خانه ارشادی

خانه ارشادی ،بنای تاریخی اردبیل

خانه ارشادی یکی از زیباترین بناهای تاریخی اردبیل است، این بنا با معماری دوره قاجار ساخته شده و زیبایی نمای بیرونی و معماری داخلی آن قابل توجه است. خانه ارشادی در یکی از قدیمی‌ترین محلات اردبیل قرار گرفته است.

امروز قصد داریم یکی دیگر از مکانهای دیدنی و تاریخی اردبیل را معرفی کنیم. این اثر باستانی در واقع یک خانه اشرافی است که در سال‌های مختلف تفکیک شده و گاهی حتی تخریب شده و در زمانی دیگر بازسازی شده است.

 

خانه ارشادی، اثر ملی

خانه ارشادی در دی ماه ۱۳۸۱ به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. شماره ثبت این اثر تاریخی و ملی ۶۶۸۶ اشت.

خانه تاریخی ارشادی در دوره قاجار احداث شده و کاربری مسکونی داشته است. این بنا که یکی از زیباترین ساختمان ها در شهر اردبیل است دارای تزئینات زیبا به سبک قاجار است. خانه ارشادی در واقع تنها بخشی از خانه بزرگ اربابی و اشرافی بوده که در دوره قاجار مورد استفاده قرار می گرفته است.

 در این مطلب با معماری اردبیل آشنا شویدمصالح به کار رفته در خانه ارشادی

در این بنا پی‌های سنگی و ملات ماسه، آهک برای پی ریزی استفاده شده است. همچنین برای دیواره‌های بیرونی از  آجر استفاده شده اشت. برای ساخت دیوارهای داخل از خشتی استفاده کرده‌اند.  سنگ بازالت سیاه تیشه‌ای با تراش دستی برای نمای آن بکار رفته است. قرنیزه ۱۰ سانتی سنگ‌ها را پوشش داده است. طاق نماها، مقرنس های گچی، در و پنجره های چوبی و شیشه‌های رنگی از دیگر تزئینات این بنا است. طاق آجری پوششی ایت که در سقف استفاده شده است.

 

خانه ارشادی با معماری دوره قاجار

خانه ارشادی متعلق به دوران قاجار است. به گفته تاریخ‌شناسان و با توجه به شکل ظاهری ساختمان این خانه اشرافی با معماری آن دوران ساخته شده است.

خانه ارشادی در دوران بعد یعنی در زمان پهلوی دوم به وزارت  آموزش پرورش واگذار شده است. این مکان در این دوران به محلی برای تدریس تبدیل گشته است.

جالب است بدانید که در ساخت و ساز این خانه خیلی دقت شده است و دارای معماری فوق العاده ای می باشد. به صورتی که در پی های سنگی ساختمان ملات ماسه و آهک وجود دارد و نمای بیرون ساختمان آجری و نمای داخلی آن از خشت ساخته شده است.

 

خانه ارشادی اردبیل

معماری زیبای خانه ارشادی

به نوعی با توجه به طاقچه های گچی و سنگ تراشه هایی که روی این ساختمان وجود دارد می توان به معماری زمان قاجار پی برد. وجود این معماری و دقت در ساخت و ساز باعث شده است که دی ماه سال 1381 این خانه به ثبت آثار ملی بپیوندد. و در کنار کهنه قلعه یا سنگ نبشته ساسانی جز آثار ملی و تاریخی استان اردبیل محسوب شود.

 

خانه ارشادی اردبیل

 

راهنمای بازدید از خانه ارشادی

برای بازدید از این خانه زیبا به محله قدیمی اردبیل مراجه کنید. خانه ارشادی  به موزه تبدیل شده که می‌تواند برای تماشای تاریخ معماری شهر اردبیل مکان مناسبی باشد.

آدرس این خانه خانه تاریخی در اردبیل در محله قدیمی اوچدکان است. شما با وارد شدن به  خیابان کاشانی و سپس کوچه اوچدکان این بنا را خواهید دید.

برای بازدید سریع تر و راحت تر از این طول و عرض جغرافیایی استفاده کنید:

48.298706 طول جغرافیایی و 38.247497 عرض جغرافیایی این مکان است.دیدنی‌های سرعینبازدید از خانه ارشادی و دیگر دیدنی‌های اردبیل

در نزدیکی های این بنا مکان های دیگری وجود دارد که میتواند به عنوان مکمل در یک گشت و گذار روزانه عالی باشد:

مجموعه‌ی بازار اردبیل که عجیب دیدنی است، امام‌زاده صالح که حس و حال آرام بخشی دارد، موزه‌ی صنایع‌دستی اردبیل برای هنر دوستان ، پل یدی گوز «هفت‌چشمه» برای سلیقه های مختلف ، پل ابراهیم‌آباد با چشم اندازی زیبا و …

فرای این آثار تاریخی که در استان اردبیل فراوان وجود دارد شما می توانید با رفتن به آبگرم های سرعین و حتی مکان های تفریحی اوقاتی شاد و عالی برای خانواده خود رقم بزنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *