جمعه مسجد اردبیل

جمعه مسجد اردبیل

جمعه مسجد اردبیل

جمعه مسجد اردبیل جز قدیمی ترین مساجد اسلامی ایران و آذربایجان محسوب می شود. که در شمال غربی اردبیل وجود دارد و به دلیل قرار گرفتن روی تپه چندین بار تخریب شده است که دلیل اصلی آن زلزله شدید بوده است.

اما جالب است بدانید که ساخت این مسجد به دوران سلجوقیان برمی گردد. تا جایی که اطلاع داریم این مسجد از دیگر مساجد دوران سلجوقی متمایز است به طوری که دارای سر ستونهایی مربوط به دوران سلجوقی است.

قدیمی ترین مسجد اسلامی در ایران

از سال 1367 یک تیم تحقیقی پژوهشی از میراث فرهنگی در حال کاوش روی مسجد بوده است که متوجه سرستون ها در شبستان می شود که حاکی از این است که این مسجد در اوایل ظهور اسلام در ایران و مربوط به دوره سلجوقی است.

این مسجد در دوره ایلخانی هم مرمت شده است و امروزه شاهد این هستیم که به دلیل وجود مسجد روی تپه و تعداد ساخت  و ساز ساختمان ها توسط مردم در اطراف مسجد مساحت مسجد نسبت به قبل خیلی کمتر شده است.

بنای مسجد جمعه اردبیل

این مسجد که به نام مسجد جامع اردبیل شناخته می شود طبق بررسی ها و کاوش ها دارای دهلیز ها و معابر عبوری به مسافت هر دو متر بوده  است تا مردم بتوانند به راحتی در مسجد تردد کنند.

اما حال به دلیل تخریب زیاد مسجد و البته یک زمین لرزه شدید که در اردبیل آمد تا حد زیادی مسجد تخریب شده است.توجه داشته باشد که سازه اصلی مسجد جمعه اردبیل از آجر است.

این مسجد یکی از بناهای تاریخی اردبیل و ایران است  که ثبت ملی شده است. قدمت این مسجد بیشتر از 800 سال است. در ادامه چند عکس از این بنا منتشر میکنیم که به اوج باستانی بودن آن پی ببرید …

در ادامه موزه مردم شناسی اردبیل را مطالعه کنید …

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *