درختان توسکای شناور در تالاب استیل

تالاب استیل یکی از 22 تالاب ایران است. تالاب در تعریف جغرافیایی محدوده‌ای مابین خشکی و آب است. در پیدایش این محدوده آب‌های زیرزمینی در خاک نفوذ کرده و خاک به صورت اشباع‌شده آب را جذب خود می‌کند. به علت ایجاد موقعیتی مابین خشکی و آب در این ناحیه گونه‌های جانوری و گیاهی زیادی امکان زیست دارند.

ارزش اکولوژیک تالاب یا مرداب را 10 برابر جنگل می‌دانند. در ایران تالاب‌های دیدنی و بزرگی وجود دارد. تالاب و مرداب از جهت توریستی و اکوتوریسم نیز اهمیت دارند. بسته به موقعیت قرارگیری هر تالاب می‌تواند جلوه‌های بصری زیبایی خلق شود.

 دریاچه نئور 

سفر به تالاب درختان شناور

برای بازدید از این منطقه دیدنی و زیبا بهترین زمان فصل بهار و تابستان است. دسترسی به این تالاب از مسیر جاده رشت به آستارا در 7 کیلومتری آستارا است و این تالاب در نزدیکی روستای عباس‌آباد قرار گرفته است. زیبایی پرندگان کمیاب مهاجر به شگفتی‌های تالاب استیل می‌افزاید. این تالاب برای طبیعت گردان چنان بهشتی است با مناظری خارق‌العاده در انتظار چشمان مشتاق طبیعت دوست آن‌ها است. گفتنی است پرندگان مهاجر در زمستان به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

 

تالاب استیل

 

تالاب استیل یا هستل

یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین تالاب‌های ایران تالاب استیل است. این تالاب که در آن درختان شناور توسکا رشد کرده‌اند از اکوسیستم‌های مناسب برای رشد گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است. تالاب زیبای استیل در حدفاصل بین آستارا و اردبیل قرارگرفته است. افراد محلی تالاب استیل را «هستل» نامیده‌اند.

هستل در گویش محلی به معنای آبگیر است. تالاب هستل یا استیل یکی از مناطق با پتانسیل بالا در جذب گردشگر است. مساحت این تالاب 138 هکتار است و به فاصله 7 کیلومتری آستارا قرار دارد. نام دیگر این تالاب به علت قرارگیری در روستای عباس‌آباد، تالاب استیل عباس‌آباد است.

 

تالاب استیل

 

مناظر دیدنی تالاب آستارا

محل قرارگیری تالاب میان کوهستان و جنگل و دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی سرسبز است. زیبایی محیط تالاب در کنار زیبایی‌ها طبیعی اطراف آن منظره شگفت‌انگیزی خلق کرد است. این مناظر منطقه تالاب استیل را به منطقه‌ای توریستی و مناسب طبیعت‌گردی تبدیل کرده است. ویژگی این تالاب قرارگیری در منطقه کوهپایه‌ای است. درعین‌حال آب‌وهوای معتدل آن و تنوع پوشش گیاهی تالاب هوای مناسب برای گردشگری ایجاد کرده است.

 آشنایی با دریاچه شورابیل 

پوشش گیاهی و درختان شناور توسکا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تالاب استیل پوشش گیاهی این ناحیه است. در غرب تالاب پوشش گیاهی سبز و جنگلی دیده می‌شود و در شرق درختان توسکای قشلاقی و نی به‌وفور قابل مشاهده است. درختان توسکای قشلاقی که در این تالاب رشد کرده‌اند منظره‌ای خارق‌العاده به دریاچه بخشیده‌اند. این درختان در آب ریشه‌ دارند و در سطح آب حرکت می‌کنند. به دلیل وجود این درختان شناور این تالاب به تالاب درختان شناور نیز معروف شده است. پوشش گیاهی این تالاب شامل گیاه آزولا، درختان توسکای قشلاقی، نی و گیاهان علفی است. در سال‌های اخیر رشد گیاهان آزولا افزایش‌یافته است و این امر می‌تواند زندگی ماهیان تالاب را به خطر بیندازد.

 

تالاب استیل

 

 

گونه‌های جانوری تالاب استیل

علاوه بر پوشش گیاهی غنی، جانوران زیادی در این اکوسیستم زیست می‌کنند. آبزیانی مانند ماهی کپور و اردک‌ماهی و پرندگانی مهاجر و کمیاب در این تالاب یافت می‌شوند. خوشبختانه تالاب استیل تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور قرارگرفته و شکار در آن ممنوع شده است. بنابراین منطقه‌ای مناسب برای زندگی این جانوران است. تالاب استیل سالانه شاهد جوجه آوری هزاران پرنده مهاجر است. بخشی از مارال و گوزن‌های منطقه جنگلی هیرکانی نیز در این محدوده زیست می‌کنند.

 

 منطقه حفاظت شده مغان 

تالاب استیل پناهگاه پرندگان مهاجر

هر ساله هزاران پرنده مهاجر تالاب استیل را برای زندگی فصلی خود انتخاب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین انواع این پرندگان مهاجر چینگیر نوک سرخ است. در سال 72 این تالاب منطقه شکار ممنوع اعلام شد. در همین سال تالاب استیل پذیرای بیشتر از 3 هزار قوی مهاجر بود. قوهایی از انواع گنگ و فریاد کش برای مهاجرت این آبگیر را انتخاب می‌کنند. پرندگان کمیابی برای زادوولد فصلی خود به تالاب مهاجرت می‌کنند. این پرندگان هر ساله از اروپای مرکزی و شمال خزر و حتی مناطق قطبی به منطقه خوش آب‌وهوای تالاب استیل سفر می‌کنند.

تالاب استیل

منبع آب تالاب درختان شناور

تالاب استیل آستارا از نوع تالاب‌های دائمی و با آب شیرین است. ذخیره آبی تالاب استیل 1.5 میلیون مترمکعب است. آب این تالاب از بارش‌ها تأمین می‌شود. به باور مردم محلی در بستر تالاب چشمه‌هایی قرار دارد و از این راه آب آن تأمین می‌شود. عمق آب تالاب بین 1 تا 3 متر است. و متوسط یک متر نیز درباره عمق آن عنوان‌شده است.

علاوه بر بارش باران منبع تأمین آب این تالاب چهار رود است که از کوه‌های اطراف به تالاب سرازیر می‌شوند. مانند سایر تالاب‌های ایران کم‌آبی از مهم‌ترین مشکلات تالاب استیل است. خوشبختانه در سال 93 بارش‌های بی‌سابقه باران وسعت تالاب را به مساحت گذشته آن رساند.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *