برج شاطر جاذبه دیدنی و توریستی اردبیل

برج شاطر جاذبه دیدنی و توریستی اردبیل

برج شاطر یکی دیگر از قدیمی ترین دیدنی ها و جاذبه های تاریخی شهر زیبای اردبیل است که از گذشتگان به یادگار مانده و در دل خود هزاران روایت تاریخی را جای داده است. اردبیل شهری است با آب و هوای سرد و کوهستانی مه یکی از منابع  مهم چشمه های آبگرم در ایران به شما میرود و در کنار این ویژگیها یک شهر تاریخی با بناهای متعدد که از دوران صفویه و سلجوقی و دیگر دورانها باقیمانده است بشمار میرود.

برج شاطر گنبدی اردبیل

برج شاطر که بومیان محلآن را شاطر گنبدی میخوانند از ابنیه تاریخی شهر اردبیل است که تاریخچه آن به زمان میانی اسلام میرسد. آنچه امروزه از ساحل برج میتوان تشخیص داد اینست که گویی برای برگزاری جشنها و مراسم آیینی ساخته شده بوده است. محوطه اطراف برج را یک فضای باستانی فرا گرفته است. این برج با ارتفاعی حدودا 2 متر در 7 مهرماه سال 1381 بعنوان یک آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

 

نمای برج شاطر و فضای اطراف آن

محوطه برج شاطر

برج شاطر در یک فاصله حدودا 5 کیلومتری از شهر اردبیل و داخل روستای صومعه در میان یک فضای وسیع و سرسبزی قرار گرفته است و با نگاهی به اطراف و حوالی ساختمان برج  تپه های باستانی را مشاهده خواهید کرد که اغلبشان به دوران قبل از اسلام و زمان اشکانی مربوط میشود. نمای ظاهری برج شاطر از داخل به شکل استوانه و از بیرون یک ده ضلعی با طول 63 متری با آزاره های سنگی و به ارتفاع حدود 5 متر  ترکیبی از 4 برج سنگ تراش است. روی هر پایه سنگی جرزهایی 2 وجهی از جنس آجر خواهید دید که درفاصله میان آنها قابهایی آجری با طرحهای متنوع به چشم میخورند. بخش ورودی برج در ضلع شرقی و بالای پایه سنگی قرار دارد. آنچه از ظاهر بنا باقیمانده این گمان را ایجاد میکند که بنا به قرن هشتم و زمان ایلخانی برمیگردد.

 جاذبه های تاریخی اردبیل

کاروانسرا قانلی بولاغ 

بنای قدیمی و تاریخی برج شاطر

 

 دیگر برجهای تاریخی ایران

در کشور وسیع ایران در هر شهر و نقطه ایی بناهای تاریخی بسیاری را میتوان دید که برجهای قدیمی هم در این دسته تعداد قابل توجهی دارند. از همین جهت چند مورد از مهمترین برجهای تاریخی ایران را در ادامه بصورت مختصر معرفی کرده ایم.جاذبه های تاریخی اردبیل

تپه نادر و قلعه آن 

برج على‌آباد کاشمر
این برج که در روستاى على‌آباد در ۴۲ کيلومترى کاشمر،  قرار گرفته است یک بنا بر بلندای قلعه‌اى میباشد و ظاهری به شکل مناره تشکیل شده از چهل و هشت ترک آجرى و دوازده قاب آجرى مزين به اشکال لوزى نيز دارد. محيط بنای برج از داخل ۲۲ متر و از خارج ۴۲ متر است. سردرِ برج به شکل ايوان تا‌ق‌دار کتيبه‌اى بوده است و در بخش بالایی آثار گچ‌برى دیده میشود اين اثر به شمارهٔ ۱۲۸، در زمرهٔ آثار تاريخى به ثبت رسيده است.

برج کاشانه بسطام
در جنوب شرقى مسجد جامع، برج بلند و زيبایی با ارتفاع داخلی ۲۴ متر و  بيرونى ۲۰ متر وجود دارد که به نام کاشانه معروف است. در بالاى برج، دو حاشيه آجرى بزرگ به چشم میخورد و در ضلع جنوب غربى اين برج روى يکی از آجرها کلمه بسم‌اللّه الرحمن الرحيم نوشته شده است. در قدیم از اين برج براى ديده‌بانى بسطام استفاده مى‌شد.

برج لاجيم سوادكوه
بنای این برج در روستای لاجیم قرار دارد که برخی مردم آنرا با مقبره امام زاده عبدالله اشتبه میگیرند ظاهر بنا به شکل گنبدی است و دارای 2 کتیبه به خط پهلوی و ساسانی است. نام دیگر آن به دلیل شکل گنبدی که دارد به برج لار معروف شده است. این بنا بجامانده از دوران سلجوقی است که برای پناه گیری سربازان و افروختن آتش به هنگام جنگ مورد استفاده قرار میگرفت.

برج يا منارهٔ‌ كرات روستاى كرات
یک بنا با مناره آجری با اندکی انحنا  مورخان تاریخ ساخت برج را به قرن 5 هجری نسبت میدهند.

 رزرو هتل در سرعین اردبیل 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *