گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل عجایب گردشگری ! منطقه شمال غرب کشور به ویژه محل تلاقی استان گیلان و اردبیل با مناطق مرزی جمهوری آذربایجان از دیدنی ترین مناطق کشور عزیزمان ایران به شمار می رود.

اما اکثر مردم فقط این مناطق را با جاذبه های طبیعی و طبیعت بکر و دیدنی می شناسند. این در حالی است که مناطق و مجموعه هایی تاریخی و باستانی در این استان وجود دارد که اصلا شاید اسمشان را هم نشنیده باشیم.

منطقه باستانی معروف به شهر یری از جاذبه های تاریخی استان اردبیل در شمال غربی روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر قرار دارد. جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد.

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

در کاوش هایی که در این منطقه انجام شد، از داخل گورهای باستانی این منطقه اشیاء با ارزشی بدست آمده که در موزه باستان شناسی خلخال نگهداری می شوند.

برخی از باستان شناسان این محوطه تاریخی را به 9  هزار سال قبل مربوط می دانند و سنگ تراشه هایی از اشکال انسان مربوط به 7 هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح را در این منطقه موجود می دانند.

روی سنگ های اطراف این منطقه نقش و نگارهای متعددی با طرح و ابعاد مختلف اعم از بزکوهی، انسان درحالت های مختلف و چندین نقش نامشخص دیگر با ضربه زدن های منظم و دقیق با سنگ های سخت، استخوان حیوانات و فلزات سخت حک شده است.

گورهای این منطقه نیز از جاذبه های دیدنی منطقه هستند. در نزدیکی های همین محوطه، سنگ قبرهایی با نقش هایی یک نواخت از چهره انسان هایی که دهان ندارند دیده می شوند که ابعاد آنها از ۲مترتا ۴۰ سانتیمتر متغیر است و تعداد تقریبی آنها به بیش از صد مورد می رسد.

در این محوطه در منتهی الیه دشت مشگین شهر تا به حال حدود ۴۵۰ گور شناسایی شده است که ابعاد کوچکترین آنها ۳٫۲ متر و بزرگترین آنها ۸٫۲ متر است.

علاوه بر این، یک غار باستانی و تپه های متعلق به دوره های مختلف از دیگر دیدنی های این منطقه است که باستان شناسان زمان زیادی را برای تحقیق در آنها صرف کرده اند .در صورت سفر به استان اردبیل از دیدن سرعین و استفاده از آبگرم  های آن عافل نشوید.

 

با تشکر / هتل پدرام – رزرو هتل سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *