غار یخکان استان اردبیل

غار یخکان استان اردبیل

غار یخکان استان اردبیل

غار یخکان استان اردبیل ٬ موقعیت ٬‌ویژگی ها٬‌ راه ارتباطی ٬ مشخصات و … اگر قصد سفر به شهرستان سرعین اردبیل را دارید تا به چشمه های آبگرم بروید بد نیست که به غار تاریخی و ملی یخکان در منتهی الیه جنوب شرقی اردبیل هم سر بزنید.

یک غار بسیار زیبا که ارتفاع آن نسبت به دریا 2500 متر است. این غار دارای هوای سرد است و زمین آهکی دارد. مختصات جغرافیایی آن 485230 طول شرقی و 37117 عرض شمالی است. دهانه ورودی تقریبا کوچک است، تالار اصلی به ابعاد ۱۵در ۳۶ متر و ارتفاع ۱۷متر ثبت شده است.
وجود یخچال طبیعی در این غار باعث شده است که مردم روستاهای جلال آباد، کند گند آباد یخ های خود را از اینجا فراهم کنند. زیرا به گفته آنها یخ های غار یخکان شفابخش است.

البته باید به شما بگوییم که دلیل نامگذاری غار یخکان و معدن یخی تنها به دلیل وجود یخچال طبیعی داخل غار است. جالب است بدانید که در تابستان به دلیل هوای گرم یخ داخل غار تشکیل می شود اما در هوای سرد زمستان یخ داخل غار آب می شود. البته این یخ بر اثر تبخیر بخار به دیوارهای غار تشکیل می شود.

غار یخکان استان اردبیل

داخل غار یخکان شما می توانید یک حوضچه آبی بسیار زیبا مشاهده کنید که ارتفاع آن از کف غار نزدیک یک و نیم متر است. اما هر چقدر که شما به انتهای غار نزدیک تر شوید حتی می توانید یک سنگ داخل آب بیندازید که عمق آن حتی به بیست سانت هم نمیرسد.

باستان شناسان ایرانی معتقدند که غار اصلی یخکان در عمق 50 تا صد متری غار وجود دارد و بر اثر زلزله و ریزش غار از وجود دهانه اصلی بهره مند نیستند.

راه دسترسی به غار یخکان به این صورت است که شما می توانید از شهرستان خلخال استان اردبیل به سمت غار حرکت کنید. زیرا غار جنوب شرقی شهرستان خلخال است و فاصله غار از مرکز شهرستان 77 کیلومتر است  و نزدیک سه کیلومتر را باید پیاده روی کنید تا به این غار تاریخی و ملی در استان اردبیل برسید.

سفر به استان اردبیل سفری است به اعماق جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران…

 

با تشکر / هتل پدرام  – مرکز رزرو هتل در شهرستان سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *