کلیسا مریم مقدس

کلیسا مریم مقدس

کلیسا مریم مقدس یکی از جاذبه های تاریخی استان اردبیل است که هر ساله گردشگران و علاقمندان بسیاری را به خود جذب می کند.

در زمان های قدیم استان اردبیل در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و به همین دلیل تاجران و بازرگانان زیادی از آن رفت و آمد می کردند. از آنجاییکه اکثریت این تاجران مسیحی بودند، در نتیجه رابطه خوبی میان این شهر و مسیحیت وجود داشت.

تاریخچه کلیسا

ارامنه ساکن در تبریز در اواسط قرن نوزدهم به اردبیل مهاجرت کردند. این گروه از ارامنه نسبت به گروه های دیگری که در ایران سکونت داشتند، از رفاه بیشتری برخوردار بودند. یکی از این ارامنه به اسم خاچاطور شهبازیان از آن تاجرهای معروف آن زمان بود که در آن زمان روابط تجاری خود را با روسیه گسترش داد. خاچاطور فردی نیک صفت بود و اکثریت مردم استان اردبیل او را قبول داشتند. مردم اردبیل با کمک های فراوان خاچاطور توانستند صاحب مدرسه و کلیسا شوند. آثاری که تا به امروز همچنان پابرجاست و جزئی از آثار تاریخی استان اردبیل است.

کلیسا مریم مقدس

یکی از این آثار گرانقدر کلیسای اردبیل یا همان کلیسا مریم مقدس است که در سال 1876 میلادی ساخته شد. این کلیسا توسط خاچاطور شهبازیان و گالوست میرزایان بنا شد و تا سال 1944 فعالت داشت.

کلیسا مریم مقدس

امروزه قسمت هایی از این کلیسا نظیر حمام و مدرسه به طور کامل تخریب شده اما ساختمان اصلی آن همچنان پابرجاست. در حال حاضر هیچ خانواده ارمنی در اردبیل زندگی نمی کند و کلیسا به طور کامل در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین به شما پیشنهاد می کند حتما به استان زیبای اردبیل سفر کرده و از این بنای تاریخی زیبا دیدن فرمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *