دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

دژ قهقه مشگین شهر استان اردبیل

دژ قهقه یکی از قدیمی ترین قلعه های  استان اردبیل میباشد. این قلعه در مشگین شهر استان اردبیل وجود دارد و طبق تحقیقات تاریخ شناسان به دوره صفویه مربوط میشود و در آن زمان محلی برای برای نگهداری خزانه سلطنتی و از  زندانهای معروف دوران صفویه بوده است.
وسعت قلعه حدود 5 هکتار است که بر بالای تپه ایی سنگی به ارتفاع 300 متر قرار گرفته است و طبق نظر تاریخ شناسان به زمان قبل از اسلام میرسد.

 مسافت دژ قهقه در قدیم

از ویژگی های این قلعه مستحکم سه دیوار یا حصاری است که در دژ قهقه وجود دارد و در نهایت دیوار چهارم قلعه به زندان میرسد. طراحی قلعه قهقه بسیار شگفت آور است طوریکه تا چندین کیلومتر بعد از قلعه جایی برای آب آوردن نبوده و ساکنین قلعه تنها با استفاده ار آبی که به دلیل ریزش باران در چهار مخزن 5 متری ذخیره میشده نیاز خود را برطرف میکردند.

زندان قلعه از سه طرف به پرتگاه ختم میشود و این پرتگاه دره ایست با ارتفاع 80 متر از همین رو به آن عنوان محکمترین زندان دوران صفوی را داده اند. این قلعه به نام های دیگری مانند قاهقاه قالاسی صدا میزدند.

مهمترین مصالح بکارگرفته شده در دژ قهقه عباتند از سنگ های رسوبی با رنگی آجری و کرم همراه ملات گچ و آهک.

 

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

مسیر های دسترسی به دژ قهقه

برای رسیدن و مشاهده دژ مستحکم قهقه بعد از اردبیل لازم است تا مسیری 85 کیلومتری از مشگین شهر را طی کنید و به قلع برسید.

 

معنای واژگانی نام قلعه قهقه

در کل نام اصلی قلعه قهقه به معنای آواز با صدای بلند خنده بوده است البته برخی می گویند به نام آواز کبک است. این دژ در فاصله بین دو روستای  گنچویه و قره آغاج کلان از توابع مشکین‌شهر و از شمال شهر مشگین شهر نیز  75 کیلومتر فاصله دارد.
یکی از دلایل اصلی شهرت  قلعه این است که در دوران صفوی محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی مانند شاهزادگان صفوی بوده است.

 مطالب مرتبط:

جنگل فندقلو اردبیل با میوه های ترش

  

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

فضای دژ قهقه مشگین شهر

بجز زندان قلعه که در بالا گفته و از سه طرف به پرتگاه منتهی میشود درون قلعه 5 استخر وجود دارد و یک دژ بانی با 8 ضلع در ناحیه شمال غربی قلعه که یک برج 8 ضلعی است. 3 حصار ایجاد شده برای قلعه بگونه ایی طراحی شده است که برای دیواه های سنگی کوه تاثیر داشته اند یعنی هر حصاری یک دروازه دارد و حصار اصلی 4 برج دارد که دروازه این حصار قلعه دارای 2 برج 5 ضلعی با طاق های هلالی است.
بعد از عبور از حصار به راهروی درازی میرسید که این راهرو تنها مسیر بالا رفتن به سمت قلعه و قسمت شمال شرقی آن است و عبور از این راهرو حدود یک ساعت زمان میبرد تا به ورودی قلعه برسید، داخل ورودی یک راهرو با طاق جناقی از جنس سنگ و آجر قرار دارد.

زندان قلعه که در آخرین نقطه از شرق آن قرار دارد که دارای یک حفره طبیعی درون یک تخته سنگ بسیار بزرگ و قطور میباشد و در مقابل آن سنگ دیگری مانند در وجود دارد.مطالب مرتبط:

قلعه شیندان آستارا زندانیان مشهور دژ قهقه

  • اسماعیل میرزا فرزند شاه تهماسب یکم صفوی که مهمترین زندانی قلعه فوق است یا به عبارت دیگر شاه اسماعیل دوم، دومین پسر ارشد شاه تهماسب یکم، سلطان قزلباش‌ها. وی از مردان شجاع و جنگجو زمان خود و شمشیرزنی بی‌دریغ بوده و به دلیل زیاده‌روی در امورات پدری و گردن ندادن به دستورات پدر، دستگیر و در قلعه قهقهه به مدت ۱۹ سال و ۶ ماه و ۲۱ روز زندانی شد و تا  زمان مرگ پدر در زندان مخوف دوام آورد و سرانجام پس از مرگ پدرش و گذشت مدتی وارد عرصه قدرت شد و بسیاری از نزدیکان و خویشان را که برای رهایی اش پادرمیانی نکرده بودند به قتل رساند.
  • دیگر زندانی مشهور این دژ، خان احمد خان امیر گیلان بود که در سال ۹۷۵ ق. بر اثر شورش دستگیر و در زندان قهقهه زندانی شد .

قلعه قهقهه در کتابهای تاریخی

  • در کتاب عالم آرای عباسی تالیف اسکندر بیگ در توصیف این قلعه آمده است:

که این قلعه در قراچه ‌داغ بر بلندی قله ی کوهی سنگی قرار گرفته و قلعه‌ ای مستحکم وعالی است.

  • در کتاب خلد اثر محمد یوسف واله اصفهانی به موقعیت و ویژگی های طبیعی دژ قهقه اشاراتی شده است.


مطالب مرتبط:

آبشار بسیار مرتفع لاتون اردبیلآب و هوا منطقه قلعه تاریخی قهقهه

این قلعه در فضایی کوهستانی واقع شده از همین رو در فصل زمستان آب و هوی سردی دارد اما در بهار و تابستان هوای معندلو دلچسب دارد که برای سفر و لذت از محیط پیشهاد ما به شما سفار در بهار به این اردبیل، مشگکین شهرو ناحیه قلعه قهقه است.

 

ارائه مطلب : هتل پدرام بهترین هتل سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *