معرفی جنگل مشه

جنگل مشه و کلبه‌های چوبی آن

معرفی جنگل مشه

جنگل مشه منطقه سرسبز، زیبا و دیدنی در اردبیل است. این جنگل از مناطق دارای پتانسیل گردشگری بالا در شمال غرب کشور محسوب می‌شود. جنگل مشه از جاذبه‌های گردشگری اردبیل در 25 کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است. مسیر دسترسی به آن از شهر نمین در زمان کوتاهی میسر است. از زیبایی طبیعی و جنگل‌هایی با طبیعت بکر در شمال غرب ایران می‌توان به جنگل مشه، جنگل فندقلو و پارک‌جنگلی مشکین‌شهر  اشاره کرد.

 

جنگل مشه دارای آب و هوای معتدل است. جنگل در محدوده گردشگری و تفریحی واقع شده که در آن امکانات گوناگونی مانند استخر آب گرم و پیست اسکی نیز قرار دارد. برای گردش و تفریح در محدوده شمال غرب ایران جنگل مشه گزینه مناسبی است. اگر امکانات جانبی دیگر را در کنار زیبایی‌های خیره‌کننده جنگل مشه قرار دهیم، قطعا سفری به این منطقه خواهیم داشت. امکاناتی چون پیست اسکی، استخر آبگرم، کلبه‌های چوبی و امکانات رفاهی دیگر که به مدد همت عمو فرج در دل جنگل آماده گردشگران است.

 

 

معرفی جنگل مشه

 

در داخل این جنگل سرسبز و زیبا چشمه آبگرم مشه سویی نیز قرار گرفته. این چشمه دارای آب معدنی است. به علت خواص درمانی آن اهالی و گردشگران از آن استفاده می‌کنند.

گردشگران بسیاری برای استفاده از آب‌های معدنی چشمه‌های آبگرم به شمال غرب ایران سفر می‌کنند. بیشتر چشمه‌های آبگرم ایران در این محدوده قرار گرفته است. چشمه‌های پر آب منطقه در شهر سرعین است. اما چشمه‌هایی مانند مشه سویی به علت قرارگیری در مناطق زیبایی مانند جنگل مشه طرفداران خود را دارند.

 

تفرجگاه جنگل مشه

محدوده تفرجگاهی زیبای جنگل مشه در تمام فصول مناسب گردشگری است. مسافران و اهالی منطقه به عنوان منطقه‌ای تفریحی از این منطقه دیدن می کنند. همچنین پیست اسکی که در 4 فصل باز است. این منطقه پربازدید و محلی برای تفریح دوستداران اسکی است.

 

بومگردی جنگل مشه

در مسیر بین آستارا در استان گیلان و شهر اردبیل (از سمت آستارا به اردبیل) بعد از پل سفید رود در سمت چپ جاده، روستایی به اسم گیلاده یا گیلده قرار دارد. اگر در این محدوده از شیب نسبتا تند جاده منتهی به روستای گیلده بالا بروید به معدن سنگ خواهید رسید. تا معدن سنگ مسیر ماشین‌رو وجود دارد. اهالی روستا برای گردشگران امکاناتی مانند ماشین‌های مناسب تهیه کرده و خدمات مناسبی ارائه می‌کنند. پس از رسیدن به محدوده معدن سنگ راه جاده‌ای زیبا و پر فراز و نشیبی در دل جنگل مشه دیده می‌شود. یکی از بی‌نظیر‌ترین مناظر در شمال غرب ایران در دل این جنگل سبز قرار گرفته است.

 

معرفی جنگل مشه

 

کلبه‌های چوبی جنگل مشه

در میان جنگل مشه خانه‌های ییلاقی زیبایی قرار گرفته. خانه‌های معروف عمو فرج. کلبه‌های چوبی میان جنگل انتهای مسیر گردشگری در جنگل مشه است. در این محدوده پس از جنگل نوردی مفرح یک فنجان چای مهمان عمو فرج هستید.

چشمه‌های آبگرم میان جنگل نیز قسمتی از این بومگردی است. از تفریح در استخر آبگرم و نهار در کلبه‌های چوبی لذت ببرید ولی بخاطر داشته باشید قبل از تاریکی مسیر برگشت را طی کنید.

 

معرفی جنگل مشه

 

جاذبه‌های جنگل مشه

جنگل مشه در نزدیکی گردنه حیران قرار دارد. در داخل جنگل نیز زیبایی‌هایی مشابه طبیعت گردنه زیبای حیران می‌بینید. بومگردی جنگل مشه با کلبه‌های چوبی، زیبایی طبیعی آن و شرایط ویژه طبیعی این منطقه از جنگل مشه نقطه‌ای مناسب برای گسترش اکوتوریسم ساخته است. اگر طبیعت بکر و جنگل نوردی از علایق شماست سفر به این منطقه زیبا را از دست ندهید.

 

  

جنگل فندقلو از دیگر جنگل‌های زیبای اردبیل است.

 نکات مهم در جنگل نوردی

پس از جمع‌آوری تمام امکانات و لوازم مورد نیاز، می‌توانید با در دست داشتن نقشه و مسیریاب سفر متفاوت و هیجان‌انگیز خود را آغاز کنید. مهم‌ترین نکته در انجام چنین سفری انتخاب مسیر درست و مناسب است. اگر هم در طولد مسیر در بین شاخ و برگ انبوه درختان گیر کردید و در یافتن مسیر به مشکل برخوردید بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و مسیر آب‌های جاری و یا رودخانه را دنبال کنید تا از آن‌ها به عنوان یک خروجی استفاده کنی. با توجه به هوای گرم و مرطوب جنگل و به منظور حفظ آب بدن در اثر عرق کردن بهتر است همواره آب بنوشید.

در صورت استفاده از آب جویبارها نیز می‌بایست از یک فیلتر و یا قرص‌هایی مخصوص برای ضدعفونی کردن آب استفاده کنید. در غیر این صوت می‌توان از برگ بزرگ درختان برای جمع کردن آب باران استفاده کرد. در چنین سفری حتماً روشی برای روشن کردن آتش بلد باشید تا علاوه بر جوشاندن آب و تهیه غذا بتوانید در مواقع لزوم از آن به عنوان علامت دادن نیز استفاده کرد

جنگل نوردی

تهیه آتش در جنگل

برای ایجاد آتش در فضای نمناک و مرطوب جنگل به کبریت اعتماد نکنید زیرا در این شرایط حتی کبریت‌های ضد آب نیز ممکن است درست عمل نکنند. برای این کار از فندک‌های گازی، فتیله آتشزنه، چخماق و سایر وسایل روشن کردن آتش استفاده کنید. در صورت به پایان رسیدن جیره‌های غذایی نیز می‌توان از برخی ازگیاهان، میوه درختان و ماهی‌های رودخانه تغذیه کرد.

 

سفر در جنگل با تجهیزات مناسب

با سفر به جنگل می‌توان به دور از هیاهو و شلوغی شهرهای صنعتی چند روزی را در دل طبیعت سپری کرد. اقامت در چنین فضایی بدون آمادگی قبلی و برنامه‌ریزی مناسب میسر نخواهد شد. برای این که در پایان چنین سفری تنها خاطرات خوش و هیجان‌انگیز برایتان باقی ‌بماند می‌بایست شرایط آب و هوایی منطقه، خطرات موجود و … را بررسی کرده و وسایل و تجهیزات را متناسب با شرایط موجود و همچنین مدت زمان سفر با خود همراه داشته باشید.

به طورکلی از مهم‌ترین وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای سفر در جنگل می‌توان به دستگاه مسیریاب، لباس اضافه و پتو، کرم‌های ضد آفتاب، وسایل روشنایی و ایجاد آتش، جعبه ابزار و کمک‌های اولیه، آب و غذای کافی و سرپناه اشاره کرد. پس می‌توان با آمادگی جسمانی و روحیه مناسب و همراه داشتن وسایل ضروری و اطلاعات کافی در مورد منطقه، سفری به‌یاد ماندنی، جذاب و خاطره‌انگیز را تجربه کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *