روستا و آبگرم کوته کومه آستارا

روستا و آبگرم کوته کومه آستارا

روستا و آبگرم کوته کومه آستارا

روستا و آبگرم کوته کومه آستارا یکی دیگر از جاذبه های طبیعی گیلان ! روستای کوته کومه در استان گیلان و در 9 کیلومتری شهر لوندویل در محدوده آستارا واقع شده است.

این روستای زیبا و کوچک فقط 20 خانه روستایی را شامل می شود که مردم آن اکثرا به زبان تالشی سخن می گویند. اما به زبانهای ترکی یا آذری و همچنین فارسی تسلط کامل دارند. این روستا به علت وجود آبشار لاتون که بلندترین آبشار استان گیلان است شهرت زیادی یافته است.

روستای کوته کومه به ویژه در میان کوهنوردان بسیار معروف می باشد. این روستا در جنوب غربی آستارا آبشار های متعدد و حوضچه های صخره ای پر تعدادی دارا می باشد.

روستا و آبگرم کوته کومه آستارا

حتی آثار تاریخی مانند قلعه و گورستان و آسیاب کهن آسیه شوان نیز در آن قرار دارد. از روستای کوته کومه اگر 6 کیلومتر در ارتفاع حرکت کنید به آبشار زیبای لاتون می رسید.

البته در طول طی این مسیر، ارتقاع به صورت تدریجی به اندازه 750 متر بالاتر می رود . البته مسیری جذاب است زیرا تپه ها و آبشارهای زیبای کوچکی در مسیر هستند.

طی این مسیر به آمادگی بدنی خوبی نیاز دارد.گردشگران زیادی برای دیدن آبشار لاتون و استفاده از آب گرم کوته کومه، به این روستا مراجعه می کنند و این خود درآمد زایی خوبی برای اهالی روستا دارد.

اکثر اهالی این روستا از اجاره دادن منازلشان به توریست ها و کوهنوردانی که به آبشار لاتون صعود می کنند، درآمدزایی دارند که بخشی از مخارج زندگی آنها را تامین می نماید.

روستا و آبگرم کوته کومه آستارا

اما دیگر شهرت این روستا به دلیل آبگرم آن است. این چشمه آبگرم در 38 درجه و 18 دقیقه شمالی و 48 درجه و 46 دقیقه شرقی واقع شده و دارای توریست بومی و روستایی می باشد.( در مورد آبگرم سرعین مطالعه کنید …)

روخانه ای با آب زلال و آبی رنگ در کنار این چشمه قرار گرفته است. این رودخانه با پلی چوبی به روستا متصل شده و اهالی روستا از آب زلال این رود برای مصارف روزانه خود بهره می برند. این رود زیبا، با جنگلی زیبا محاط شده است که نمونه بارز یک طبیعت فوق العاده می باشد.

بهترین فصل سفر به این ناحیه اوایل فصل بهار یا اواخر فصل زمستان است . زیرا در این زمان، آب و هوای این منطقه به شدت معتدل است و کمترین آزار را از رطوبت خواهید دید.

اما مسیرهای این منطقه را هرگز به تنهایی طی نکنید. اکیدا توصیه می شود با آمادگی بدنی کافی و به صورت تیمی و با راهنمایی کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه ای این مسیر ها را طی کنید.

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *