سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر را بیشتر بشناسید !!! وجود آثار تاریخی فراوان در شهر مشگین شهر باعث شده است که گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند. به واقع شاید همه استان اردبیل را به خاطر آب گرم های آن بشناسند اما آثار تاریخی زیادی در شهرهای استان اردبیل وجود دارد که قدمت بالای آن همگان را متعجب می کند.

سنگ نبشته ساسانی به نام کتیبه شوروشکن داشی معروف است که مربوط به دوره ساسانی می باشد و به خط پهلوی نوشته شده است و به واقع تاریخ احداث کهنه قلعه را نوشته است.

این سنگ نبشته در 150 متری ضلع شمال غربی کهنه قلعه یکی از قلعه های قدیمی و باستانی شهر مشگین شهر قرار دارد که نزدیک به پنج متر ارتفاع دارد.

این سنگ نبشه حاکی از تاریخ احداث این قلعه است. سنگ نبشته در ابعاد 1.10 سانتی متر در 2.30 سانتی متر قرار دارد و در نزدیکی رودخانه خیاوچای قرار دارد جایی که طویل ترین پل خاورمیانه هم در آنجا قرار دارد و محل گردشگری می باشد.

نوشته های حکاکی شده روی سنگ نبشه در دو ستون قرار دارد که نوشته ها توسط یک باستان شنان آلمانی در سال 1346 کشف شده است و ترجمه آن بدین معناست که در ماه مهر سال 27 سلطنت شاپور ساسانی یعنی سال 337 میلادی توسط شهردار این منطقه به نام نرس هرمزد کهنه قلعه ساخته شده است.

این کتبیه در آثار ملی کشور ایران ثبت شده است و جزو مناطق باستانی و آثار تاریخی مشگین شهر محسوب می شود.قرار داشتن این سنگ نبشته در دره ای سر سبز به نام باغ نوروز باعث شده است که گردشگران هم از یک آثار تاریخی و باستانی دیدن کنند هم اینکه محلی برای طبیعت گردی پیدا کنند و از دیدن این باغ زیبا و رودخانه خیاو چای هم لذت ببرند.

 متن کتیبه به فارسی کاملا روان …

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

در ماه مهر از سال 27 حکومت شاهنشاه شاپور پسر اورمزد شاه (هرمز دوم) ,‌ من نرسه هرمزد این دژ بزرگ را با نام یزدان و شاهناشاه در طی 6 سال ساختم. از من به هر جوانمردی که این دژ را بپسندید درود و آفرین باد و هر کس که نپسندد دژی بهتر از این بسازد.

استان اردبیل به راستی شهر تاریخ است و میتوانید در کنار جاذبه های طبیعی آن از آثار تاریخی جذاب آن دیدن کنید …

 

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *