تپه باستانی و معبد آناهیتا آثار باستانی سرعین

تپه باستانی و معبد آناهیتا آثار باستانی سرعین

معرفی معبد آناهیتا

معبد آناهیتا و تپه باستانی آناهیتا طی سالیان از آن به اسامی آناهیتا، سارقین و زرتشت یاد شده این تپه در قسمت غربی شهر سرعین قرار دارد که از کاوش‌های انجام یافته در این منطقه اشیاء و سفالینه هایی به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

موقعیت مکانی تپه آناهیتا

تپه آناهیتا در قسمت غربی شهر سرعین وجود دارد و قدمت آن به دوره قبل از میلاد می‌رسد. مردمان آن زمان بر اساس اعتقادات دینی، معابد و آتشکده داشتند. وجود این معبد هم گواه همین امر است. تپه آناهیتا نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد ادیان مختلف و بخصوص زرتشتی میباشد. در بالای این تپه معبدی نیمه ویران واقع شده که سالیان دراز محل عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی بوده‌است. همچنین طبق اسناد تاریخی، این منطقه آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده‌است. در این معبد نشانه های از آثار مربوط به دوره های بعد از جمله سلجوقیان و ایلخانان نیز موجود است.

تپه باستانی آناهیتا که طی سالیان گذشته از آن به نامهای آناهیتا، سارقین و زرتشت یاد شده به شماره 1976 به ثبت آثار ملی نیز رسیده‌است.

معبد آناهیتا سال ها محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده و این معبد و حوالی آن به نام “ساری قیه ییلاق”، آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده‌است.

معبد آناهیتا سرعین

معبد آناهیتا سرعین

 

آتشکده‌ ها

از آتشکده‌های باقی مانده در این منطقه معابد آناهیتا و آتشکده آذرفریق هستند که متأسفانه کم لطفیِ مسئولین میراث فرهنگی نصیبشان شده و شاهدِ از بین رفتن این مکان های تاریخی هستیم. اما بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کمرنگ تر شده و با این وجود بقایایی از آثار مربوط به دورهای سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها که نشانه هایی از حکومت آنان بر این سرزمین بوده است، وجود دارد.

در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت.

معبد آناهیتا سال ها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرار می‌گرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود می‌باشد. البته تونل های فرعی دیگری هم در این رابطه با کاربری های متفاوت وجود داشته‌است . متاسفانه این اثر تاریخی به دلیل کم توجهی مسوولان میراث فرهنگی شاهد از بین رفتن این مکان تاریخی هستیم.

ثبت ملی تپه باستانی آناهیتا

حاجی زاده مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: تپه باستانی آناهیتا که طی سالیان گذشته از آن به نامهای آناهیتا، سارقین و زرتشت یاد شده به شماره 1976 به ثبت آثار ملی رسیده‌است.شهردار سرعین گفت: ساماندهی تپه آناهیتا از برنامه‌های شهرداری سرعین بود که به شایستگی به انجام رسید.رضا زنده‌دل افزود: بودجه سال گذشته شهرداری 100 میلیارد ریال بود که از این میزان 70 میلیارد ریال یعنی 70 درصد بودجه به فعالیت‌های عمرانی اختصاص یافت.

شهردار سرعین در ادامه گفت: ساماندهی تپه آناهیتا از دیگر برنامه‌های شهرداری سرعین در سال گذشته بود که به انجام رسید تا بتواند تاکیدی بر این مسله باشد که شهرداری صیانت از میراث فرهنگی را جزء اصول اساسی خود می‌داند.

فرهنگ مردم سرعین

برای بررسی فرهنگ مردم سرعین باید فرهنگ مردم آذربایجان به‌خصوص اردبیل را موردبررسی قرار‌داد. این مردم خالق یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های ادبیات شفاهی ملل خاورمیانه و ایران‌اند. ادبیات شفاهی این خطه از سابقه‌ای کهن برخورداراست. شالوده ادبیات آذربایجان برفولکوربنا نهاده شده‌است و فولکور خود به معنای حکمت خلق یا آفرینش خلق می‌باشد.

در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت. معبد آناهیتا سال‌ها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرارمی‌گرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود می‌باشد. البته تونل های فرعی دیگری هم در این رابطه با کاربری های متفاوت وجود داشته‌است.

بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کمرنگ‌تر شد و با این وجود بقایایی از آثار مربوط به دورهای سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها که نشانه‌هایی از حکومت آنان بر این سرزمین بوده‌است، وجود دارد.

معبد آناهیتا سرعین

معبد آناهیتا سرعین

معبد آناهیتا در کنگاور

علاوه بر معبد آناهیتا در سرعین اردبیل یک معبد دیگر به همین نام در شهر کنگاور قراردارد که در میانه‌ی راه همدان و کرمانشاه است. این بنا در سر راه تاریخی هگمتانه قرارگرفته است. این معبد نیز مانند معبد آناهیتا در سرعین در آثار ملی ایران ثبت شده‌است.(در تاریخ 24 شهریور 1310)

معماری معبد آناهیتا در کنگاور

آناهیتا در واقع یک فرشته و نگهبان آب و زیبایی و باروری نزد ایرانیان مقام بسیار بالا و ارجمندی داشت. شاید نام‌گذاری این معبد نیز همین باشد. این معبد با 6/8 هکتار وسعت مشرف به دشت کنگاور ساخته شده‌است.

بقایای این معبد باشکوه که از بزرگترین بناهای سنگی در ایران شناخته می‌شود با بنایی چهار ضلعی مستطیل شکل در اندازه‌های ۲۰۹ در ۲۴۴ متر بر فراز تخت سنگ کم ارتفاع سیلیس آتشفشانی در شهر کنگاور در استان کرمانشاه قرار‌گرفته است. معبد آناهیتا نیز همچون بناهایی که بر بلندی ساخته شده‌اند برگرفته از شیوهٔ سکوسازی یا صُفه سازی است که  این شیوه در دشت های ایران باب بوده و در دوره‌های گذشته نیز بناهای مهم پرستشگاهی و برخی بناهای حکومتی روی سکو بنا می‌شده‌اند.

فراز این اثر تاریخی ردیفی از ستون‌های سنگی بر پا بوده که بلندای هر ستون تقریبا ۵۴٫۲ متر است. ورودی بنا به وسیلهٔ پلکان دو طرفه در قسمت جنوبی تعبیه شده و در جبههٔ شمال خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته‌است.

معدن های اله دانه، باغ ملی، چهل مران، قوره جیل، رستم آباد و هلال احمر از معدن های اصلی و مورد پژوهش قرار گرفته مورد استفاده برای استخراج سنگ برای این معبد هستند. معدن سنگ چهل مران در ۲ کیلومتری باختر این بنا قرار دارد و اکنون سنگ‌های نیمه تراش میان ستون و سنگ‌های نما در سطوح معدن از همان زمان باقی مانده‌است.

آیا تابحال به معبد آناهیتا سرزده‌اید؟ نظر وانتقادات خود را از طریخ بخش دیدگاه‌‌ها برای ما ارسال‌کنید.

هتل چهار ستاره پدرام با ۴۶ واحد مجهز و مجلل آماده میزبانی و پذیرایی از شما گردشگران عزیز میباشد. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو هتل و یا اقامت در سرعین به صفحه تماس با ما مراجعه بفرمایید.

معبد آناهیتا سرعین

معبد آناهیتا سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *