روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستارا

روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستارا

با روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستارا بیشتر آشنا شوید! در جاده آستارا به اردبیل، منطقه رویایی به اسم گردنه حیران قرار دارد.

این منطقه از یک سمت به کوه های با پوشش انبوه جنگلی، و از طرفی دیگر به دره ای با عمق نه چندان زیاد که در میان آن رودخانه زیبای ارس عبور می کند، مشرف می باشد. رودخانه ارس که از این دره عبور می کند در واقع تعیین کننده خط مرزی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان است.

اینکه گردنه حیران را زیبا و رویایی می دانند دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل آن می تواند این باشد که اکثر مواقع این گردنه زیر ابری از مه پنهان است.

مناظر جنگلی هم از زیبایی های دیگر آن است . در دره های اطراف گاوهایی را در حال چرا در مراتع می توان دید که طبیعتی زیبا را رقم زده اند. کندوهای عسل نیز منظره ای زیبا در این منطفه ساخته اند.

روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستارا

در میانه این گردنه صعب العبور می توان روستای زیبایی به نام روستای حیران را مشاهده کرد که از جاذبه های گردشگری اردبیل می باشد.

با توجه به زیبایی این منطقه و پتانسیل جذب گردشگر خوشبختانه سرمایه گذاری خوبی در زمینه ایجاد اقامت گاه های گردشگری در این ناحیه آغاز شده است که امیدوارم به صنعت گردشگری رونق بیشتری ببخشد.

ارتفاعات این منطقه با داشتن چشمه های دیدنی، همواره مملو از کوهنوردان است. مسیرهایی مانند “علی داشی” و “آلما تله سی” از زیباترین و پرطرفدارترین مسیرهای کوهنوردی این منطقه محسوب می‌شود.

تله کابین حیران

روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستارا

دیگر سرمایه گذاری مهمی که در این منطقه انجام شده است تله کابین حیران است که در ارتفاعات مشرف بر حیران انجام شده است. سرمابه گذار این پروژه، بخش خصوصی بوده و توسط شخصی به نام احمد علی رستمی با هزینه 12 میلیارد تومانی، این پروژه راه اندازی شده است.

مدت ساخت این پروژه مهم، شش سال بوه است.این تله كابين در غرب روستای ونه بين و حاجی امير آستارا قرار دارد. این تله کابین، انتهایی ترین جای گردنه حیران را با طی مسیر سرسبز و زیابی 1500 متری به ظرقی ترین نقطه پارک جنگلی فندقلو در شهرستان نمین وصل می نماید.

ایستگاه بالا دست این تله کابین که در منطقه فندقو قرار گرفته است حدود 1730 متر از سطح دریا می باشد. این مجموعه هر ساعت می تواند 1000 گردشگر را با سرعت 6 متر در ثانیه با بهره گیری از 30 کابین 6 نفره جابجا نماید.

جالب است بدانید فاصله بین اردبیل و گردنه حیران آستارا : ۴۵ کیلومتر است. زمان حدود: 45 دقیقه! با سفر به اردبیل و سرعین میتوانید در یک روز از این منطقه ی زیبا هم دیدن کنید.

هرگز نگران اسکان نباشید با رزرو هتل در سرعین یا اردبیل میتوانید هر آنچه دیدنی است در منطقه را طی ۳-۴ روز در ذهن ماندگار کنید.

 

با تشکر/ هتل پدرام – مرکز رزرو هتل سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *