دریاچه زیبای سبلان اردبیل

دریاچه سبلان اردبیل

دریاچه زیبای سبلان اردبیل مقصدی بی نظیر! 

کوه سبلان سومین قله مرتفع ایران بعد از دماوند و علم کوه می‌باشد که به زبان ترکی آن را ساوالان می‌نامند.ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر می‌باشد. اما اگر مقالات سایت ما را خوانده باشید متوجه می‌شوید که در اطراف کوه سبلان مناظر و جاذبه‌های دیدنی زیادی چون پیست اسکی آلوارس و همچنین دریاچه‌های تئور، آت گلی، لجن گوی وجود دارد که باعث می‌شود علاوه بر کوهنوردی و رفتن به بالای کوه به این دریاچه ها بروید و از آن ها لذت ببرید. سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این مناطق می‌آیند.

اما در کنار همه این مناطق دهانه  کوه سبلان دریاچه ای وجود دارد که به نام دریاچه سبلان شناخته می‌شود. گفته می‌شود که در کنار دریاچه قبر زرتشت پیامبر زیر تخته سنگ‌هایی وجود دارد. برخی دیگر از افراد معتقدند که مزار این پیامبر باستانی ایران، زرتشت در مزار شریف قرار‌دارد. دلیل آن این است که زرتشت در بلخ زندگی می‌کرده و در همین شهر هم به ترویج و گسترش دین خود پرداخته، همچنین محل شهادت آن را آنوش آذر یا همان خانه‌ی نوبهار می‌دانند. جالب است بدانید که شاهنامه هم به این واقعه اشاره کرده‌است.

دریاچه زیبای سبلان اردبیل

زرتشت

زرتشت پیامبر ایران باستان بود که مزدیسنا را بنیان نهاد. مزدیستا نام دین پیامبر ایرانی، زرتشت می‌باشد. مزدیسنا صفتی به‌معنای پرستنده اهورمزدا است که در اینجا مزدا همان خدای یگانه است. مزدیسنا در مقابل دیویسنا قرار‌دارد. دیویسنا برخلاف مزدیسنا به معنی پرستنده دیو است. زمان دقیق زادروز زرتشت دقیقا مشخص نیست اما زمان زایش آن را تقریبا 600 تا 1200 پیش از میلاد مسیح می‌دانند.

عمق دریاچه سبلان

این دریاچه به شکل بیضی شکل است و دارای آبی زلال می‌باشد و عمق آن تقریبا حدود 40 متر است. آب دریاچه به جز ماه های تیر، مرداد و شهریور در تمامی ماه‌های سال منجمد است و دلیل آن وجود برف روی آن می‌باشد. تابش نور خورشید در آب زلال دریاچه حس خاصی به هر ورزشکاری می‌دهد. در ضمن شما می توانید از پیست اسکی آلوارس هم استفاده کنید.

اگر مایل به رفتن به مکان‌های دیدنی و ورزشی کنار کوه سبلان هستید با رفتن به بهترین هتل‌های سرعین از جمله هتل پدرام و اقامت در آنجا وسایل خود را جمع کنید و به این دریاچه‌ی زیبا در دهانه کوه سبلان بروید.

دریاچه سبلان  به همراه طبیعت اطرافش از مناظر شگفت انگیز استان اردبیل است که میتواند ساعت ها برای گردشگران تماشایی و جذاب باشد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه و طبیعت تابستانی منحصربفرد مورد توجه توریست‌های داخلی و خارجی قرارگرفته‌است.

دریاچه زیبای سبلان اردبیل

کوه سبلان

کوه سبلان تقریبا 35 کیلومتر تا اردبیل و 35 کیلومتر تا جنوب شهر مشگین‌شهر فاصله دارد. این کوه بسیار بزرگ است طول آن به 60 کیلومتر، پهنا 45 کیلومتر و بلندی آن به 4811 متر می‌رسد. این کوه سه قله معروف به نام‌های سلطان ساوالان، کسرا و هرم دارد. نماد این کوه تخته سنگی است که به شکل عقابی می‌ماند که به سمت شرق نگاه می‌کند. این تخته سنگ عقابی شکل در غرب قله‌ی سلطان ساوالان قرارگرفته‌است. سبلان یکی از مقدس‌ترین کوه‌های ایران می‌باشد. افراد محلی معتقدند که زرتشت در قله‌ی سبلان، زیر تخته سنگی کنار دریاچه آرمیده و برخی از نوشته‌های کهن، سبلان را محل عبادت زرتشت معرفی کرده‌اند.

نیچه در کتاب (چنین گفت زرتشت) به پایین آمدن زرتش از کوه سبلان اشاره می‌کند. افراد محلی آنجا به سبلان سوگند می‌خورند و آن را مقدس می‌دانند.

 آتشفشان

آتشفشان یکی از پدیده‌های طبیعی و دائمی در زمین شناسی می‌باشد. آتشفشان یک راه برای خروج مواد آتشفشانی که به سه شکل گاز، مذاب و مواد جامد یا هر سه این ها با یکدیگر دیده می‌شوند می‌باشد. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی را به وجود می‌آورد که به آن‌ها کوه‌های آتشفشانی می‌گویند.

قله‌های آتشفشانی سبلان

سبلان دارای قله‌های آتشفشانی به نام هرم داغ و سبلان کوچک و آقام داغ می‌باشد. در دامنه جنوبی سبلان چشمه‌های گوگردی زیادی وجود دارد که حرارت آب آن‌ها تقریبا به 40 درجه‌ی سانتی گراد می‌رسد و نشان دهنده‌ی فعالیت آتشفشان خاموش سبلان می‌باشد. آتشفشان خاموش، آتشفشانی است که فعالیت ماگمایی آن متوقف شده باشد. تشخیص اینکه یک آتشفشان خاموش است کار بسیار سخت و پیچیده ایی می‌باشد که زمان بر هم است. در کل سه نوع کوه‌های آتشفشانی وجود دارند که عبارتند از:کوه‌های آتشفشانی خاموش، خفته و فعال.

محل قرارگیری دریاچه‌ی سبلان

دریاچه‌ی سبلان در دهانه‌ی آتشفشانی کوه قرار گرفته است. بنابراین اگر مسیر دامنه‌ی کوه را تا بالای آن کوهنوردی کنید با یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی رو به رو می‌شوید. دریاچه‌ی سبلان آتشفشانی بوده و آب آن تقریبا 25 متر پایین‌تر از لبه‌های مخروطی آتشفشان قرارگرفته‌است. لازم به ذکر است که این دریاچه بیضی شکل بوده‌است. رنگ آب دریاچه‌ سبلان مایل به سبز بوده و آب آن از بارش برف تامین می‌شود. سبلان در بیشتر سال پوشیده از برف است که چنین جایی بهشتی برای اسکی‌بازان به حساب می‌آید. در اینجا یک پیست اسکی وجود دارد که در 12 کیلومتری روستای آلوارس واقع شده و دارای بالابر و تله‌سیژ میباشد.

تله سیژ و معرفی پیست اسکی آلوارس

تله سیژ نوعی وسیله برای جابه‌جایی یا بالابر است که معمولا در پیست‌های اسکی و برخی از پارک‌های منطقه‌ای به کار می‌رود. اسم این پیستی که به معرفی آن پرداختیم پیست اسکی آلوارس است. پیست اسکی آلوارس یکی از بزرگترین پیست اسکی ایران می‌باشد. این پیست اسکی بسیار خواص بوده و دلیل آن هم این است که امکانات اسکی در آن بسیار بالا بوده‌است. این پیست اسکی در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرارگرفته‌است. یکی دیگر از دلایل خاص و منحصر به فرد بودن آن، مکانی است که این پیست در آنجا قرار‌دارد. این پیست در نزدیکی روستای آلوارس و در دامنه‌های مرتفع سبلان قرار‌دارد. با وجود گرمای 40 درجه‌ای هوا در اردبیل و سرعین و با توجه به این نکته که این پیست اسکی در 30 کیلومتری سرعین قرارگرفته‌است میتوان برف را در این مکان به وضوح دید و لمس کرد! این روستا یعنی روستای آلوارس جزو یکی از قدیمی‌ترین روستا‌های ایران می‌باشد که در گذشته محل ییلاق شاهسون‌ها بوده‌است.

جالب است بدانید قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است. و بهترین زمان صعود به قله سبلان تیر و مرداد است.

 

باتشکر / هتل پدرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *