موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل

نمایش هویت فرهنگی و تاریخی هر شهر در موزه ها باعث می شود که مردم بتوانند از گذشته شهر و دیار خود مطلع شوند. اما جالب است بدانید که که موزه مردم شناسی اردبیل در یک حمام واقع شده است.

به واقع موزه مردم شناسی در میدان عالی قاپو اردبیل است که در خیابان سعدی اردبیل قرار دارد. موزه در حمام آقانقی یا همان ظهور السلام وجود دارد.

تاریخچه حمام

این یک حمام تاریخی است که مربوط به دوره صفویه است و در نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری وجود دارد. این حمام در ابتدا توسط ظهور السلام در دوره ایلخانی ساخته شده است و دویست سال بعد توسط شخصی به نام آقانقی موتمن الرعیا خریداری شده است و به همین دلیل است که امروزه به دو نام حمام آقانقی و حمام ظهور السلام آن را می شناسند.

سال تاسیس موزه مردم شناسی اردبیل

در سال 1378 این حمام توسط میراث فرهنگی خریداری شد و پس از بازسازی دوباره آن تصمیم به تبدیل آن به موزه مردم شناسی شد. در بدو ورود به موزه ابتدا به رختکن حمام می رسید و سپس به یک حوض سنگ هشت ضلعی شکل و البته در بخش های دیگر حمام انواع رختکن، گنبد سربینه، گرمخانه و انواع استخرهای آب گرم و سرد را خواهید دید. استخر آب سرد آن به طول 16 متر و عرض 3.5 متر در تابستان بهترین استخر برای ورزش شنا محسوب می شود.

اهمیت حمام در استان اردبیل

جالب است بدانید که در اردبیل آنچنان به حمام اهمیت می دهند که یک روز در هفته را به نام روز حمام یا به زبان اردبیلی حامام گونی نامیده اند.

یکی از کارشناسان مردم شناسی به نام آقای دارابی معتقد است که این یکی از بهترین موزه های کشور است که تنها در قالب حمام می باشد.

و این باعث شده است که تلفیقی از معماری ادوار گذشته با هویت هایی فرهنگی تاریخی را مشاهده کنیم آنچنان که شما شاهد 33 نوع مجسمه هستید که نشان دهنده نوع استحمام، پخت و پز مردم اردبیل است.

 

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *