امامزاده عبدالله سرعین

امامزاده عبدالله سرعین

امامزاده عبدالله سرعین در روستای آتشگاه

روستای زیبای آتشگاه که در هجده کیلومتری شمال سرعین به اردبیل قرار دارد دارای یک بنای زیارتی به نام امامزاده عبدالله است. امامزاده عبدالله سرعین از نوادگان امام موسی بن جعفر هستند که در راه معرفی اسلام به مردم روستای آتشگاه با حاکم زرتشتی این روستا مبارزه کرده اند. بسیار کسانی که مسافرت را به عنوان یک تفریح انتخاب می کنند از نظر تاریخی و قدمت به مقصد خود توجه می کنند.

روستای آتشگاه با قدمت فراوان خود یکی از اولین مکان های دارای تمدن در ایران شناخته می شود، وجود یک آتشگاه در این روستا که برای زرتشتیان بسیار پر اهمیت است نشان از وجود یک دین واحد در این منطقه بوده است. بعد از ورود اسلام به ایران هر گوشه از کشور به وسیله ی نمایندگانی اهالی کشور را به دین اسلام دعوت می نمودند، این امامزاده ی مقدس نیز مسئولین دعوت به اسلام را نیز بر عهده داشتند.روستای آتشگاه جاذبه تاریخی سرعینروستای آتشگاه جز پر آب ترین روستاهای کشور شناخته می شود، اراضی سرسبز و دشت های پر گل این روستا در کنار جاذبه های تاریخی و زیارتی می تواند بسیار دیدنی باشد. اگر بر فراز تپه های این روستا بایستید می توانید قله ی سبلان را بر فراز ابرها و آسمان پاک روستا ببینید. امامزاده عبدالله برای سفری یک روزه در دامن طبیعت و ایجاد حس آرامش پیشنهاد خوبی خواهد بود.

امامزاده عبدالله سرعین

تاریخچه ی امامزاده عبدالله سرعین

روستای آتشگاه سرعین که به اسم آق امام نیز شناخته می شود در زمان حکومت حاکم زردشتی زیبر میزبان امامزاده عبدالله بوده است، این امامزاده ی گرانقدر بعد از عزیمت به روستای آتشگاه به سمت سراب سفر کرد تا اهالی روستای ویچین را نیز به اسلام دعوت کند. بعد از کشمکش های فراوان در این روستا به شهادت رسید، عامل مرگ وی را سم می دانند. بعد از مرگ او وصیت نامه ای از این امامزاده به دست آمد که در آن نوشته شده بود تا او را در کنار رودخانه ی روستای آتشگاه به خاک بسپارند. در سفر به سرعین با طی نمودن مسافت بیست دقیقه ای می توانید به روستای زیبای آتشگاه بیایید و به امامزاده عبدالله سرعین سری بزنید.آتشکده آذر فریق جاذبه توریستی شهرستان سرعیندر تپه های جنوبی روستا که در غرب شهر اردبیل واقع است به وسیله ی یک جاده ی خاکی می توانید به مزار این امامزاده برسید. در راه رسیدن به آستان مقدس امامزاده عبدالله سرعین سنگفرشی را خواهید دید که مسیر را برای شما نمایان می سازد، این راه سنگفرشی به وسیله ی بست و پنج پله به درب ورودی امامزاده عبدالله می رسد. در کنار زیارتگاه یاد شده قبرستان روستا نیز واقع شده است که مورد استفاده ی اهالی محلی روستا قرار می گیرد.

امامزاده عبدالله سرعین

معماری امامزاده عبدالله سرعین

بنای ساختمانی زیارتگاه امامزاده عبدالله چندین بار بازسازی شده است که در آخرین مرمت با ادغام سنگ مرمر و گنبدی سبز رنگ تزئین شده است. محیط داخلی امامزاده عبدالله سرعین دارای یک اتاق برای نشستن زائرین است که در آن مراسم و ادعیه خوانی برگذار می شود. گنبد زیبا و سبز رنگ زیارتگاه امامزاده عبدالله با دو گلدسته ی طلایی رنگ از فراز تپه های روستای آتشگاه دیدنی است. گنبد امامزاده به شیوه ی عرقچین ساخته شده است که چهار نورگیر را در خود جای می دهد، این نوع معماری می تواند نور مورد نیاز زیارتگاه را تهیه کند.بناهای تاریخی و سبک معماری اردبیلسادگی زیبای بقعه و به دور از تکلف بودن آن این محل را بسیار دلنشین و زیبا کرده است. امامزاده عبدالله سرعین با فاصله ی کمی که از اردبیل دارد می توانید یک روز شما را به خوبی پر کند. برای عزیمت به روستای آتشگاه و بازدید از این بقعه ی تاریخی و مقدس یک روز بهاری می تواند فرصت خوبی باشد، تپه های سرسبز و پر گل و تاریخی کهن که این روستا به شما عرضه می کند بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهد بود.

امامزاده عبدالله سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *