حمام تاریخی اوچدکان اردبیل

حمام تاریخی اوچدکان اردبیل

از دیگر جاذبه های  گردشگری تاریخی و بی نظیر استان اردبیل میتوان به حمام تاریخی اوچدکان اردبیل اشاره کرد که از حمام های قدیمی شهر محسوب میشود. محل قرار گیری این حمام در داخل شهر اوچدکان است. قدمت ساخت حمام تاریخی اوچدکان اردبیل به سال 1259 هجری قمری برمی گردد. ساخت این حمام توسط خاندان صادقی انجام شده و برای ساخت و ساز زحمات بسیاری متحمل شدند، اما اتفاق بدی که امروزه شاهد آن هستیم بی توجهی مسئولان به این حمام تاریخی و رها کردن رسیدگی به آن است.

معماری حمام تاریخی اوچدکان اردبیل

فضای داخلی حمام دارای یک محوطه شش ضلعی به همراه شش طاقچه است. طراحی این طاقچه ها بگونه ایی است که بصورت گوشواره ایی شکل  در بین طاق نماها باعث جذابیت بیشتر فضا شده است. نقشه کلی ساخت بنای حمام بصورت مستطیل شکل است و از بخش های مختلفی مانند رختکن – گرمخانه – حوض خانه و … ساخته شده است. متن کتیبه حمام شامل سه بیت شعر حاوی نام بانی، ماده تاریخ و توصیف حمام می‌شود.

از  مهمترین ویژگی‌ های این بنا نقاشی‌های متعددی است که روی دیوارهای داخلی حمام به چشم میخورد، این نقاشی‌ها که از نقوش انسانی، گیاهی و اسلیمی تشکیل شده است. با توجه به ارزش تاریخی، این حمام در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. وجود چنین ویژگی هایی باعث شده تا حمام تاریخی اوچدکان هرساله مورد توجه ویژه‌ی گردشگران استان اردبیل قرار بگیرد.

 

حمام تاریخی اوچدکان اردبیلمطالب مرتبط:

برج شاطر اردبیلمعماری ورودی حمام اوچدکان

حمام تاریخی اوچدکان اردبیل دارای یک معماری سنتی بر مبنای طاق و گنبد می باشد. ورودی حمام دارای  یک هشتی با اندازه تقریبی ۲/۹۰*۲/۸۰متر است که بواسطه  دالانی باریک به رختکن حمام راه پیدا میکند،درختکن حمام فضایی است با ابعاد ۶/۷۰*۶/۹۰ متر که در دو طرف آن سکوهایی برای رختکن قرار دارند. در زیر گنبد رختکن نقاشی های بسیار زیبایی از صفحه های جشن سماور و گل و میوه و شربت و…. با تزئینات گل میخک بته ترمه و گل های شاه عباسی  با رنگ های زرد – طلائی – لاجوردی و سرمه ای وجود داشت اما متاسفانه  با گذاش زمان و در نتیجه بی مبالاتی صاحب قسمت رختکن حمام طعمه حریق شد و کلیه این نفاشی ها و طراحی های فوق العاده از بین رفت.

رحمام تاریخی اوچدکان اردبیل

رختکن حمام تاریخی اوچدکان اردبیل پس از عبور از یک راهرو به فضای بین رختکن و گرمخانه مربوط و از آنجا به داخل گرمخانه وارد میشود.
گرمخانه یک فضا با اضلاع ۵/۶۰*۸/۳۰متری که پوشش آن بصورت طاق و تویزه بوده و در پشت آن خزینه آبگرم قرار دارد و دو ضلع شمالی و جنوبی آن به دو شاه نشین وصل میشوند، در ضلع شمالی آن چند دوش ایجاد شده همچنین در ضلع جنوب شرقی گرمخانه  یک استخر آب سرد که معروف به چال حوض است به چشم میخورد که دارای ابعاد ۴/۷۰*۳ متری است، موتور خانه حمام نیز در ضلع شمال آن واقع شده است.

چهار پنجره در اطراف گنبد و یک پنجره بالای سقف در وسط نیز به جهت نورگیری قرار داده شده اند، در گوشه های این فضا نیز با خلوتی حمام ( جایی که  شخصیت های مهم و بزرگان برای استحمام میرفتند) مواجهه خواهید شد.

حمام تاریخی اوچدکان اردبیل

 مطالب مرتبط:

ساحل صدف آستاراآیا حمام اوچدکان همچنان دایر است؟

حمام تاریخی اوچدکان اردبیل در مرکز محله ای به همین نام و در سمت ضلع شمالی مسجد اوچدکان داخل اردبیل قرار گرفته و دارای دو دستگاه حمام سنتی زنانه و مردانه است. در حال حاضر تنها بخش مردانه آن دایر می باشد.

سر در ورودی حمام اوچدکان

 رزرو هتل در سرعین اردبیلوجه تسمیه حمام اوچدکان

این حمام در محله اوچدکان قرار دارد وجه تسمیه آن به این دلیل است که در سابق در همین محل سه دکان در جنب این حمام قرار داشته اند و حمام اوچدکان نیز بنام آن سه دکان نامگذاری کرده اند.

 

کلام آخر: یکی از عناصر مهم  هر شهر در قدیم حمام ها بودند در اردبیل نیز چندین حمام مهم تاریخی و جود دارد که حمام اوچدکان یکی از همان حمام های تاریخی است. اگر شما قصد سفر به اردبیل را دارید. باید به شما بگوییم که در اطراف خانه های قدیمی و آثار تاریخی محلات  قدیمی چون اوچدکان شما می توانید به پل هفت چشمه یا  حتی به دریاچه شورابیل بروید. این دریاچه داخل شهراست و جذابیت زیادی را به این شهر تاریخی داده است.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *