روستای شایق

روستای شایق

 روستای شایق بزرگترین روستاهای حوالی شهر سرعین در استان اردبیل میباشد. این روستا در ۷ کیلومتری جنوب غربی شهر چشمه های معدنی جوشان بهشتی سرعین واقع شده است. ارتباط آن با شهر سرعین از طریق جاده آسفالته امکان پذیر است همچنین به روستای آلوارس وپیست اسکی آلوارس در دامنه های قله سبلان را پیدا میکند.

بررسی تاریخ روستای شایق

اهالی  این روستا  بیشتر به کار کشاورزی و تاحدودی هم به دامداری سنتی مشغولند. از جمله محصولاتی که توسط اهالی این روستا کشت میشود، میتوان به گندم و سیب زمینی، عدسی و علوفه دام اشاره داشت.  همچنین قالی بافی، گلیم بافی و صنایع دستی از هنرهای دستی مردمان این خطه زیبا میباشد.

روستای زیبای شایق در بهار و تابستان

 دیدنیهای سرعین را بشناسید

روستای عباس آباد آستارامعنای نام شایق چیست؟

وجه تسمیه روستای شایق را به اینصورت بیان میکنند :مرد بزرگی و محترمی بنام مرحوم حاج محمدیار از حوالی پارس آباد نزدیک به 250 سال پیش  همراه با قبیله خودش وارد این محله شده بود و در این روستا فعالیت های خود را آغاز کرد و از آنجا که مردم عشایر بودند، به دلیل حاصلخیزی و سرسبزی مراتع به این دشت مهاجرت کرده بودند و از قضا نام طایفه محلی مهاجر شایق نام داشته است پس به مرور نام شایق بر سر روستا قرار گرفت همچنین بعدها  فرزندان ایشان امور ایلات و دامداری عشایر را اداره میکردند تا جاییکه بیشتر املاک روستا و زمینهای آن نیز به این خانواده تعلق داشته است.

 

دو تپه معروفی که روستا را احاطه کرده اند شامل:

زال تپه سی:
همجوار با روستا در جنوب شرقی و تا رسیدن به تپه 1 کیلومتر فاصله است  درون آن یک غار با آثار تاریخی جالب قرار گرفته است.

کلک لر تپه سی:
در این تپه سنگ های بسیاری روی هم انباشته شده بودند که توسط بازدید کنندگان پراکنده شده اند. در این محل در زمانهای گذشته اقوام های پیشین مشغول به زندگی و کار بوده اند. متاسفانه آثار مهم این تپه توسط غارتگران تاریخ به سرقت رفته و تاریخ شناسان تنوانستند اطلاعات کامل تری از این منطقه و اهالی گذشته آن اطلاعاتی داشته باشند.

 

کوه های اطراف روستای شایق اردبیلدیدنی های سرعین را بشناسید

روستای گیلده آستاراکوه های اطراف ههای احاطه کننده روستای شایق

  •  کوه آتشفشان سبلان و حرم های چسبیده به آن و کوههای بزگوش، صائین
  • کوههای باغرو وسلسله جبال چسبیده به آن از شمال شرق بطرف جنوب شرق گسترده شده اند .
  •  کوه اکیز در در جنوب روستا به فاصله 8 کیلومتری روستا واقع است و در زمین روستای هم جوار جنوبی (پیرنق) قرار گرفته است.

 

درهّ های اطراف این روستا

روستای شایق اردبیل در مجاورت چندین دره سرسبز و بکر قرار گرفته است که در مسیر روستا حتما به چشمتان خواهد خورد.

اوجور دره سی:
این دره که  مرز میان دو  روستای شایق و اوجور  حساب میشود، در قسمت شمالی روستای شایق قرار گرفته و از روستای اوجور بطرف روستای علیداشین تا سمت  شرق ادامه دارد.

درّه خود روستا:
در بخش سمت غربی روستا دره خود روستا به چشم میخورد که فاصله خیلی کمی با روستا دارد و از روستای آلوارس در5 کیلومتری شمال غرب شایق تا سمت شمال شرق راه پیدا میکند.

قوری درهّ:
معنای لغوی این دره  «درهّ خشک»  که خیلی کم و بواسطه سیل و سیلاب مقداری سرسبز میشده به همین دلیل چنین نامی به خود گرفته است.

ظهره بان دره سی:
این دره نیز در شمال شرقی روستای شایق با گستردگی کمی قرار دارد.

ملا دره سی:
در مسیر دو روستای شیران و گلستان و  قسمت جنوب شرق روستای شایق به فاصله 4 کیلومتر قرار دارد.

زندگی اهالی روستای شایق🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیلرودخانه های حوالی روستای شایق:

از مهمترین رودخانه های جاری که روستای شایق نیز در مسیرشان قرار دارد میتواند دو رود زیر را نام برد.

رود خانه قلعه آرخی:
این رود نشات گرفته از ارتفاعات سبلان است و در سر راه خود از آبشار معروف گور گور هم بسترش را پرمیکند و به روستاهای پایین دست که مانند شایق و آلوارس و اسلام آباد میرسد از آنجاکه این رودخانه پرآب از مسیر قلعه کنار روستای آلوارس عبور میکند نام قلعه آرخی را به آن نسبت داده شده است.

رودخانه داغ آرخی:
این رودخانه در دو روستای شایق و آلوارس بوده و در فصل بهار دبی بالایی دارد همچنین این رود  از حرمهای اطراف سبلان منشاء گرفته و  از برف ویخ کوهها بهم پیوسته یک سیل عظیمی را بوجود می آورد و نتیجه آن تنها  نصیب دو  روستا ذکر شده میشود.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *