آبگرم ساری سو

آبگرم ساری سو

آبگرم ساری سو

آبگرم ساری سو  شهر توریستی سرعین !  اگر بگوییم که استان اردبیل و به ویژه شهرستان سرعین مرکز آب گرم های ایران است به گزاف نگفته ایم.

چندین مجتمع آب درمانی و استخرهای آب گرم در این منطقه واقع شده و همه ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را جذب می نماید. باید سعی شود با شناساندن این امکانات و مواهب موجود در کشور نه تنها توریستهای داخلی بیشتری به این مناطق جذب کرد بلکه گردشگران خارجی را نیز به سفر به این مناطق ترغیب کرد. یکی از این موارد آبگرم ساری سو است که در مرکز شهر سرعین استان اردبیل واقع شده است.

وجه تسمیه یا علت نامگذاری این آب گرم این است که سنگ های اطراف چشمه در اثر رسوبات و املاح معدنی به رنگ زرد به چشم می خورند و آب چشمه از داخل یک سنگ زرد رنگ می جوشیده است. در زبان ترکی، سازی به معنای زرد بوده و ساری سو به معنی آب زرد می باشد.

آب گرم ساری سو خواص درمانی بسیاری دارد که از آنها به این موارد اشاره می نماییم: خواص درمانی برای درد های روماتیسمی، درمان درد های مفصلی و نیز تسکین درد های عضلانی.

کمی به خصوصیات فنی این آب گرم اشاره می نماییم. دبی آب آن حدود 5 لیتر بر ثانیه و دمای آب در حوضچه اول آن 47 درجه سانتی گراد می باشد.

آب گرم این مجموعه بودار و رنگ دار و به صورت سبز مایل به پسته ای می باشد. مزه آب نیز کمی ترش و شامل آنیون های سولفات، کلرور، بی کربنات و همچنین کاتیون های سدیم، پتاسیم و منیزیم است.

برای استفاده مردم استخری ویژه تدارک دیده شده که حوض آن روباز فقط روی رختكن های ساخته شده از سنگ مرمر با ايرانيت پوشانده شده است و دارای 5 عدد دوش بوده که از چشمه ساری سو تغذیه می گردد.

هدايت الكتريكي آن براي ۲۵ درجه حرارت ۱۲۹۰ و PH آن ۵۸/۶ مي باشد و مقدار مواد باقي خشك از تبخير آب ۶۸۷ ميليگرم در ليتر است و آب آن از نوع آب های كلروبيكربنات سديم مي باشد.

این استخر با طرح های نوسازی و بهینه سازی صورت گرفته با امکانات بهتری نسبت به گذشته پذیرای هموطنان و گردشگران عزیز می باشد.

با تشکر / هتل پدرام – مرکز رزرو هتل در سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *