مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

یکی از تاریخی ترین مقبره های اسلامی مقبره شیخ امین الدین جبرائیل می باشد که پدر جد صفی الدین اسحق از پادشاهان صفوی است.

کارشناسان معتقدند که ساخت این مقبره مربوط به قرن هشتم هجری قمری است اما بنای عمارت آن مربوط به زمان ساخت مقبره صفی الدین اسحق یعنی قرن دهم هجری قمری است.

به واقع این مقبره یک مقبره به شکل هشت ضلعی است که نشانی از فرهنگ و هویت دوران صفویه را نشان می دهد.

مکان آرامگاه شیخ امین الدین جبرائیل

این مقبره به واقع دارای کاشی کاری های زیبا و گچبری های زیبا است که نشان از معنویت زمان صفویه است. البته باید به شما بگوییم که وجود خط نستعلین روی این گچبری های حاکی از ساخت آن در سال 1030 هجری قمری است.

این مقبره دارای یک درب جنگلی است که روی آن یک شیر و پلنگ نقش بسته است که به پنجره زنجیر شده اند و از جلوه های زیبای این مکان تاریخی است.

این مقبره تاریخی در سه کیلومتر روستای کلخوران اردبیل واقع شده است و به همین دلیل برخی از اوقات مردم این بقعه را کلخوران شیخ می نامند.

اگر قصد سفر به استان اردبیل دارید حتما این مقبره را از دست ندهید زیرا جز قدیمی ترین مقابر اسلامی است که در میراث فرهنگی استان اردبیل به ثبت رسیده است.

از نکات دیگر این مقبره وجود هفت قطعه سنگ در عمارت است که بدون نام نشان است اما این سنگ ها به مجاورت هم قرار گرفته و به همین سو به نام هفت تنان کلخوران نامیده شده است.

جالب است بدانید اين بنای تاریخی در محوطه مشجري به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ مترمربع قرار دارد كه مقبره سيد امين‌الدين جبراييل دقیقا در وسط محوطه بنا شده است. 

مرمت این بنا از سال ۸۵ آغاز شده است و همچنان ادامه دارد …

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل در سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *