روستای لاطران جاذبه توریستی سرعین

روستای لاطران جاذبه توریستی سرعین

روستای لاطران  از دیگر جاذبه های گردشگری استان اردبیل می باشد که در میان دامنه های سرسبز سبلان و نزدیک به شهر توریستی و بسیار زیبای سرعین واقع شده است که با چشمه های آبگرم نیز تنها 3 کیلومتر فاصله دارد. هر ساله گردشگران و علاقمندان بسیاری در تعطیلات نوروز و تابستان به این روستا سفر میکنند و از زیبایی های بینظیر  و هوای مطلوبش بهره مند میشوند.

موقعیت جغرافیایی روستا لاطران

فاصله روستا تا مرکز استان 34 کیلومتر است و از سمت شرق به روستاهای روستاهای ویلادره( بیلا درق) و سئین و در مغرب به روستای اسدمرز( اسب مرز) و روستای ورگه سران راه پیدا میکند.

مشاهیر بزرگ روستای لاطران

از مشاهیر بزرگی که در این  روستا زندگی میکرده اند، میتوان نادرالطافی لاطران را نام برد. ایشان فرزند مرحوم حاج کریم الطافی لاطران و از نوادگان مرحوم حاج خانار الطافی است و بیش از نیمی از عمر خود را در لاطران گذراند و اکنون در باغ مشه اردبیل زندگی می کند. نادر الطافی از دوران نوجوانی خود به شعر و شاعری علاقه بسیار داشت و به دلیل ظرافت کلامی خاصی که دارد، در این حوزه به طور حرفه ای فعالیت کرد و اکنون او را به عنوان یک شاعر معروف در استان اردبیل می شناسند.

 

منقه خوش آب و هوای لاطران

طایفه های روستای لاطران 

طوایف روستا به دو گروه اصلی تقسیم می شوند :

۱- بالیجانی ۲- شاغزیلی

همچنین این روستا هشت طایفه زیرگروه دارد که شامل

  • عباس خان ( آباس خانی)
  • تزه خانی
  • رسولی
  • قره لر
  • کردلر
  • چوخور حیط
  • هزلی دسته سی
  • موبلی لر

میشود.

 

در کتب تاریخی مانند معجم البلدان و در تاریخ جهانگشای نادری این روستا را با نام های دیگری  نظیر پاطران، پاتران و پطیران صدا میزدند.

 

 

عشایر روستای لاطران اردبیل

 

آثار باستانی روستای لاطران

این روستا با نامهای متفاوت در مستندات تاریخی نامبرده شده است، مانند پاطران، پاتران، پطیران در کتب معجم البلدان و در تاریخ جهانگشای نادری، آثار تاریخی روستای لاطران و روستاهای اطراف مانند گازیر یا آلداشن اسمب مرز ورگه سران سئین ویلادره، سنگهای تاریخی گوناگونی هستند که هر کدام به نوبه خود چشم بیننده به حیرت وامیدارد.

گذشتة روستا و  مناطق اطراف آن به سبب موقعيت جغرافيايي و ويژگيهاي طبيعي و اقليمي که دارد همواره  در دوره های مختلف از زمان مورد توجه بوده است. تاريخ اين منطقه با تاریخ و زندگی آذربایجان گره خورده است. با توجه به اینکه قسمتي از آذربايجان بخصوص شرق آن به نام زيكرتو (سنگ‌كن) و ساگارتي (ساكنان سرزمين غارهاي سنگي) در زمان مادها و هخامنشي در هزاره اول قبل از ميلاد بدلیل انبوه دهكده‌ها و معابد و منازل زيرزميني كنده شده در دل صخره‌ها و تپه‌هاي باقيمانده از آن دوران این موضوع را نشان میدهد که اين منطقه بخش وسيعي از سرزمين زيكرتو يا ساگارتي اشاره شده در سنگ نوشته ‌و كتيبه‌هاي دوران هخامنشي و آثار مورخين است.

 

منطقه لاطران مورد توجه خاندان صفوي

در پایان سلسله صفوی و شروع سلسله افشاریه روستای لاطران به یک روستای کم نظیر تبدیل میشود. شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام لاطران مکتوب است مهمترین دلیل و شاهدی است که امروزه در دست مورخان قرار دارد و تاریخ این مرز و بوم را در دل آن اسناد میتوان یافت.

طبق همان تاریخ ۶ روستا از جمله سرعین کنونی از توابع روستای لاطران بوده اند و ریش سفید روستای آن زمان مرحوم حاج امیر رشیدی بوده که املاک لاطران را با املاک سرعین تعویض میکند.

تمامی كوه های اطراف روستا از شمال و شمال‌غرب به كوهها و ارتفاعات سبلان مانند بابامقصود، آيقار، قره برون، تكله داغي و قزل قیا و ساير قله‌هاي معروف مانند قله سلطان سبلان با ۴۸۱۱ متر ارتفاع ختم ميشود که در بهار و زمستان زیباییهای خاص خودشان را دارند.

 

جالب است بدانید: در روستای لاطران صدها گل زیبا بطور طبیعی می روید در اینجا  میتوانید کلکسیونی از گلهای زیبا در فصل بهار و تابستان را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

روستای  لاطران محلی همراه با آرامش  و دور از تمام دغدغه های شهر است. جاییست که در هوای پاک صبحگاهش، کنار درختان سرسبز در اوج آرامش  روز زیبای خودتان را میتوانید شروع کنید و در اولین ساعات بیداری زیباترین مناظر را شاهد باشید.

چشمه های آب، طبیعت زیبا و آب و هوای خوش لاطران  همه و همه در انتظار مسافرانی هستند که به این منطقه وارد میشوند و قصد کرده اند تا ساعاتی از زندگی خود لذت ببرند.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *