دشت مغان

دشت مغان

دشت مغان که معروف به همان جلگه مغان است، در شمال استان اردبیل واقع شده است. این جلگه زیبا در غرب دریای خزر و در قسمت جنوبی رود ارس پهنه گسترده است. این جلگه آنقدر وسیع است که تقریبا یک سوم آن در خاک کشور ما قرار گرفته و دو سوم آن در کشور آذربایجان قرار دارد.

 

دیدنی های اردبیل

مشخصات جغرافیایی دشت مغان

پنج شهری که دشت مغان را تشکیل می دهند عبارتند از : بیله سوار، اصلاندوز، گرمی، پارس آباد و جعفرآباد. با گذر زمان و بعد از سال ۱۳۷۲ شهرهای اصلاندوز و جعفرآباد از دشت مغان حذف شدند و تنها سه شهر گرمی، پارس آباد و بیله سوار باقی ماند.

امروزه کشت و زراعت در شهرستان پارس آباد بسیار رونق یافته به طوری که محصولات کشاورزی آن زبانزد خاص و عام شده است. در بین این سه شهر، گرمی، قدیمی ترین شهر است. بسیاری از آثار تاریخی و باستانی که در موزه های شهرهای اردبیل و تبریز در معرض بازدید قرار گرفته است، همگی از شهر گرمی استخراج شده اند. علاوه بر این ها، شهر گرمی از آب و هوای بسیار مطلوبی نیز برخوردار است.بهترین جاذبه های گردشگری سرعین

کوهنوردی در سبلان

پل معلق اردبیلویژگی های محیط زیست مغان

تالاب های مغان زیستگاه انواع پردنده های زیبا و مهاجری است که در فصول مهاجرت به سمت تالاب مغان سفر می کنند. از جمله این پرندگان می توان به اردک چش طلایی، مرکوس سفید، قوی گنگ و غاز خاکستری و …  اشاره کرد. که ما فقط تعدادی از انواع گونها فراوان مهاجر به تالاب دشت مغان رو نام بردیم. تنوع پرندگان مهاجر و حتی بومی درتالاب مغان به قدری زیاد است که به آن لقب بهشت پرندگان را داده اند.

کمی از سرگذشت دشت مغان بدانیم

 مغان یکی از قدیمی ترین مناطق و زیستگاه ها آذربایجان به شمار می رود. دشت مغان اردبیل که شرایط حاصلخیزی و آب و هوایی و موقعیت مناسب جغرافیایی بسیار مناسبی داشت. از قدیمی ترین زیستگاه ها و یک مهد تمدن با تاریخ طولانی حساب می شود.
در طی سالها جنگ و بد چشمی به منظور غارت بخش های ایران، این منطقه زیبا نیز به دور از چشم نبوده و غارتگران با ایجاد جنگ ها و یورش های متعدد به این شهر تاریخی اردبیل قصد اشغال آن را داشته اند. اما نتوانستند به اهداف شوم و غارتگرانه خود برسند. یکی ازدلایلی که این شهر اردبیل مورد توجه واقع میشده قرار گرفتن آن در مسیر راه های اروپایی و آسیایی بوده است.رزرو هتل در سرعین اردبیلآثار تاریخی دشت مغان

  • تپه نادری

  • قیز قلعه سی گرمی دشت مغان

  • گورستان های قدیمی دشت مغان

  • عشایر شاهسوند دشت مغان

 

تپه نادری دشت مغان

تپه نادری

تپه نادری  که از زمان نادرشاه در این دشت اردبیل قرار گرفته در قسمت جنوب غرب شهری بنام اصلاندوز مغان که با رود خانه آراز و قره سو در تلاقی است، واقع شده است. این تپه 30 متر ارتفاع و 120 متر طوا و 100 متر عرض دارد. براساس ظواهر این دشت از زمان هزاره اول قبل از میلاد تا سده 11 هجری قمری از مناطق مسکونی اردبیل بوده است. البته شاید این قدمت به بیش از این دوره نیز برسد.
علت نام گذای این تپه به تپه نادری از این قرار است که روزی نادر شاه تمام بزرگان و سران کشور را به منظور خلع شاه طهماسب در دشت مغان فرا می خواند و در نتیجه بحث با سران می تواند به مقصور خود دست پیدا کند و شاه طهماسب را خلع و مانع رسیدن او به  تخت سلطنت می شود. از آن زمان این تپه به  نام نادری معروف شد.

قیز قلعه سی گرمی

این قلعه با 629 سال قدمت دز مجاورت روخانه برزند به فاصله 17 کیلومتری شمال شهر گرمی مغان به ظاهر یک دژ بزرگ نگاه ها را به سمت خود جلب می کند. نام دیگر این قلعه واقع شده در دشت مغان قلعه دختر است. در ساخت قیز قلعه از مصالحی مانند ملات ساروج و قلوه سنگ استفاده شده است. این بنا از لحاظ سبک ساخت به دوره ساسانسی و اشکانی می رسد. آنچه امروز از قلعه دختر مغان دیده می شود 2 برج و 2 دیوار ناقص است.

گورستان مغان

گورستان های قدیمی دشت مغان

گورستان های مغان که اکثرا به هزاره اول قمری می رسند، به دلیل این قدمت طولانی بارها حفاری شده و مورد تجاوز قرار گرفته اند. در مجاورت شهر اصلاندوز گورستان هایی به نام های قوش اوتران، قلی بیگو، افجی،گدایلو و چند گورستان دیگر قرار دارند که قدمت تمام آنها به هزاره اول قبل از میلاد می رسد.??
معرفی یکی از این گورستان های معروف واقع در در منطقه مقصودلو کوعباسعلی قرار گرفته است، بنام مدفن شهدا جنگ 10 ساله مابین قشون دولت مالک محروسه قاجارو امپراطوری روسیه است. گورستان های قلی بیگلو و قوش اوتران که قدمت آنها به هزاره قبل میلاد می رسد در نزدیکی رود خانه ها و دامنه کوه و رو به سمت آفتاب قرار گرفته اند. در قدیم در دین و مذهب این افراد آفتاب و طلوع آن بسیار مقدس شمرده می شد.

فعالیت عمده اهالی دشت مغان

مغان به دلیل داشتن شرایط مناسب آب و هوایی و دارا بودن خاک جاصلخیز ار مهمترین مناطق کشاورزی اردبیل محسوب می شود. ساکنان مغان اغلب به شغل کشاورزی مشغول هستند و از محصولات کشاورزی مغان می توان :
چغندر قند، ذرت، پنبه، سویا و ….. نام برد و همچنین میوه های آلو، شلیل، هلو و….. نیز از باغ های مغان حاصل می شوند.

 

دیدنی های اردبیل

قسمت های کوهستانی دشت مغان را بخش جنوب و جنوب غربی تشکیل می دهد. قسمتی از شهر اصلاندور، دهستان قشلاق غربی و شمالی در این قسمت قرار گرفته اند. به نواحی پایین تر این بخش  ناحیه های کوه پایه ایی می گویند که دارای شیب کمتری به نسبت ناحیه کوهستانی است، به همین دلیل برای  فعالیت هایی مانند کشاورزی مناسب است. فاصله دشت مغان در فاصله 110 کیلومتری از اربیل واقع شده است.

هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین همه روزه آماده سرویس دهی به مسافران عزیز استان اردبیل می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *