محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل ویژه گردشگری در ایران ! استان اردبیل طبیعت بسیار زیبایی داشته و مناظر بدیع آن برای هر گردشگری می تواند مطلوب باشد. اما دیدنی های استان اردبیل محدود به جاذبه های طبیعی نیست.

این استان جاذبه ها و بناهای تاریخی جذابی نیز دارد که به عنوان مثال در این مطلب به یکی از آنها اشاره می نماییم. در شمال غربی شهر اردبیل و همچنین 700متری شمال روستایی به نام قوناق قیران ، محوطه ای تاریخی و باستانی به نام قلعه خسرو واقع شده است که از جاذبه های گردشگری استان اردبیل است.

در کیلومتر 26 جاده آسفالته اردبیل به روستای گندشمین که بر روی جاده قدیمی اردبیل به مشکین شهر و مغان ایجاد شده است ، نرسیده به روستای قوناق قیران و در حدود ۱ کیلومتری آن در کنار رودخانه کوچک شیخ احمد، جاده ای خاکی در سمت راست جاده اردبیل وجود دارد که توسط روستاییان اطراف به منظور رفت و آمد به مزارع استفاده می شود.

پس از طی مسیر در حدود یک کیلومتر از این جاده خاکی به دو راهی میرسیم و پس از طی مسیر در حدود یک کیلومتر از جاده سمت چپ می توان به قلعه خسرو رسید. همچنین می توان از مسیر مالرو روستای قوناق قیران به سمت قلعه خسرو حرکت کرد که از داخل دره رود قره سو گذشته و راه سخت و دشواری است که پس از طی مسافتی در حدود نیم ساعت از روستا می توان به قلعه خسرو رسید.

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل / هتل پدرام 

قلعه خسرو با شیوه خشکه چین سنگی با مصالح سنگی بدون استفاده از ملات ساخته شده‌ و به دوره مفرغ جدید ۱۷۰۰تا ۱۴۵۰سال پیش از میلاد تعلق دارد.

این قلعه باستانی بر بالای یک کوه کم ارتفاع قرار گرفته و رود قره سو از سه جهت یعنی شمال و شمال شرقی و غربی این کوه را در بر گرفته است.

این کوه کم ارتفاع را مردمان روستا با نام شوش داغی می شناسند و این به دلیل شیب تند دامنه های آن و نوک تیز قله آن و همچنین موقعیت خاص قرار گیری قله کوه که به هیچ کوه دیگری متصل نبوده ، می باشد .

شوش داغی همچون دیگر کوه ها و ارتفاعات پیرامون دامنه سبلان در اثر فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده است راس کوه متشکل از یک توده سنگی از سنگ های آذرین، به صورت یکپارچه می باشد و وسعت چندان ندارد ارتفاع نوک قله شوش داغی از سطح دریا آزاد ۱۳۹۵ متر و از بستر رود قره سو در پای کوه ۱۳۵ متر است.

این منطقه کشورمان در دوره ‌های مختلف به ویژه در عصر مفرغ مورد تاخت و تاز اقوام مهاجر بود و با در نظر گرفتن اقتصاد کشاورزی و دامداری در عصر مفرغ به نظر می ‌رسد، قلعه‌ های هفت‌ گانه نقش محافظت از قلعه مرکزی خسرو و زمینهای کشاورزی و مراتع دامداری آن را به عهده داشتند. پیشنهاد می شود در سفر به استان زیبای اردبیل از آبگرم سرعین نیز برای سلامت خود و خانواده تان استفاده نمایید.

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

در صورت تمایل برای پیوستن به این گفتگو
نظر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هتل چهار ستاره پدرام

با ۴۶ واحد مجهز و مجلل به عنوان

بهترین هتل سرعین

، لوکس ترین هتل سرعین و تمیز ترین هتل سرعین اردبیل آماده میزبانی و پذیرایی از شما گردشگران عزیز میباشد. برای اطلاعات بیشتر و یا

رزرو هتل

و یا اقامت در سرعین اردبیل به صفحه

تماس با ما

مراجعه بفرمایید. همچنین میتوانید از خدمات گردشگری و

جاذبه های توریستی سرعین

هتل پدرام در مدت اقامت خود استفاده کنید.