آبگرم سرعین

بهترین چشمه‌های آبگرم سرعین

چشمه‌های آبگرم سرعین

معرفی ده‌ها چشمه آبگرم سرعین کار ساده‌ای نسیت. سرعین سرزمین هزاران چشمه است. چشمه‌های آبگرم بسیاری در این شهر وجود دارد. در این متن به معرفی 4 مجموعه آبگرم معروف این شهر توریستی می‌پردازیم. امکانات این مجموعه‌ها را مقایسه کرده و برای شما آرزوی سفری خوش به شهر زیبای سرعین را داریم.

قبل از معرفی بهترین چشمه های  آبگرم ابتدا از فواید آبدرمانی و روش صحیح آن برای افرادی که دچار کمرد درد هستند توضیح میدهیم.

 

 

همه ما از فواید و مزایا آبدرمانی اطلاع داریم از طرفی استفاده از چشمه های طبیعی آبگرم در این مورد به مراتب موثرتر و مفید تر است.
به همین دلیل شهر سرعین مرکز چشمه های معدنی و درمانی آبگرم در ایران اولین انتخاب افرادی است که برای درمان بیماری مفصلی و … برای بهره گیری از خواص چشمه های معدنی این شهر را انتخاب میکنند.

آبدرمانی برای بدن ما چه فایده ایی دارد؟
ورزش و راه رفت میان آب و یا  نشستن دریک حوضچه آبگرم معدنی به مدتی یک ساعت و یا بیشتر را آبدرمانی میگویند که بسیار برای بدن خاصیت دارد بخصوص اگر بصورت مداوم باشد، میتواند به درمان و بهبود ستون فقرات، درمان کمر درد و مفاصل پا و … کمک کند.

 مزایا و معایب سونا برای آبدرمانی چیست؟

استفاده از سونا باعث عرق کردن بدن و دفع سموم میشود، جالب اینکه این روش از 2000 سال پیش رواج داشته و شروع آن به کشور فنلاند برمیگردد.
اما استفاده از سونا میتواند معایب و یا مشکلاتی داشته باشد؟ در ادامه به این موارد اشاره میکنیم.

مزایا استفاده از روش سونا

قرار گرفتن در سونا باعث افزایش ضربان قلب و گشاد شدن عروق میشود. در مواردی این تعداد ضربان به 100 تا 150 بار در دقیقه هم رسیده است.
استفاده در سونا در  دراز مدت به کاهش بیماری قلبی و مرگ بر اثر ایست ناگهانی قلبی کمک میکند.

سونا موثر در کاهش چین و چروک پوستی

وقتی از سونا خشک استفاده میکنید، خروج عرق زیادی از بدنتان به کلاژن سازی که یکی از ضروریات بدن شماست، کمک میکند و در کاهش روند پیری و چین و چروک بسیارموثر است. از طرف دیگر استفاده مستمر از سونا سبب پیشگیری بسیاری از بیماریهای پوستی میشود.

سونا موثردر بهبود بیماری تنفسی

نشستن در سونا  و هوایی که در داخل آن وجود دارد مجرای تنفسی را باز و به بهتر نفس کشیدن کمک میکند.
افرادی که بیماری تنفسی، سرفه جدید و … دارند میتوانند برای بهبود وضعیتشان زیر نظر پزشک معالج از سونا استفاده کنند.

دو مورد از فواید را کمی توضیح دادیم و بقیه موارد را بصورت قرار داده شده اند.

 • کاهش استرس
 • افزایش جریان سطحی خون
 • باز شدن منافذ و عروق پوستی
 • تسکین دردهای بدن
 • افزایش سوخت‌وساز بدن
 • کاهش فشارخون
 • بهبود در عملکرد مفاصل و عروق خونی
 • شادابی و سرزندگی پوست
 • التیام خستگی روحی و جسمی
 • افزایش کیفیت خواب
 • تمیز شدن پوست از سلول‌های مرده

 

آیا سونا تاثیر منفی بر فشارخون دارد؟

بله و این تاثیر زمانی اتفاق می افتند که شما بلافاصله بعد از سونا وارد آب سرد شوید اما استفاده از آن به تنهایی در کاهش فشار خون موثر است.

پس اگر دچار افت فشار و یا حمله قلبی هستید برای رفتن به این گرمخانه حتما با پزشک مشورت کنید.

نکات تکمیلی برای استفاده از سونا

 • قبل اینکه به سونا بروید، بدن خود را با آب و صابون بشویید تا منافذ پوست باز شده و  تعرق بهتر انجام شود.
 • قبل از رفتن به سونا آب بنوشید تا بدنتان کم آب نشود.
 • استفاده از سونا در زنان باردار حتما باید زیر نظر پزشک باشد.
 • هیچوقت از الکل قبل سونا استفاده نکنید زیرا خطر کم‌آبی، افت فشارخون و مرگ ناگهانی را افزایش دهد.
 • زمان استفاده از سونا را محدود کنید. اگر برای بار اول به سونا می‌روید بین 5 تا 10 دقیقه درون اتاق بنشینید. در دفعات بعد می‌توانید این مقدار را حداکثر به 20 دقیقه برسانید.
 • حتما در سونا از حوله استفاده کنید تا عرق بدن توجذب حوله شود تا مجرای پوستی را مسدود نکند.
 • ذوش بعد بعد از سونا باعث شسته شدن عرق بدن و به پاکی بدن کمک میکند.
 • به هیچ وجه از آب سرد استفاده نکنید و آب ولرم دمای بدنتان را پایین بیاورید.
 • بیماران مبتلا به صرع و دیابت نباید از سونا استفاده کنند.
 • کودکان کمتر از 4 سال نیز نباید از سونا استفاده کنند.

 

فواید آبدرمانی و حرکات ورزشی در آب

انجام حرکات ورزشی در آب و راه رفتن در آب را آبدرمانی (هیدروتراپی) میگویند. در این نوع ورزش با استفاده از شناوری، مقاومت و جریان آب به کاهش درد قسمت های مختلف بدن کمک میشود همچنین افراد برای تقویت عضلات و افزایش سلامتی بدنشان از هیدروتراپی استفده میکنند.
از ورزشهای معروف قابل اجرا در آب میتوان به ایروبیک اشاره کرد.

 فواید آب‌درمانی

از موثرترین فایده هاییکه آب درمانی دارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تسکین دردهای مفاصل مانند کمر و زانو
 • تسکین آسیب‌های ماهیچه‌ای و استخوانی
 • ترشح هورمون اندورفین برای مبارزه با درد
 • رفع خستگی و گرفتگی عضلات
 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش سوخت‌وساز بافت‌های بدن و جریان خون

معرفی چند حرکت ورزشی برای آبدرمانی

ایروبیک در آب – حرکات ساده

ایروبیک از ورزش های معروف هوازی است که طرفداران زیادی در بدنسازی برای حفظ تناسب اندام دارد. اگر این ورزش را در میان آب انجام دهید در انعطاف پذیری مفاصل، تقویت ماهیچه ها و گردش خون بسیار تاثیر گذار است.
درادامه 5 نوع ورزش مناسب در آب را به شما معرفی میکنیم.

 1. در عرض استخر به پهلو قدم زدن
 2. قدم های بلند بردارید و زانویتان را کمی خم کنید.
 3. در قسمت هاییکه عمق بیشتری دارند حرکت کنید و دست و چاها را همزمان باهم حرکت دهید(حرکت ثبات )
 4. در قسمتهایی با عمق بیشتر پاهایتان را به نوبت بالا آورید و بغل بگیرید.
 5. پاهارا جمع کنید، به سمت بالا بیاورید و به جلو رها کنید.

حرکات ورزشی مناسب در آب برای کمردرد

اگر دچار درد مفاصل و یا کمردرد هستید باید  از حرکات ورزشی مناسب و البته با احتیاط درمیان آب استفاده کنید.
در ادامه 5 نوع حرکت ورزشی مفید برای چنین حالتی معرفی میکنیم.

 1. درون آب به جلو و عقب قدم بزنید، هر قدمتان حداقل  5 دقیقه باشد.
 2. درحال تکیه به دیوار استخر زانوهایتان را بغل گرفته و سعی کنید تا 15 ثانیه در این حالت بمانید.
 3. به پهلو در کنار دیوار استخر ایستاده و با یک دست لبه آنرا نگهدارید، زانوهایتان را صاف قرار داده و لگن را به به لبه استخر نزدیک و قفسه سینه را به سمت بالا بکشید.
 4. در حالتی که ایستاده به اندازه عرض شانه پاهایتان را باز کنید، دستانتان را در دو طرف بدنتان قرار دهید، خیلی آرام خم شوید و هر دست را به نوبت تا نزدیکی زانو بیاورید و بعد از چند ثانیه برگردانید.
 5. پشت به دیوار استخر قرار گرفته و هر پایتان را به نوبت بالا آورده تا 15 ثانیه در همین حالت نگهدارید.

خب سعی کردیم خیلی مختصر و مفید ار فواید آبدرمانی و انجام حرکات ورزشی مناسب آن توضیحی بدهیم تا رفتن به چنین مراکزی ( یا چشمه های آبگرم) استفاده بهتری از فضا ببرید.

 

آبگرم سرعین

 

آبگرم سبلان سرعین

آبگرم سبلان بزرگ‌ترین مرکز آبگرم سرعین است. این مجموعه آب گرم در خاورمیانه بی‌نظیر و دارای امکانات بسیاری است. به‌طور اجمالی امکانات آن شامل استخرهای سرپوشیده، دوش و وان تک نفره، سونای بخار و سونای خشک است. این مجموعه آبگرم که در خاورمیانه نظیر ندارد دارای 7 هزار متر مساحت است.

در آب گرم سبلان خدمات به صورت مجزا برای بانوان و آقایان ارائه می‌شود. برای مشتریان پارکینگ با ظرفیت مناسب نیز در نظر گرفته‌شده است. مجموعه سبلان در دو طبقه به ارائه خدمات می‌پردازد و علاوه بر استخرها دارای سالن انتظار و بوفه نیز هست. از امکانات ویژه این مجموعه بخش فیزیوتراپی است. بسیاری از افرادی برای درمان درد مفاصل خود به مجموعه‌های آبگرم مراجعه می‌کنند. این افراد در مجموعه سبلان می‌توانند از مشاوره متخصصین و بخش فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

مجموعه آبگرم سبلان دارای حوضچه آب سرد نیز هست. وجود حوضچه آب سرد در مجموعه آبگرم سرعین نیازی ضروری است و برای افراد جوان و افرادی که مشکلات قلبی ندارند مناسب است. با وجود آب سرد این حوضچه‌ها زمان زیادی را می‌توان در مجموعه آبگرم سپری کرد. آب سرد باعث سرحال شدن و رفع کسلی به خاطر حضور در آب گرم می‌شود. قرار گرفتن در آب سرد با فاصله کمی بعد از استفاده از جکوزی از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند و باعث شکست سلول‌های چربی می‌شود.

مرکز آب گرم سبلان امکانات دیگری چون جکوزی و ماساژ درمانی نیز دارد. جکوزی بهداشتی این مجموعه با استاندارهای بالایی اداره شده و جای نگرانی باقی نمی‌گذارد. مجموعه سبلان ظرفیت بالایی دارد. ظرفیت 200 نفر برای مردان و 112 ظرفیت انفرادی در این آب گرم وجود دارد. خدمات درمانی و پزشکی از دیگر خدمات مجموعه آبگرم سبلان است.

 

آبگرم سرعین

 آبگرم بش باجیلار یا ۵ خواهرآبگرم گاومیش گلی

آبگر گاومیش گلی در ارتفاع حدود 200- متری از سطح آب دریا قرار دارد. این مجموعه آبگرم از یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های معدنی آبگرم شهر سرعین تغذیه می‌شود. از ویژگی‌های کم‌نظیر این آبگرم استخر روباز مجموعه است. از نظر میزان آبدهی در هر ثانیه 140 لیتر آبدهی دارد. مساحت استخر مجموعه 400 متر است. استخر روباز مجموعه استخری کم‌عمق با 1 متر و سی سانت عمق است. این استخر مناسب آب‌درمانی طراحی‌شده است. دمای آب استخر 46 درجه سانتی گراد است.

آب این چشمه بی‌رنگ است. به دلیل وجود آنیون‌های آن کربنات بیکربنات، کلروره سولفات و کاتیون‌های آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم آب استخر کمی بودار است. بوی آب به خاطر وجود مواد معدنی در استخر و از خواص این چشمه آبگرم است. خواص آب‌درمانی شامل بهبود و تسکین دردهای روماتیسمی و تقویت عمومی بدن در آب این مجموعه وجود دارد. دلیل نام‌گذاری این چشمه آبگرم به نام گاومیش گلی حضور گاومیش‌های اهالی سرعین در آب استخر بوده است. در گذشته که مجموعه برای توریست‌ها بهینه نشده بوده گاومیش‌ها در آب گرم این استخر استراحت می‌کردند.

 

آبگرم سرعین

 

آبگرم بش باجیلار یکی از بهترین مجموعه‌های آبگرم سرعین

بش باجیلار از قدیمی‌ترین‌های سرعین است. آبگرمی که به دره لر سویی معروف بوده و در اطراف آن درختان سرسبز و درهای زیبا وجود داشته است. دلیل نام‌گذاری آن جوشیدن آن گرم استخر از 5 دهنه چشمه است. 5 خواهر یا بش باجیلار 13 لیر آب در ثانیه آبدهی دارد. این چشمه به صورت دائمی جوشان است و حرارت آن 35 درجه است. ترکیبات معدنی آب چشمه بش باجیلار باعث کدر شدن رنگ آب شده و وجود آنیون‌هایی مانند بیکربنات، کلرور، سولفات و کاتیون‌ها شامل کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم باعث بودار شدن آب شده است.

استخر مجموعه آبگرم بش باجیلار مساحتی حدود 300 متر دارد و عمق آب برای آب‌درمانی مناسب و کم‌عمق است. وجود دوش‌های بهداشتی، ظرفیت بالا، ماساژ درمانی و بوفه از امکانات دیگر این مجموعه تفریحی است که در سال 71 به صورت مجدد بازسازی و بهره‌برداری شده است. بوفه این مجموعه به علت بوی تند گوگرد در اطراف استخر در محوطه بیرونی قرارگرفته است.

بش باجیلار به فاصله دو دقیقه از هتل لوکس پدرام قرار دارد. این مجموعه دومین مجموعه آب گرم سرعین به حساب می‌آید. وجود جکوزی، استخر، پارکینگ و بوفه در این مجموعه تفریحی در کنار ارائه خدمات پزشکی و درمانی یکی از بهترین مجموعه‌های تفریحی را ساخته است. ماساژ درمانی نیز در کنار سونای بخار و سونای خشک از امکانات تفریحی دیگر مجموعه است.

 

آبگرم سرعین

  چشمه آبگرم شابیل در اردبیلآبگرم سرعین ایرانیان

آبگرم ایرانیان یکی دیگر از مجموعه‌های آبگرم سرعین است. ظرفیت استخر مجموعه 500 متر مکعب است. مساحت کل مجموعه آبگرم ایرانیان 4600 متر است و یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آبگرم سرعین به‌حساب می‌آید. امکانات این مجموعه بزرگ شامل استخر آبگرم با آب جوشان، استخر کودکان به ظرفیت 100 مترمکعب آب‌معدنی، سونای بخار، سونای خشک، جکوزی، بخش درمانی و بخش ورزشی است. استخر جوانان این مجموعه 250 متر مکعب ظرفیت دارد. این استخر در سال‌های اخیر افتتاح شده و از سال 1389 از آن بهره‌برداری می‌شود.

مجموعه آب‌درمانی ایرانیان سرعین دارای تجهیزات سیستم رطوبت‌گیر جهت جذب بخار معلق در هوا، سیستم گرمایش از کف، سیستم تصفیه و ضدعفونی است در این مجموعه ارائه حوله، دمپایی و شامپو برای حفظ بهداشت انجام می‌شود. در کنار تخته‌ای استراحت و بخش‌های درمانی شامل اتاق ماساژ، دوش درمانی، اتاق پزشک، امکانات تفریحی مانند سرسره آبی و جکوزی، کافی شاپ و رستوران نیز قرار گرفته است.

 

چشمه آبگرم

 

آبگرم سرعین

در سرعین چشمه‌های آبگرم زیادی وجود دارد. بسیاری از آن‌ها برای گردشگران بهینه‌شده و قابل بهره‌برداری هستند. از میان آنها می‌توان به چشمه‌های آبگرم قهوه سوئی، ژنرال، ساری سو، ارجستان، قره سو، پهن لو وگوز سوئی اشاره کرد. به باور بسیاری این چشمه‌ها دارای خواص درمانی مانند تسکین دردهای روماتیسمی، آرامش روان و اعصاب و درمان بیماری‌های پوستی هستند.

 🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیل 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *