آتشکده آذر فریق جاذبه توریستی شهرستان سرعین

آتشکده آذر فریق جاذبه توریستی شهرستان سرعین

سرعین بهشت آبهای گرم شهر سرعین علاوه بر چشمه های آبگرم مشهوری که دارد، مناظر طبیعی و بکر بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است.
روستای باستانی و ییلاقی آتشگاه که بنام آغ مام هم معروف شده است، در اطراف دهستان سبلان در ۵ کیلومتری از شمال سرعین واقع شده است. این روستا از قدیمی ترین محل های استان اردبیل و سرعین و استان میباشد که  آتشکده آذرفریق یکی از آثار قدیمی بجامانده در این منطقه است.

 

این تپه باستانی بصورت یک تپه با ارتفاع بالا برای همه بینندگان خودنمایی میکند. آنچه از روایات به گوش میرسد این است که تپه آذرفریق از مکانهای مهم برای زرتشتیان مخصوصا در زمان ساسانیان بوده و ارتاوید یا همان اردبیل امروزی حاکم نشین آن زمان بوده است.

اردبیل در گذشته مرکز نشو و نمای دعوتهای اولیه آئین رزتشتی بوده اما متاسفانه آثاری از معابد آن بجانمانده است از طرفی به مرور و گذر زمان با رواج اسلام این معابد از بین رفته و گاهاً نامشان نیز تغییر پیدا کرد. معبد آذرفریق کنونی که امروزه بر روی آن مسجدی بنا شده  بصورت یک زیارتگاه قرار گرفته است.

 دیدنی های اردبیل

مدرسه‌ حکیم نظامی آستارادر زلزله سال 1375 که مقداری از این بنا تخریب شد دیگر میراث فرهنگی اجاره ساخت هیچ بنایی در فضای تپه را صادر نکرد. جدای اینها در قسمتهایی از آتشکده لوله گذاری های سفالی وجو دارد که در مسیرهی خاکبرداری شده ظاهر شدند ولی تاریخ دقیق این لوله گذاری معلوم نیست و از ظاهر مسیر لوله کشی ها مشخص است به مسیرهایی برای آبرسانی هدایت شده اند. تکه های شکسته لوله های سفالی بالای روستا  اطراف تپه باستانی قابل دیدن هستش و تقریبا حدود ۲۰۰ متر از تپه باستانی در سمت غرب تپه ای طبیعی فاصله دارد.

در زیر  این تپه غاری به نام کهل لر با ورودیهای متعدد قرار گرفته است که تعدادی از این مورد مسدود شده است و از مجموع ورودیها، دو مورد آن هنوز هم باز بوده و امکان رفتن به داخل آن را ممکن میسازد هر چند کسی داخل آن نمی رود. این غار با توجه به موقعیت و شکل ظاهری آن شباهت زیادی به غارهای موجود در اطراف سرعین و نیر که آثار باستانی شگفت انگیزی در زیرزمین دور از انظار عمومی می باشد، دارد.دیدنی های اردبیل

آبگرم سبلان معروفترین مجتمع  آبدرمانیدر شهر اردبیل و سرعین آثار تاریخی و تپه های باستانی بسیاری وجود دارند که هرکدام روایات و داشتانهایی در دل خود نگهداشته اند از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره داشت.

 

کلیسای مریم مقدس اردبیل
با وارد شدن ارامنه در قرن نوزدهم به اردبیل و سکونت در این شهر محافل دینی زیادی هم به طبع در این شهر بر پا می شد. کلیساهای محلی زیادی در شهر جسته و گریخته ساخته می شدند، اما نیاز به یک فضای معین برای اعمال دینی موجب شد تا کلیسای مریم مقدس در این شهر ساخته شود.

شهیدگاه اردبیل
شهیدگاه در پی جنگ چالدران برای دفن سربازان جان بر کف ایران ساخته شد. جنگ چالدران نبردی خونین بین دو دولت عثمانی و صفوی بود که در شمال غربی ایران و شهر چالدران انجام شد.

مسجد میرزا علی اکبر در اردبیل
مسجد میرزا علی اکبر اردبیل قدمتی به درازای زمان قاجار تا کنون دارد. این بنای ارزشمند با دستان توانمند حاج محمد حسین امین ساخته شد. در اواخر دوره ی قاجار برای تکمیل بعضی بخش ها و تعمیر بنا مرحوم میرزا علی اکبر کار را به دست گرفت.

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل
قبره شیخ امین الدین جبرائیل با معماری زیبا ساخته شده بطوریکه در مرکز محیط بزرگی بنام “باغ شیخ” مقبره قرار گرفته و بنای مقبره بصورت ساختمان هشت ضلعی از آجر است. وجود ایوانها و رواقها در باغ به همراه دو حجره کوچک در فضای جنوبی زیبایی بصری باغ را دو چندان کرده است.

گورهای منطقه شهریری اردبیل
گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل به منطقه ای شناخته می شود که تاریخی به درازای دوره ی نوسنگی و مس و مفرغ دارد. ارتفاع سنگ های یادبود منطقه بین هفتاد تا سه متر متغییر است. اولین سنگ های برافراشته شده در این منطقه به شمایل انسان شباهت دارند و چهره های انسانی بر آن ها نمایان است.

تپه نادر اردبیل
محل تپه نادری در تلاقی دو رود یک موقعیت استراتژیکی حساب میشود و اکنون بعنوان بزرگترین تپه دشت مغان شناخته شده است. روایت ماجرا تاریخی: نادرشاه به جهت خلع شاه طهماسب دوم از سمت خود در این محل انجمن بزرگی را ایجاد کرد و تمامی سران و بزرگان خاندانها و طوایف را برای گرد آوردی دور هم در دشت مغان فراخواند و در نتیجه برگزاری چنین مجمع بزرگی موفق شد به هدف خود برسد.

 🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیل 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *