش محلی اشاره کرد.

برای دسترسی به این روستای زیبا میتوانیداز طریق شهر سرعین اقدام کنید که در ۳ کیلیومتری آن قرار دارد ….

 

با تشکر / هتل پدرام – رزرو هتل در سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *