شهر کندویی پتلقان

شهر کندویی پتلقان

شهر کندویی پتلقان یکی از آثار تاریخی به جا مانده از سال ها پیش است که همچنان پابرجا باقی ست و به یک جاذبه توریستی در استان اردبیل تبدیل شده است. این شهر در شهرستان بیله سوار بوده و در کنار روستانی پتلقان قرار دارد. به عبارتی دیگر، این شهر در قسمت جنوبی شهرستان جعفرآباد و در فاصله ۱۰ کیلومتری آن واقع شده است.

این شهر زیبا در سال ۱۳۵۵ هنگامی که بر روی منطقه فعالیت های کشاورزی انجام می گرفت، کشف شد. از آنجا که قدمت آن به سال ها پیش باز می گشت، از همان ابتدا تحت نظر سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. به مدت ۲ سال پس از کشف آن، بازدید از این شهر برای عموم مردم امکان پذیر بود.

شهر کندویی پتلقان

شهر کندویی پتلقان با حفاری های گنبدی شکل در درون زمین به وجود آمده بود. حفاری هایی با نظم و دقت محاسبه شده و بدون هیچ گونه مصالح ساختمانی. در واقع همین امر باعث شگفتی آن شده بود. این حفاری ها مانند اتاق هایی ۴ در بودند که توسط دالان هایی به یکدیگر مرتبط بودند. در این شهر کیلومترها از این اتاق ها و دالان های به هم متصل ساخته شده است. همچنین خمره در آن کشف شد که طبق تحقیقات انجام شده قدمت آن مربوط به ۲۳۰۰ سال پیش می رسد. شعاع این خمره نزدیک به ۳ متر است.

متاسفانه به دلیل کمبود اکسیژن در این حفاری ها و عدم وجود نور کافی، محققان قادر به دستیابی به انتهای آن ها نشده اند.

ناگفته نماند که پس از ۲ سال از کشف این شهر زیبا و تاریخی، در آن را به روی همگان بستند و تا به امروز نیز همچنان بازدید از آن غیر ممکن می باشد.

از دیگر آثار تاریخی استان اردبیل می توان به جمعه مسجد اردبیل، برج شاطر و قلعه خسرو اشاره کرد.

شما عزیزان می توانید برای رزرو هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *