کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس اردبیل میتواند برای گردشگران خاطره سازی کند ! شاید جالب باشد که بدانید در اوایل قرن نوزدهم میلادی ارامنه در اردبیل هم زندگی می کردند. با اینکه این دسته از ارامنه مال و مکنت نداشتند اما نسبت به زندگی ارامنه تبریز وضعیت رفاهی بهتری داشتند.

و جالبتر اینکه در کتاب های هایسماوورک، کتاب ادعیه ارمنه دو اشاره به استان اردبیل شده است. زمانی که ارامنه به اردبیل مهاجرت کردند آنها زردتشتان را به دین مسیح دعوت کردند

در این بین اسقف آنانیای اردبیل که به کار ترویج دین مسیحیت در اردبیل مشغول بود به دلیل شلاق های زیاد که توسط مردم شهر به او زده شد از هوش رفت و پس از اینکه به هوش آمد باز هم زردتشتیان را به دین مسیحیت دعوت کرد و سپس فوت کرد. به همین دلیل نامی از اسقف آنانیای در کتاب هایسماوورک و کتاب ادعیه ارامنه آورده شده است.

نحوه مهاجرت ارامنه به اردبیل را می توان به پاس تاجر مشهور ارمنه به نام خاچاطور شهبازیان نامید زیرا او در بین سالهای 1880 تا 1900 میلادی روابط تجاری بین دو کشور روسیه و ایران را برعهده داشت و همین باعث شد که روابط تجاری برای اردبیل رونق یابد. و همین عاملی برای گذاشتن احترام مسلمانان به ارامنه اردبیل بود.

کلیسای مریم مقدس اردبیل

 

زمان تاسیس کلیسای مریم مقدس اردبیل

با کمک خاچاطور شهبازیان کلیسا و مدرسه ای در اردبیل ساخته شد که محل تدریس و آموزش ارامنه بود. اما به واقع به دلیل زیاد بودن ارامنه دختر نسبت به پسر بیشتر این دختران ارامنه بودند که به تحصیل و آموزش مشغول بودند.

هرچند که روش های آموزش آنها در مدرسه به روش های قدیمی انجام می شد اما اهمیت آنها را به آموزش نشان می داد. اما کلیسای مریم مقدس اردبیل در سال 1876 میلادی یعنی 1255 هجری خورشیدی در اردبیل ساخته شد و  کل خرج و بنای ساخت آن به دست گالوست میرزایان و اهتمام خاچاطور شهبازیان انجام شد.

اما این کلیسا تنها تا سال 1944 دوام آورد و سپس به دلیل مهاجرت ارامنه اردبیل به شهرهای تبریز و تهران دیگران مورد استفاده قرار نگرفت تا اینکه در سال 1370  از طرف شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان به میراث فرهنگی اردبیل قرار داده شد تا بتوانند مانع از تخریب کامل این کلیسا شوند و محلی برای دیدن گردشگران به شهر اردبیل باشد.

جالب است بدانید در حال حاضر حتی یک خانواده ارمنی در اردبیل مقیم نیست.

برای دسترسی به این بنای تاریخی کافی است : اردبیل ٬اونچی میدانی٬ کوچه‌ ارمنستان گازران را در ذهن به خاطره بسپارید.

 

جاذبه های توریستی سرعین را مطالعه کنید ….

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *