روستای عباس آباد آستارا

روستای عباس آباد آستارا

روستای عباس آباد آستارا منطقه ایی مرزی در میان دو استان گیلان و اردبیل شهر آستارا و نزدیک به منطقه مرزی بین کشور ایران و کشور جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. با اطمینان میتوان گفت این منطقه یکی از زیباترین و چشم نواز ترین مناطق ایران محسوب میشود.

بعلاوه روستای عباس آمد محله ها و روستاهای دیگری نیز در اطراف آن واقع شده اند و هرکدام پتانسیل بسیار بالای جهت توسعه اکوسیستم (طبیعت گردی) در جاذبه های طبیعی و گردشگری خود دارند. در میان تمام روستاهای ناحیه مذکور عباس آباد بزرگترین روستای واقع شده در شهر آستاراست، دارای منطقه ای خوش آب و هوا و از روستاهای اصلی دهستان ویرمونی با فاصله 2 کیلومتری از جنوب شهر غربی آستارا است.

شهرآستار

آستارا واقع در شمال غرب گیلان از شهرستانهای زیبا اردبیل که به سبب نزدیک بودن به جمهوری آذربایجان از شهرهای مسافرپذیر ایران است.  از سمت شمال به رودخانه مرزی آستاراچای و از شرق به دریای خزر و در قسمت جنوبی به شهرستان زیبا و پرجاذبه تالش میرسد. در اصل آستارا یک نام در میان تالشیان است و تلفظ درست آن بصورت (هسته رو) یا (آسته رو) میباشد. جمعیت شهر از سه قوم آذری زبانها،گیلک و تالش تشکیل میشود. از نکات جالب شهر سبک خاص معماری در بام خانه های آستاراست که آن را به شهر بام های سفالی معروف کرده.مطالب مرتبط:

بهترین چشمه های آبگرم سرعین 

روستای عباس آباد آستارا

 مطالب مرتبط:

روستای حیران و گردنه حیرانمحل قرار گیری روستای عباس آباد برروی قسمت کمرشکن کوه اسپیناس در ناحیه قله اسپیناس بلندترین کوه محدوده جغرافیایی آستارا میباشد.
کوه اسپیناس با 2هزار و 100 متر از سطح آب های آزاد قرار گرفته و مکان دقیق قله کوه در 17 کیلومتری شهر لوندویل شهر آستارا قرار دارد.
عباس آباد را میتوان از بزرگترین روستاهای تولید کننده برنج آستارا نام برد، چراکه در اصل معروفترین برنج آستارا در این منطقه کشت میشود.
خوشبختانه روستا به تمام امکانات رفاهی برای راحتی اهالی مانند آب کشی، برق، گاز کشی، جاده آسفالت، خانه بهداشت، شرکت تعاونی، مدرسه و کارخانه برنجکوبی مجهز شده است.
گذشته از زمین های کشت برنج و شالیکوبی باغ معروف چای روستا که به چایکار ملقب شده از آندسته جاذبه های طبیعی است که مسافران زیادی را برای تماشا باغ و خرید چای به خود جذب میکند. کشت و برداشت و فروش چایی ناحیه  عباس آباد آستارا حدود ده سال است که رواج پیدا کرده.

 

روستای عباس آباد آستارا

 

باغ چای روستای عباس آباد آستارا در زمان مظفرالدین شاه بناشده بود و اکنون در اختیار مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی با  هدف فعالیت در مورد تولید انبوده فندق قرارگرفته است. آنچه امروزه ازآستارا میبینیم گستردگی روز افزون شهر است، به دلیل موقعیت خوب جغرافیایی که نصیبش شده هم به استان سرسبز گیلان ، هم به استان مسافر پذیر اردبیل و  هم به ناحیه مرزی راه دارد و از جنوب به منطقه شهری شهرک عباس آباد میرسد( چرا شهرک،مگر روستا نیست؟ خوشبختانه با پیشرفتی که روستا در حوزه کار و فعالیت اهالی داشته توانسته  با گستردگی خود در اندازه یک شهر ، به شهر عباس آباد تبدیل شود اما همچنان زیبایی و طراوت روستایی خود را حفظ کرده است.)

 رزرو هتل در سرعین اردبیلسخن پایانی
هر زمان قصد سفر به گیلان غرب و استان خوش آب و هوای اردبیل و معروفترین شهرش( سرعین) را داشتید، مابین مسیر دو استان با گردنه حیران روبرو خواهید شد که با جاذبه های طبیعی چشم نواز از مناطق بکر اردبیل حساب میشود. پس لازم است توقف مسیر بین راهتان را برای این گردنه بی نظیر برنامه ریزی کنید تا خاطرات طبیعت گردیتان رنگ زیباتری به خود بگیرد.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *