دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور را میتوان از دیگر جاذبه های طبیعی شهر اردبیل دانست این دریاچه کوچک با امکانات تفریحی و دیدنی بسیار و رویش گیاهان و گلهای رنگارنگ طرفداران و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.
این دریاچه که در میان گیلان و اردبیل جای گرفته است در فاصله 48 کیلومتری از جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال در یک دره کوهستانی با ارتفاع 2500 متری از سطح دریا که مساحتی حدود 210 هکتار دارد قرار گرفته و برای اینکه به این دریاچه برسید لازم است تا یک مسیر 35 کیلومتری را  از شهر اردبیل به طرف خلخال و ده بودالالو طی کنید و از آنجا 13 کیلومتر را به طرف بالای کوه بروید و بعد از اینکه از روستای عباس آباد عبور کردید، دریاچه نئور را میبینید برای رسیدن به این دریاچه یک جاده کوهستانی آسفالته و یک جاده دور دریاچه خاکی وجود دارد.

دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه طبیعی

دریاچه نئور به بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل معروف میباشد و در بلندی های باختری رشته کوه باغرو (تالش) بر روی ولکانیت پرفیررآندزیتی – ائوسن بالایی ایجاد شده است.
درون این دریاچه دو دریاچه کوچک و بزرگ وجود دارند که در فصل بهار یکی میشوندو یک دریاچه را ایجاد میکنند و عمق آن بین 5/5 تا 13 متغیر است. از آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی استفاده میشود و از همین رو در سال 1366 در کنار دریاچه نئور یک سده به منظور ذخیره سازی آب برای کشاورزی ساخته شد که نام آن قانلی دره است البته در این دریاچه تعدادی ماهی قزل آلا رنگین کمان هم برای حفظ کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه رها و پرورش پیدا میکنند. حوض آبریز دریاچه نیز تا 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو حساب میشود.

محدوده دریاچه نئور

 دریاچه نئور منطقه حفاظت شده زیست محیطی

محدوده دریاچه نئور یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی است که تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار گرفته است و از همین جهت حق هیچگونه شکاری در آن وجود ندارد و بعنوان یک منطقه با ارزشهای بالای زیستگاهی – اکوتوریستی – زنبور داری – کشاورزی و دامداری شناخته میشود.
پوشش های گیاهی متنوعی در محیط طبیعی اطراف این دریاچه وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به شبدر، بابونه، ‌بومادران، آلاله، نعناع و… اشاره داشت.
از لحاظ تقسیم بندی سیاسی-اداری این ناحیه از محدوه جنوبی به مرکزیت بودالالو یکی از توابع شهرستان اردبیل است که اطراف حوضه آبریز حدود 12 قله در محدوده ارتفاعی 2570الی3222 متر از سطح دریا وجود دارد.
در منطقه دریاچه نئور اردبیل چشمه های منطقه ایی بسیاری به نامهای گور بلاغی، شبلو بلاغی، گول بلاغی، قاشقا بلاغی، پیالا گوزه، قورما چوخور بلاغی، دیری بلاغی، پاسگاه بلاغی، قوتور بلاغی، حسین بلاغی، اوبا بلاغی، اسدخان یوردونون بلاغی، سید یوردونون بلاغی، قالا گوزه سی، فرخ یوردونون بلاغی وجود دارد.سواحل دیدنی:

ساحل صدف آستارامسافران و گردشگران دریاچه نئور

چرا به نئور سفرکنیم؟

چشمه های اطراف دریاچه بواسطه بارندگی های فصلی همیشه سیراب هستند و از همین رو در فصل بهار و تابستان با دریاچه ایی پرآب و با عمق بالا روبرو میشویم و پوشش گیاهی بسیار متنوع و خاص این منطقه (دشتی رنگارنگ شبیه آنچه در فیلم های کارتونی دوران بچگیمان دیده ایم میباشد الخصوص دشت گلهای زرد رنگ که زیبایی و حال خوشی را به بینندگان هدیه میدهد. )

اگر به فکر گذراندن اوقات فراغت خودتان در یک منطقه دنج و در عین حال لذت بخش هستید میتوانید در کنار این دریاچه یک چادر مسافرتی بعنوان اقامتگاهی چند روزه برپا کنید و از آب و هوای عالی و صبح و طلوع خورشید از بالای سر یک دریاچه آب شیرین که همراه با گلهای خوشبو و رنگارنگ به شما صبح بخیر میگویند، لذت کافی را برید.

امکاناتی که برای مسافران و گردشگران برای اقامت های کوتاه مدت در نظر گرفته شده شامل: یک سرویس بهداشتی، بوفه، سکو برای پهن کردن زیلو و تخت‌هایی برای استرحت و …. هستند.
اگر فصل زمستان را برای سفر به  نئور  انتخاب کنید لازم بدانید که این دریاچه در این موقع از سال 3 تا 5 پنج ماه یخ میزند و به دمای زیر 20 درجه میرسد و ارتفاع 5 متری آن نزدیک 80 سانتی مترش یخ میشود و میتوان گفت دیگر به یک پیست اسکی تغییر حالت پیدا میدهد.

فتح قله های شرقی ناحیه دریاچه نئور

کوهنوردی در منطقه نئور

اگر برنامه ایی برای فتح قله های شرقی  ایران دارید میتوانید روی کوه های اطراف دریاچه نئور حساب باز کنید، مثلا میتوانید مسیر زیبای منطقه دره گانگرود به نئور را انتخاب کنید که در مسیر به طرف قله زیبای بغروداغ قرار دارد. دقت کنید آب و هوای اطراف این دریاچه بخصوص در شب سرد و خنک است پس داشتن لباس گرم و کیسه  خواب از الزامات سفر به این منطقه است.

صید قزل‌آلای رنگین‌کمان دریاچه نئور

ماهیگیری در منطقه نئور

اگر ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که شما در سفرتان  به آن علاقه دارید پس برنامه  و مقصد سفرتان را به دریاچه نئور تغییر دهید بعد از یخ زدگی آب دریاچه که در آن موقع ماهیها از سرما میمیرند، دوباره در هنگام بهار ماهیهای تازه در آب دریاچه رها میشوند البته گونه خاصی از این جیوانات آبزی بنام قزل‌آلای رنگین‌کمان برای کنترل جمعیت، گامارس‌های دریاچه  رهاسازی میشوند.

پرنگان مهاجر به دریاچه نئور

امور ممنوعه در ناحیه نئور 

از کارهای ممنوع  در دریاچه نئور اول شنا نکردن در آب دریاچه است چراکه گل و لای دریاچه  ممکن است شما را با خود به پایین بکشد و خطرناک است و کار ممنوع دوم شکار همه این پرندگان زیبای مهاجر مانند کبک، چکاوک،  بلدرچین، عقاب، زاغ، چنگر و انواع گنجشک‌ها  که به این منطقه پناه می آورند، میباشد حفظ آرامش و عدم آزار و اذیت آنها یکی از نکات بسیار مهم برای اهالی این منطقه بشمار میرود.

مسیر رسیدن به دریاچه نئور

زیبایی های اطراف دریاچه نئور

در مسیر رسیدن به دریاچه شما در جاده خاکی شمال شرق اصلی نئور- سوباتان قرار میگیرید که یک مسیر حدودا ۱۹ کیلومتری سوباتان به نئور است و در میان این جاده طبیعتی بکر و فوق العاده به چشمانتان میخورد که شاید تنها آنها را در تصاویر فانتزی و پوسترهای طراحی شده دیده باشید دشت هایی وسیع از گیاهان گوناگون و رنگارنگ که میزبان عشایر منطقه هستند و اسب هایی تند و تیزرو که در منطقه در حال تاخت و تازند. دشت آلاله ها های وحشی در بخش دیگر از جاده در دامنه کوه تالش جا خوش کرده است و بعد از آن میتوانید چند دقیقه ایی را کنار آبشار ورزان و چشمه های گزنه اندکی استراحت کرده و از تماشای آسمانی آبی و یکدست لذت ببرید.

ورزشکاران دوچرخه سوار زیادی در این منطقه این مسیر با چشم انداز زیبا را برای رکاب زدن انتخاب میکنند. از طرفی در جاده خاکی  این مسیر آفرودسواران با گرم شدن هوا برای رفت‌وآمد از آن استفاده می‌کنند. اهالی لیسار از سمت سوباتان نیز با گرفتن مبلغی کمی بعنوان کرایه ، مسافران را تا دریاچه می‌برند. گاهی هم مردم محلی با خودروهای غیر شاسی‌بلند در این مسیر رفت‌وآمد می‌کنند و ممکن است از بردن مسافران به سوباتان یا نئور استقبال کنند.

آبشار ورزان: آبشار ورزان ار دیدنی های فوق العاده و زیبای شمال غرب سوباتان میباشد. آب رودخانه ورزان که از رودخانه لیسار چشمه گرفته و از صخره‌های کوه به پایین سرازیر میشود این آبشار زیبای ۳۰ متری را ایجاد میکند. مسیر سوباتان به این منطقه جنگلی در برخی نقاط شیب‌های تندی دارد.

معمولا بدون راهنمای محلی نمی‌توان تا اینجا پیاده‌روی داشت. ارتفاعات شهر لیسار  مشرف به دریای خزر هستند و اگر از این مسیر حرکت کنیم می‌توانیم خط آبی دریا را به چشم ببینیم. پیاده‌روی از سوباتان تا این آبشار یک ساعت زمان نیاز دارد، اما پس از رسیدن در بالای آبشار می‌توان آب‌تنی و آب‌بازی کرد تا  خستگی همراه با لذات از طبیعت و فضا را از تن بدر کرد.آبشارهای دیدنی:

آبشارهای شوله لر دره سی 

نتیجه گیری:

از آنچه در مطالب بالا گفته شد میتوان نتیجه گرفت منطقه دریاچه نئور برای تفریحات زیر بهترین گزینه و انتخاب میتواند باشد پس فرصت یک سفر عالی در یک منطقه بکر با آب و هوای فوق العاده و پوشش گیاهی رویایی را از دست ندهید.

1- ماهیگیری

2- پیک نیک و عکاسی

3- گشت و گذار در دشت و تماشای اسب ها

4- جمع آوری گیاهان دارویی

5- پرنده نگری

6- چشم اندازهایی از زندگی عشایر

7- قایق سواری

8- ورزش ها و تفریحات زمستانی

9- کوهنوردی

خوش گذرانی متفاوت | نئور به سوباتان

1- اسب سواری

2- آفرود

3- پیاده روی

4- دوچرخه سواری

 

 

 

 

ارائه مطلب : هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *