آبگرم بش باجیلار

آبگرم بش باجیلار سرعین، جاذبه توریستی سرعین

شهر سرعين با وجود جاذبه های توریستی بسیار زیاد، یکی مهمترين منابع اقتصادي در استان اردبیل بشمار میرود. از مهمترین جاذبه های این شهر میتوان به چشمه های آب گرم و طبيعت بینظیر این شهر اشاره کرد. یکی از معروف ترین این چشمه ها، آبگرم بش باجیلار سرعین است.

آبگرم بش باجیلار  از قدیمی ترین چشمه های آبگرمی است که در سرعین قرار گرفته.  برخی اهالی قدیمی آنرا دره لر سویی نیز خطاب میکنند.  یک دره  سرسبز و تماما چمنزار که پیرامون چشمه ایی واقع شده است و درختان چنار و سپیدار بسیار زیبایی که این فضا را احاطه کرده اند. دلیل نامگذاری این چشمه، جوشیدن آبگرم از پنج نقطه آن بوده که به پنج خواهر یا همان بش باجیلار به زبان ترکی معروف شده است. آب مجتمع آبگرم بش باجیلار از ۵ دهنه چشمه بش باجیلار و تا حدودی پمپاژ آب گاومیش گلی تأمین می شود. درکل میزان آبدهی که  این مجتمع باجیلار تولید میکند ۱۳ لیتر در ثانیه میباشد و بطور دائمی و همیشگی مشغول جوش و خروش است.

 

آبگرم بش باجیلار

سرعین مختصرا بشناسید

معنی نام سرعین در فرهنگ فارسی سرچشمه می‌باشد. در زمانهای گذشته این منطقه را به نام‌های دیگری مانند ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین نیز صدا میزدند. سرعین  یک شهر کوچک به فاصله 30 کیلومتری از غرب اردبیل است و بعلت چشمه‌ های آبگرم فراوانی که دارد شهرت بسیاری پیدا کرده و قطب گردشگری استان اردبی  شده است. این شهر ده ها چشمه آبگرم معدنی را در خود جای داده است که سرچشمه خود را از کوه سبلان میگیرند. تمامی چشمه‌های آبگرمی که در سرعین  وجود دارند، در هر فصلی از سال مسافران و گردشگران بسیاری را از سراسر کشور ایران  و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.

محققان آبگرم های سرعین در ردیف آبهای کلرو بیکرو بناته کلسیک گازدار و خیلی گرم میشناسند که مقدار سیلیس آنها بسیار مورد توجه است.با توجه به میزان املاح این چشمه ها، میتوان چنین نتیجه گرفت که همه این چشمه ها دارای یک منشاء میباشند و آب اصلی یک آب گرم با منشاء عمیقی در بالاترین مقداری کربنات کلسیم است.

تاریخچه نامگذاری آبگرم بش باجیلار

وجه تسمیه نام باجیلار به خاطر جوشیدن آبگرم از پنج مظهر در محل چشمه بوده که به آن پنج خواهر یا همان بش باجیلار به زبان ترکی نسبت داده شده است.

 

آبگرم-بش-باجیلار-جاذبه-های-دیدنی-سرعین

 آبگرم بش باجیلار چه امکاناتی دارد؟

دمای داخلی چشمه آبگرم بش باجیلار حدود 35‬ درجه سانتیگراد است، آبی با  ظاهری کدر دارد، البته کمی ترش مزه و بودار میباشد. ترکیبات تشکیل دهنده آب این چشمه از نوع کلر و بیکربنات سدیم است و بیکربنات، کلرور و سولفات از آنیون هایی هستند که در آب بش باجلار وجود دارند. همچنین کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم جزء کاتیونهای آب این چشمه هستند.

پس از دوران انقلاب ، آبگرم سرعین بش باجیلار  تا مدتی متروکه بود و فقط برای اهالی محلی قابل استفاده بود. تا اینکه بالاخره در سال 1371 اداره امور آب استان اردبیل، تصمیم گرفت تا آبگرم  باجیلار را بسازد. این مجتمع آبگرم دارای یک استخر بزرگ ۲۸۸ متر مربعی با عمق  ۱۲۰ الی ۱۴۰ سانتیمتر میباشد. و در آن ۶ دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل ایجاد شده است. همچنین ۱۶ دوش عمومی هم برای آبگرم با جیلار وجود دارد. سونای خشک و بخار و ۶ واحد جکوزی در قسمت غربی استخر در کنار خدمات پزشکی و درمانییه مجتمع کامل و مجهز را برای بازدید کنندگان و افرادی از آن استفاده میکنند فراهم کرده است.  از دیگر ویژگیهای این مجموعه بینظیر پارکینگ اختصاصی برای مراجعه کنندگان می باشد.

آبگرم بش باجیلار با گنجایش بالاییکه دارد، دومین آبگرم شهر سرعین است. از آب این چشمه برای درمان بیماری های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی برای درمان بهره میبرند. از دیگر مجتمع های آبگرم سرعین می توان به آبگرم شابیل، آبگرم قینرجه و آبگرم گاومیش گلی اشاره کرد.

 

آبگرم بش باجیلار

ویژگی آبدرمانی بش باجیلار بصورت خلاصه

  • سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد
  • ۶ واحد آبگرم تحت فشار (جکوزی) در قسمت غربی استخر
  • سالن فیزیوتراپی در قسمت شرقی مجتمع در طبقه فوقانی
  • حوضچه کلر در قسمت ورودی به استخر
  • رختکن
  • کفشداری قفل دار به ظرفیت ۱۰۰ نفر
  • نماز خانه با ظرفیت ۸۰ نفر
  • ورودی و خروجی مجزا گیشه فروش بلیط

 

 

دیگر چشمه های آبگرم شهر سرعین

از دیگر چشمه‌های آبگرم این شهر بجز آبگرم بش باجیلار میتوان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره‌سو، پهنلی – سو، آبگرم چشم و مجتمع‌های آبدرمانی سبلان و حمام طبیعی شفا اشاره کرد که در مورد چند مود از آنها بطور مختر و مفید توضیح داده ایم.

 

آبگرم پهنلو:

این آبگرم در قسمت شمال شهر سرعین جای گرفته است و از سطح دریا تا ‪ ۱۹۵۰‬متر ارتفاع دارد. آبدهی این چشمه  حدودا ‪ ۱/۸‬لیتر درثانیه و همیشه جوشان در جریان است. اگر دچار بیماریهای عمومی ، اعصاب و دردهای مفصلی هستید، استفاده از آب پهنلو میتواند برایتان مناسب باشد.

آبگرم ژنرال (جنرال):

آبگرم ژنرال در شمال سرعین با ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد و مانند دیگر چشمه‌های شهر سرعین در کف دره دیده میشود.  آب این چشمه بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم مفید است.

آبگرم قهوه خانه ممتاز:

این آبگرم درون حیاط قهوه خانه ممتاز ‪ ۲‬قرار دار و. آبدهی آن تا ‪ ۴‬لیتر در ثانیه میباشد. دمای آب تا ‪ ۴۷‬درجه سانت گراد با ظاهری کمی تیره و مزه کمی ترش میباشد. برای درمان بیماری‌های سیستم حرکتی (درد دست و پا) و اعصاب مفید است.

چشمه گوز سویی:

این چشمه همجوار با قهوه خانه ممتاز است و دمای آب تقریبا ‪ ۲۱‬درجه سانتیگراد وحدودا اسیدی است. آب این چشمه نیز برای درمان بیماریهای چشم توصیه میشود.

 

سخن آخر: سرعین شهر چشمه های آبگرم همراه با هوایی خنک و مطبوع و جاذبه های طبیعت گردی فوق العاده ایی که به ندرت بتوان مانندش را دید، فرصت دیدار این شهر را از دست ندهید و  آنرا در برنامه سفرهای تفریحی خودتان قرار دهید.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *