دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل را بیشتر بشناسید … همانطور که قبلا در مقالات به معرفی آثار تاریخی و مکانهای دیدنی چون پل معلق مشگین شهر پرداختیم امروز قصد داریم یکی دیگر از آثار قدیمی و ثبت شده در فهرست آثار ملی را به شما معرفی کنیم.

قلعه قهقه در شهر مشگین شهر استان اردبیل وجود دارد که به گفته تاریخ شناسان به دوران صفویه مربوط می شود. و گفته می شود که محلی برای نگهداری خزانه سلطنتی و زندان معروف دوران صفویه بوده است.

تاریخ ساخت قلعه قهقه / دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

این قلعه که نزدیک به 5 هکتار وسعت دارد و بر روی تپه سنگی به ارتفاع 300 متری قرار دارد. به گفته تاریخ شناسان به دوران قبل از اسلام می رسد و در زمان بابک و صفویه اهمیت ویژه ای داشته است.

این قلعه مستحکم دارای سه دیوار یا حصار است و گفته می شود که دیوار چهارم آن به زندان منتهی می شود. ساخت این دژ هم به نوعی شگفت انگیز است تا جایی که جایی برای رفتن و آوردن آب نبوده است و تنها ساکنین و نگهبانان با استفاده از تجمع آب باران در چهار مخزن پنج متری آب مورد نیاز را برطرف می کردند.

دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل

 

سه قسمت زندان به پرتگاه منتهی می شود و به سمت دره ای می رود که نزدیک به هشتاد متر ارتفاع دارد. به همین دلیل به محکمترین زندان دوران صفویه معروف است.

راه رسیدن به دژ قهقه مشگین شهر

اگر می خواهید به این دژ مستحکم بروید باید به شما بگوییم که این دژ در 85 کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشگین شهر اردبیل قرار دارد.

این بنای تاریخی در سال 1381 جز فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. نام دیگر دژ را قاه قاه قالاسی بوده است. به واقع قهقه به نام آواز با صدای بلند خنده بوده است و برخی می گویند به نام آواز کبک است.

 

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *