خانه رضازاده

معماری ویژه خانه رضازاده در اردبیل

چرا به بازدید از خانه رضازاده در اردبیل برویم؟ از جاذبه‌های گردشگری هر شهری تماشای ظاهر شهر و معماری آن است. در اردبیل نیز خانه‌ها و اماکن دیدنی با معماری زیبا وجود دارد. معماری دوره‌های مختلف در این آثار قابل تشخصی است. یکی از دوره‌های شاخص در شکوفایی هنر و معماری این شهر دوره قاجار است. ساختمان‌های بزرگ و زیبایی در دوره قاجار طراحی و اجراشده‌اند. معماری دوره قاجار در ساختمان وکیل‌الرعایا و خانه ارشادی نیز قابل‌رؤیت است. معماری خانه رضازاده به اواخر دوره قاجار تعلق دارد.

خانه رضازاده یکی از آثار باستانی ثبت‌شده است و در سال ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۵۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مرمت این خانه از سال 1374 آغازشده بود و سرویس بهداشتی و انباری در ضلع شرقی بنا نیز بازسازی‌شده است.

خانه رضازاده

 نمایش هویت تاریخی و فرهنگی اردبیل در موزه مردم شناسی اردبیلراهنمای سفر به اردبیل

برای سفر و بازدید از اماکن دیدنی اردبیل برنامه‌ریزی می‌کنید؟ در برنامه خود دیدار از خانه رضازاده را نیز قرار دهید. زمان در سفر اهمیت دارد و بهتر از اماکن دیدنی را در مسیر سفر مشخص و از در رفت‌وآمدهای اضافه جلوگیری کنید. دیدن خانه رضازاده خالی از لطف نیست. برای بازدید از این خانه سفر خود را طولانی نکنید. یکی دیگر اماکنی که در نزدیکی خانه رضازاده قرار دارند بقعه شیخ صفی‌الدین است که نباید بازدید از آن را از دست داد. خانه رضازاده در محله اوچدکان یکی از محلات قدیمی اردبیل قرارگرفته است و کمی با این بقعه فاصله دارد.

خانه رضازاده

 

خصوصیات خانه رضازاده اردبیل

مساحت کل محوطه خانه رضازاده حدود 1000 متر است. این خانه بزرگ در دو طبقه با شکوه ساخته شده است. زمین خانه 928 متر مربع است. زیربنای خانه که در دو طبقه عیانی ساخته‌شده نیز 675 مترمربع است. سردر زیبای این خانه در جنوب شرقی و مقابل میدانچه قرار دارد. در ابتدا و با ورود به خانه هشتی به سبک معماری قاجار مشاهده می‌شود. این ورودی با مصاحت حدودی 58 مترمربع ساخته شده است. ورودی خانه با ارتفاع 75 سانتی‌متر بالاتر از کف حیاط شکل‌گرفته است. سپس حیاط در برابر چشمان شما قرار می‌گیرد.

پلان ساختمان دو طبقه به شکل نعل طراحی شده است. طبقه اول دارای دو اتاق گوشواره است که از زیباترین قسمت‌های خانه محسوب می‌شود. اتاق شاه‌نشین در طبقه دوم خانه رضازاده قرار دارد. در دو سمت طبقه دوم اتاق‌های گوشواره را می‌توان دید. این دوطبقه توسط دودسته پله به یکدیگر متصل شده‌اند.

 

 

 بقعه شیخ صفی 

ویژگی‌های سبک معماری قاجار در ایران

معماری قاجار در قرن 13 و 14 رواج داشته است. در ظاهر این سبک تقلیدی از معماری غربی است؛ اما در این سبک از معماری که پس از دوران جنگ شکل‌گرفته نگاه خودانتقادی دیده می‌شود. سبک معماری قاجار را حاصل نگاه آرامانی در جامعه ایران می‌دانند. مکان‌ها و خانه‌های بسیاری با این معماری ساخته‌شده است. از مهم‌ترین این بناها کاخ گلستان و خانه بروجردی در کاشان می‌توان نام برد.

خانه رضازاده

 

ویژگی معماری خانه‌های قدیمی در هوای سرد اردبیل

برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل خانه از روش‌هایی استفاده می‌شده است. معماری خانه‌ها در اردبیل بر اساس جلوگیری از اتلاف حرارت شکل‌گرفته است. اصول اصلی در معماری بومی اردبیل استفاده از پلان فشرده است. همچنین به حداقل رساندن سطح خارجی در برابر حجم مورد پوشش نیز مورد توجه قرار می‌گرفته.

برای ساخت خانه استفاده از مصالحی با ظرفیت و عایق حرارتی بالا موردتوجه بوده است؛ و حداقل سازی میزان تعویض هوای داخلی و تهویه طبیعی نیز در نظر گرفته می‌شده است. برای ساخت بام خانه بام‌های مسطح بیشتر موردتوجه معماران قرارگرفته است.

خانه رضازاده

 

اجزا خانه‌های قدیمی در اردبیل

1 ـ سردر

خانه‌های مجلل دارای سردر و درگاه بودند. به سردر دروازه نیز می‌گفتند. سردر به در اصلی خانه گفته می‌شده است. سکوهایی در اطراف این در اصلی قرار می‌گرفته.

 

2 ـ هشتی

هشتی به ورودی خانه گفته می‌شده است. هشتی‌ها در اشکال مختلف ساخته می‌شدند. برخی مربعی شکل بودند و لزوماً به شکل هشت‌ضلعی ساخته نمی‌شدند. کارکرد هشتی ایجاد مکث قبل ورود به خانه بوده. درواقع راهرویی که قبل از ورود به خانه فضای بیرونی را از فضای داخل خانه تفکیک می‌کرده را هشتی می‌گفتند.

 

3 ـ راهرو

راهروها که در بسیاری از مواقع پیچ‌درپیچ بودند نقش جداسازی فضاها را ایفا می‌کردند

 

4 ـ حیاط یا میانسرا

حیاط‌ها به شکل باغی ایجاد می‌شدند. نقش نورگیری داشتند… در خانه‌های قدیمی اغلب حیاط دارای حوض است.

 

5 ـ اتاق

اتاق انواع مختلف دارد مانند سه‌دری، پنج‌دری. اتاق‌ها بر اساس نوع نورگیری متفاوتی دارند. در پشت اتاق‌ها پستوها قرار می‌گرفته است.

 

6- آشپزخانه

آشپزخانه را نزدیک به اتاق مهمان می‌ساختند و جای آن در خانه‌های مختلف فرق دارد.

خانه رضازاده

 

اندرونی و بیرونی در خانه‌های قدیمی

در خانه‌های قدیمی فضاهای خانه به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم می‌شده است. فضاهای نشیمن و پذیرایی از فضاهای خصوصی و اتاق‌خواب‌ها جداگانه طراحی می‌شده است.

 

خانه رضازاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *