منطقه حفاظت شده مغان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه حفاظت شده مغان را بیشتر بشناسید! بافت طبیعی استان اردبیل برای طبیعت گردی بسیار مناسب می باشد. اما همواره باید در طبیعت گردی این مورد را در نظر داشت که نباید زیستگاه جانوران منطقه مورد تهدید انسان قرار بگیرد.

در واقع ما در هنگام طبیعت گردی باید بدانیم که میهمان طبیعت هستیم. منطقه حفاظت شده مغان از جاذبه های طبیعی استان اردبیل است. این ناحیه در جنوب غرب بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد و غرب بخش قشلاق دشت از توابع شهرستان بیله سوار، در شمال استان اردبیل قرار گرفته است.

این منطقه که وسعت 35 هزار هکتاری دارد، در راستای طرح احیای گونه آهو در دشت مغان طرق مصوبه آبان ماه 89 هیات وزیران  به عنوان منطقه حفاظت شده به ثبت رسیده است که اقدامی بسیار مبارک در زمینه حفظ گونه های جانوری موجود در کشور می باشد.

منطقه حفاظت شده مغان

ارتفاع این منطقه یکسان نست. پایین ترین نقطه آن ارتفاع 40 متر از سطح آبهای آزاد داشته و در شهرستان پارس آباد مغان قرار دارد و بلندترین نقطه آن 1300 متر از آبهای آزاد ارتفاع داشته و ارتفاعات خروسلو می باشد. مغان بیشتر یک جلگه استپی می باشد.

منطقه دشت مغات تا اوایل دوره سوم زمین شناسی بصورت کلی زیر آب بوده و در آن دریایی کم عمق وجود داشته و  از نیمه دوره سوم زمین شناسی در اثر کاهش تدریجی آب جلگه بین رود کر و ارس به وجود آمد.

همانطور که عرض شد این منطقه حفاظت شده برای حفظ گونه شاخص این منطقه یعنی آهوی ایرنی بود است که بر اثر شکار بی رویه در خطر منقرض شدن قرار گرفته بود.

اماگونه های جانوری شناسایی شده دیگر در این زیستگاه عبارتند از گرگ، روباه، شغال، خرگوش و گراز وحشی و پرندگانی از قبیل عقاب، دلیجه، قرقی، مینا و پری شاهرخ و پرندگاه آبزی و کنار آبزی و تعداد زیادی از گونه گنجشک سانان می باشد.

منطقه حفاظت شده مغان

قشلاقات عشایر ایل شاهسون و سایت تکثیر نیمه طبیعی آهوی دشت مغان و همچنین مناظر سبزی که همه جایش پر از پرندگان زیبا و رنگارنگ به ویژه در فصول سرد است از دیگر دیدنی های این منطقه است.

با معرفی این جاذبه های ایران عزیز اکیدا از هموطنان عزیز می خواهیم با سفر به مناطق مختلف کشور عزیزمان به چرخه اقتصادی توریسم کمک نموده و باعث گرم شدن بازار کار در کشور شوند و خود نیز از دیدن زیبایی های ایران عزیز بهره برند.

بعنوان مثال همین استان اردبیل با داشتن زیبایی های طبیعی مختلف و آبگرم های درمانی سرعین مکانی بسیار عالی برای گذران تعطیلاتی خوش و آرام می باشد.

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *