آبشار زیبای سرکند دیزج

آبشار زیبای سرکند دیزج

آبشار زیبای سرکند از دیدنی ترین و پر بازدید ترین آبشتا های اردبیل است که در این استان شمال غربی ایران جای گرفته است. از نام های دیگر آن میتوان به آبشار زیبای سرکند دیزج یا آبشار سرکند شبستر اشاره داشت.

شهر شبستر

شهر شیستر از شهر های غربی اردبیل که تا شهر صوفیان 30 کیلومتر و تا تبریز 60 کیلومتر فاصله دارد و توانسته جاذبه های گردشگری و تفریحی بسار زیادی را در خود جای دهد.

نام شهر معرب کلمه چوستر،  چی چستر است این کلمه به معنی کوه و کوهسار تلقی میشود از جمله جاذبه های مهم آن میتوان به موارد زیر را نام برد.

۱- مسجد جامع تسوج جز مناطق قدیمی مذهبی در شهر شبستر است که برای سفر در تاریخ بی نظیر است.

۲- مقبره شیخ محمود شبستری که در وسط باغ گلشن است٬ و این باغ رد پایی از بهشت است …

۳- آبشار عیش آباد شبستر ٬ با چشم اندازی کم نظیر …

۴- روستای سیس ٬ روستایی به وسعت یک تاریخ

۵- آبشار سرکند دیزج که قدرت نمایی خدا را به تصویر میکشد …آبشار های شهر اردبیل

آبشار شورشورنه عنبرانآبشار زیبای سرکند دیزج

معرفی آبشار زیبای سرکند دیزج

آبشار زیبای سرکند با مساحت  300 متر مربعی در دهستانی بنام میشوی  جنوبی قرار گرفته است و این ده یکی از 4 دهستانی است که در شهر صوفیان واقع شده اند. محل دقیق آّبشار در غرب کوه های  میشاب است که 15 کیلومتر با خود شهر صوفیان فاصله دارد. جریان آب با صدایی پر تلاطم همراه یک طبیعت زیبا و دیدنی با چشم اندازهایی فوق العاده همه و همه در انتظار بیننده ایی هستند که دلش یک فضای طبیعی و دلنشین را طلب کند.

مسیر رسیدن آبشار خیلی ساده است تنها کافیست تا به طرف دهستان میشوی حرکت کنید و بعد از طی کردن یک مسیر 2 کیلومتری آنطرف ده  آبشار زیبای سرکند را مشاهده خواهید کرد. زمانیکه به روستا برسید دیگر ادامه راه را با پای پیاده و از کنار مسجد طی خواهید کرد و آنچه مشاهده کنید آبشاری پر جریان از میان دل کوه هاست که در وسط یک دره جریان گرفته است. آبشار کوچک سرکند در فصل های بهار و تابستان همیشه پرآب و درجریان است و به نوعی میتوان گفت بخشی از مسیر حرکت و جریان یک رودخانه است و در پایان مسیرش نیز به رودخانه ایی در روستای مهتراحمد راه پیدا میکند.
پس میتوان حدس زد با پیش گرفتن مسیر خلاف جریان این رودخانه به آبشار سرکند خواهید رسید.آبشار های شهر اردبیل

آبشار نره‌گرآبشار سرکند زیبای اردبیل

طبیعت اطراف آبشار زیبای سرکند

در اطرف آبشار زیبای سرکند دیزج  گلهای وحشی و گونه های مختلفی از درختان که بصورت مرتب در کنار یکدیگر ایستاده اند به چشم میخورد.

دیگر آبشارهای شهر اردبیل

شهر اردبیل جدا از چشمه های آبگرم فراوان آبشارهای مرتفع و پرتلاطم فراوانی نیز دارد که در کنار طبیعت های فوق العاده شان یک منظره بینظیر برای بینندگان خود فراهم آورده اند. برای مشاهده و مطالعه بیشتر درباره هریک از آنها میتواند به صفحه  جاذبه های گردشگری و توریستی سرعین مراجعه کنید.

 • آبشار آسیاب خرابه

  آبشار آسیاب خرابه و یا (خارابا دییرمان) به دلیل خرابه و ویرانه های یک آسیاب که در نزدیکی آبشار قرار دارد به این نام معروف شده است.

 • آبشار میرکی

  آبشار میرکی از  دیگر آبشارهای زیبای آذربایجان است. مدت زمان رسیدن از روستای میرکی تا آبشار 2 ساعت زمان با پیاده نیاز است.

 • آبشار گل آخور

  این آبشار از دو چشمه خروشان سرچشمه میگیرد و پس از  رد شدن از داخل روستا به یک آبشار زیبا تبدیل می‌شود، آب این آبشار (مخصوصا در بهار و تابستان ) بسیار خنک و دلچسب است.

 • آبشار گورگور خیاوچای

  این آبشار نیز در مسیر رودخانه خیاو (خیاوچای) قرار گرفته است و ارتفاعی حدود 10 تا 12 متری دارد و جریان آب آن بسیار زیاد است همچنین آب آن پس از جریان وارد یک حوضچه کوچک میشود.

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *