بازار اردبیل جاذبه توریستی استان اردبیل

بازار اردبیل جاذبه توریستی استان اردبیل

بعد از بازدید از استان اردبیل و جاذبه های توریستی سرعین میتونید سری بزنید به بازار اردبیل از دیدنی های توریستی اردبیل و جاذبه های توریستی بسیار زیبای استان اردبیل. زمانیکه به نردیکی این بازار برسید، خیلی سخت میشود، از بین جمعیت راهی برای ورود بازار پیدا کرد. بازار اردبیل، چندین ورودی دارد، که از هر ورودی‌ که وارد شوید به نقطه ای جدید میرسید.

بازار بزرگ اردبيل در ميانه شهر و در مسیر خيابان امام خميني قرار گرفته است که به راحتی می توان آنرا پیدا کرد.
راسته ‌هايی که در بازار در بازار مشغول به خرید و فروش هستند عباتند از :

 • راسته اصلي بازار
 • راسته قيصريه
 • علافان
 • راسته پير عبد الملک
 • بازار زرگران
 • سراجان
 • بازارچه زنجیرلی
 • پارچه ‌فروشان
 • کفاشان
 • مسگران
 • چاقو سازان
 • آهنگران و سراهاي آن‌ ها.

بازار سنتی ر اردبیلدیدنیهای سرعین و اردبیل

مقبره شیخ امین الدین جبرائیلدر معماری مجموعه بازار بزرگ اردبیل با طاق های جناغی و گنبدهای ساده پوشش یافته روشنایی داخل بازار از طریق روزنه های تعبیه شده در پوشش های گنبدی تأمین می شود. بخش اصلی سرا به شکل مستطیلی می باشد که پوشش آن از 9 گنبد در میانه با 4 ستون مدور از سنگ خارا  تشکیل شده است. از دیگر بخش های مهم بازار، چهار سوق یا بازار بزرگ قیصریه است.
بر سر بازارچه شمال شرقی، سنگ نبشته ای به چشم می خورد که به علت فرسودگی نمیتوان متنش را خواند، اما در کل این سنگ نوشته نام بانی و تاریخ ساخت بنای بازار اردبیل را در خود جای داده است. مجموعه تاریخی بازار اردبیل در سال های اخیر از طرف سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شده و به شماره 1690 به ثبت تاریخی رسیده است.
قسمت عمده بازار اردبيل در خيابان‌کشى‌هاى نيم قرن گذشته تخريب شده و ارتباط بعضى از بخش‌هاى آن با هسته مرکزى بازار از بين رفته است.

بخش طلافروشان بازار اردبیلدیدنیهای سرعین و اردبیل

مسجد میرزا علی اکبر در اردبیلاردبیل با توجه به موقعیت ویژه سیاسی و جغرافیایی در طول تاریخ، بویژه که اولین پایتخت صفویان قرار داشته، از اهمیتی استراتژیک برخوردار بوده است. از همین رو، بازار سنتی اردبیل قدمتی طولانی و گذشته‌ای پرافتخار دارد و در جریانات و مبادلات تجاری نقش بسیار مهمی داشته است. این بازار در دوره سلجوقیان در قلب شهر اردبیل بنا شد ولی در دوران صفویه به اوج رونق خود رسید. بازار سنتی اردبیل بغیر از وجه تاریخی‌ و اقتصادی‌اش، از نظر معماری و مردم‌شناسی نیز بسیار در راُس توجه قرار گرفته است. مجموعه این بازار از بخش‌های مختلف و متنوعی تشکیل شده است که هرکدام جذابیت و شور و حال خاص خودش را دارد.

راسته فروش آجیل و خشکبار بازار اردبیل

بازار اردبیل متعلق به چه زمانیست؟

بازار اردبیل به دوره صفویه و قاجاریه تعلق دارد است. رونق اصلی بازار به حکومت  آن دوران مربوط میشود،چونکه اردبیل  بعنوان خاستگاه سلاطین صفوی ، مرکز دینی و جایگاه مقابر شیخ صفی الدین اردبیلی و دیگر گذشتگان سلاطین صفوی رونق بسیار زیادی داشته‌است. این بازار یادگاری ار دوران دوره صفویه است و از همین رو به مهمترین بخش بازار صفویه می‌گویند. صفویه، قسمتی‌ است که بیشتر مغازه‌های فرش‌فروشی در آنجا جای گرفته اند. همه بخش‌های بازار پیوسته بهم نیستند مثلا خرید مس و طلا و جواهر باید در قسمت و طرف دیگر خیابان قرار گرفته است.

 

دیگر مراکز خرید اردبیل

 • مرکز خرید الماس شهر:
  این مرکز خرید با سه طبقه مختلف برای لباس‌فروشی، کیف و کفش‌فروشی و مغازه‌هایی برای خرید لوازم آرایش دارد.
  آدرس: خیابان امام خمینی
 • مجتمع تجاری-تفریحی شورا سنتر:
  در نزدیکی دریاچه شورابیل، چندین مرکز خرید قرار دارد که مجتمع تجاری-تفریحی شورا سنتر یکی از آنهاست. این مجتمع سه طبقه،  با تعداد مغازه‌های زیادی که دارد از کیف و کفش تا لوازم تزئینی و دکوری بازدیدکنندگان فراوانی دارد. در این مجتمع فودکورت و خانه بازی کوچکی هم قرار گرفته اند. مجتمع تجاری شورا سنتر اردبیل که با ۵۰۰ واحد در سال ۱۳۸۴ افتتاح شد، از مراکز مدرن خرید و بزرگ اردبیل بشمار میرود که پاسخگوی انتظارات طیف وسیعی از خریداران میباشد.
  آدرس: خیابان عطایی، ورودی قدیم شورابیل
 • بازار جدید طلافروشان:
  برای خرید و دیدن طلا و جواهر در اردبیل بغیر از خود بازار اردبیل، بازار جدید طلافروشان نیز (یک مجتمع با طراحی مدرن در سه طبقه) برای خرید طلا و جواهر است.
  آدرس: خیابان سی متری آیت الله مروج
 • بازار مرکزی صدف:
  بازار مرکزی صدف یکی از بازارهای معروف اردبیل بخصوص در زمینه خرید لپ تاپ و موبایل است.
  آدرس: بازار امام

 

ارائه مطالب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *