آبشارهای شوله لر دره سی

آبشارهای شوله لر دره سی

آبشارهای شوله لر دره سی در روستا قوزلو

روستای قوزلو یکی از روستاهای شمال غربی ایران است. موقعیت جغرافیایی روستای قوزلو در شمال استان اردبیل و جنوب شرقی شهر گرمی از توابع مغان است. محبوبیت روستای قوزلو به دلیل قرار گیری در منطقه ای است که از هر سو به مناطق زیبا و بکری می رسد. از جمله روستاهای نزدیک به قوزلو می توان به ایزمار، قنبرلو، تپه، شاوون و بی اره و اینی. برای درسترسی به روستای قوزلو و آبشارهای شوله لر دره سی باید هفت کیلومتر از مغان دور شوید و در حدود یک ساعت از مرکز اردبیل.

مغان با توجه به شرایط خوب آب و هوایی و طبیعت زیبایش برای گردشگران بسیاری مامن آرامش محسوب می شود. آبشارهای شوله لر دره سی که در فارسی به دره ی آبشارها معروف است از چندین دره با آبشارهای کوچک و بزرگ تشکیل شده است. این آبشار یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در روستای قوزلوی استان اردبیل است.سفر به دشت مغانقوزلو امروزه به روستای گل چشمه نیز معروف است. دسترسی به روستای قوزلو از سوی شهر فخرآباد و دهکده انار شروع خواهد شد بعد از آن باید در طول جاده ای خاکی اما سرسبز طی مسیر کنید تا به روستای گل چشمه برسید. قرار گیری روستا درست در منطقه ای که اگر بر روی یک تپه بایستید می توانید کوه سبلان و دشت های اطراف را ببینید از عجایب دیدنی این روستاست. قوزلو و آبشارهای شوله لر دره سی را همراه با تجربه کنید.

رشته ای از آبشارهای دیدنی

مجموعه ی بی نظیر قرار گیری سنگ و آب و سرسبزی هر بیننده ای را به وجد خواهد آورد. آبشارهای کوچک و بزرگ شوله له دره سی در بستری بی بدیل از اثر طبیعت بر روی زمین قرار گرفته است. خاصیت آبشارهای شوله لر دره سی وجود تعداد زیادی آبشارهای کوچک و بزرگ که با طول های بسیار زیاد است. آبشارهای شوله لر دره سی از جاذبه های مهم گردشگری برای علاقمندان به طبیعت گردی است. دره ی سی در امتداد رودخانه ی اوجرلو واقع است، آبشارهای موجود در این دره: بویوک شوله، قیزیل قایا شوله سی، یوخاری شوله و …

بویوک شوله که یکی از آبشارهای شوله لر دره سی است ارتفاعی در حدود بیست و یک متر دارد. محل قرار گیری بویوک شوله بین سه روستای قوزلو و شاوون و یوخاری است. دیگر آبشارها با ارتفاع کمتر و درد حدود شانزده متر در امتداد بیوک شوله قرار گرفته است . اگر در شش ماه اول سال به سمت اردبیل سفر می کنید از روستاهای دیدنی منطقه نیز دیدن کنید. روستای قوزلو و آبشاهای شوله لر دره سی را در صدر اهداف سفر خود قرار دهید.آبشار آق بلاغ ، جاذبه توریستی اردبیلهمجواری آب و سنگ در روستای قوزلو و آب و هوای معتدل در کنار امکانات رفاهی مناسب بسیاری را در ماه های گرم سال به این روستا می کشاند. آبشارهای شوله لر دره سی خود می تواند میزبان تورهای گردشگری از سراسر ایران باشد و این جاذبه ی بکر طبیعی را به همگان نشان دهد. در جوار آبشارهای شوله لر دره سی می توانید کمپی برپا کنید و از طبیعت زیبای منطقه لذت ببرید.

آبشارهای شوله لر دره سی

طبیعت روستای قوزلو

وجود طبیعت گران بهای اطراف آبشارهای شوله لر دره سی فقط به منظور گردش در آن از اهمیت برخوردار نیست. فضای سرسبز روستای قوزلو منبعی خاص و زیبا از پرورش خودروی گیاهان دارویی است. گیاهانی که در این منطقه یافت می شوند: بومادران، گل گاوزبان، بابونه، کاکوتی، نعناع است. شهرت این روستا به دلیل وجود این گیاهان و استفاده ی بهینه از آن است. از سوغات رایج روستای قوزلو که با سفر به آبشارهای شوله لر دره سی می توانید آن را تهیه کنید ” تره ” است. پخته شدن گیاهان دارویی و سپس دم کردن آنان را تره می گویند.طبیعت بکر سرعین در دره گلستانآبشارهای شوله لر دره سی در فاصله ی هفت کیلومتری از جنوب شرقی شهر گرمی است، طول دره ی دره سی چهار و نیم کیلومتر است. ارتفاع قیزیل قایاسی چهارده متر است که در فاصله ی ده دقیقه ای از شمال شرقی روستای قوزلو است. شوران شوله سی با ارتفاع سیزده متر، گئن دره شوله سی با ارتفاع دوازده متر از آبشارهای دره سی است. گرمی را می توان شهر آبشارهای کوچک و بزرگ دیدنی نام گذاری کرد. جایی که جوش و خروش آب و صخره برای هر کسی دیدنی و جذاب خواهد بود.

آبشارهای شوله لر دره سی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *