آبشار آق بلاغ ، جاذبه توریستی اردبیل

آبشار آق بلاغ یکی از آبشار های زیبا در اردبیل است که با داشتن ارتفاعی نزدیک به 3000 متر ار مرتفع ترین آبشار های شهر سرعین به حساب می آید.
علت اصلی این نامگذاری برای  آبشار این است که  در منطقه ی سرسبز آق بلاغ، یکی از روستاهای شهر خلخال واقع شده.

شهر خلخال که با داشتن جاذبه های طبیعی، چشمه ها و آبشار های مرتفع به یکی از شهر های توریستی سرعین اردبیل تبدیل شده است، حتی زیستگاه برخی جانوران کمیاب نیز می باشد. از طرفی داشتن شرایط آب و هوایی مناسب باعث شده تا اهالی خلخال به زراعت و کشاورزی مشغول بکار باشند. روستا خلخال اردبیل نه تنها در فصول بهار و تابستان بلکه دز سرما و  زمستان نیز زیبایی خاص و منحصر به فرد خود را دارد و سفر به این منطقه برای هر زمانی مناسب است. زیبایی های طبیعی این منطقه چه  در فصول گرم و چه در فصل های پاییز و زمستان منحصر به فرد و زیباست بخصوص در زمستان که هوایی بسیار سردی دارد.

برسیم به آبشار آق بلاغ، مسیر این آبشار در منطقه روستای لرد بخش شاهرود خلخال قرار گرفته است. منطقه آق بلاغ که آبشار در آن قرار گرفته است یک منطقه حفاظت شده است و بعنوان مهمترین زیستگاه های حیات وحش نام برده می شود. برای رسیدن به آبشار  و طبیعت گردی در محیط اطراف آن لازم است تا رسیدن به محل کمی پیاده روی داشته باشید. یکی از سر شاخه های اصلی رود خانه زال آب  همین چشمه است که از طریق رودخانه به طرف قزل اوزون میرود. ورودی آبشار در دامنه کوهی بنام آق داغ(سفید کوه)قرار داد، درخلخال  چشمه های دیگری مانند: گلبند،زال و رودان قرار دارند اما پر آب ترین آنها آق بلاغ است.

 

استان اردبیل جاده خلخال – اسالم جاذبه توریستی سرعین

علت نام گذاری چشمه آق بلاغ به این نام چیست؟

هنگامیکه آب چشمه تراوش می کند شروع به سرازیر شدن از ارتفاعات کوه سفید و  وقتی در این مسیر جریان پبدا می کند  جریان آب به رنگ سفید رنگ پدیدار می ود به همین علت آن را آق بلاغ (چشمه سفید )می نامند. اگر به مسیر حرکت آبشار دقت کنید می بینید که آب آن از میان سنگلاخ ها عبور می کند تا به دامنه کوه برسد و در نهایت به یکی از سر شاخه زال تبدیل می شود. میزان تراوش آب این چشمه بسیار زیاد است و یکی از پر آب ترین چشمه ها در شهر خلخال اردبیل حساب می شود.

گیاهان با خواص دارویی در اطراف آبشار آق بلاغ

محیط اطراف این آبشار که یکی از زیستگاه های مهم طبیعت شمرده می شود ، منشا رشد گیاهان بسیاری است که علاوه داشتن خواص های درمانی زیبایی منحصر به فردی به محیط مخصوصا در فصل بهار می بخشد. از جمله این گیاهان : کاکوتی،گل بنفشه، گیاه سر شناش کتیرا و گیاهان دیگر می باشد.دیگر جاذبه های توریستی سرعین 

آبشار شورشورنه عنبران اردبیل

قلعه اولتانآبشار آق بلاغ ، مرتفع ترین آبشار خلخال

آق بلاغ از دیدنی‌های زیبای استان اردبیل است. آبشار در جنوب استان اردبیل و در منطقه خلخال واقع شده است. در این منطقه زیبا چشمه‌ها و آبشارهای بسیاری دیده می‌شود.  آبشارهای این منطقه از آب رودهای گلنبد، زال و میانرودان تامین می‌شود. از میان چشمه‌های و آبشارهای منطقه خلخال، آبشار آق بلاغ پرآب‌ترین است، در امتداد آبشار رود زیبا و سفیدرنگی تشکیل می شود که منظره زیبایی از سرازیر شدن آب به دامنه کوه را به نمایش می گذارد.

آبشار آق بلاغ

در اطراف این آبشار، گونه‌های زیستی متنوع گیاهی رشد کرده است. گیاهانی اعم از درختان و گیاهان علفی زیبا. مچموع گیاهان اطراف آبشار منطقه‌ای زیبا با پوشش گیاهی خاص پدید آورده‌اند. اگر می خواهید بهترین مناظر را از این آبشار و محیط اطراف ببینید پیشنهاد می کنیم در فصل بهار برنامه سفر خود را به آق بلاغ داشته باشید.
محله آق داغ مهمترین زیستگاه حیات وحش  در اردبیل است.

 🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیلآبشار آق بلاغ

از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل می‌توان به دشت مغان، جنگل مشه و آبشار هشتجین اشاره کرد.

 

هتل پدرام بهترین و لوکس ترین هتل سرعین به شما گردشگران عزیز پیشنهاد می‌کند، اگر به استان اردبیل سفر کردید، حتما از این آبشار و زیستگاه حیات‌وحش آق بلاغ دیدن کنید. و تماشای زیبایی‌های آن را از دست ندهید. شما عزیزان می ‌توانید برای رزرو هتل پدرام به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *