روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج معرفی جاذبه های گردشگری ایران ! اقلیم استان اردبیل پر است از روستاهای دیدنی و گردشگر پذیر که در اطراف هر یک از آنها جاذبه های زیادی مانند جنگل های سبز و آبشارهای زیبا و کوهستان های دیدنی وجود دارد.

یکی از این روستاها روستای هدف گردشگری کزج است. روستا کزج جزو 12 روستای هدف گردشگری اردبیل و 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری سنتی در كشور محسوب می‌شود و نام آن برگرفته از كلمه «كزه» یعنی چوبدستی است.

روستای کزج از توابع بخش خورش رستم شهرستان خلخال این روستا از غرب به روستای مندجین از شرق به روستای گهراز، از شمال غربی به روستای شمس آباد و از جنوب به روستای دایو کندی محدود می باشد.

روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج

ارتفاع کزج از سطح دریا حدود 1250 متر بوده و آب و هوای آن از شرایط اقلیمی مدیترانه ای متاثر است. رودخانه قزل اوزن در یک کیلومتری آن جریان دارد.

این روستا جزو 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری و تاریخی کشور  می باشد که مطابق با بافت قدیمی بازسازی شده است. بافت کالبدی روستا با خانه های پلکانی است. به طوری که خانه از طریق پشت بام به هم دیگر راه دارند.

موقعیت ییلاقی این روستا، تلفیق فضاهای کوهستانی باغ های پلکانی، زاغه طبیعی، صخره های طبیعی است. مسیر دسترسی آن از جاده سرچم به ادربیل است. این روستا در فاصله 13 کیلومتری خورش رستم و 53 کیلومتری جنوب غربی خلخال قرار دارد. شغل اهالی روستا دامداری و کشاورزی می باشد.

این روستا دارای امکاناتی مانند مدرسه، مسجد، گازرسانی، پست، خانه بهداشت و مخابرات می باشد. افت کالبدی روستا با خانه های پلکانی است به طوری که خانه به خانه از طریق پشت بام به همدیگر راه دارند. در واقع این روستا تلفیق فضاهای کوهستانی با باغهای پلکانی، زاغه طبیعی، صخره های طبیعی است.

اما آن موردی این روستا را حائز اهمیت ساخته است علاوه بر معماری منحصر به ‌فرد، علاقه اهالی به حفظ این نوع معماری و تاكید بر حفاظت و حراست از سنن، آداب، رسوم و فرهنگ گذشته این خطه است

روستای گردشگری کزج

كه به سبب نزدیكی به این روستا به ماسوله و بر اساس نظریه كارشناسی متخصصان، آثار معماری و تاریخی بر اساس شواهد مستدل و مشابهت ساخت و ساز و نیز معماری خانه‌ها، طریقه آرایش و سلیقه به كار رفته در ساخت و ساز ابنیه، اهالی روستای گردشگری ماسوله از سكنه این روستا هستند كه در گذشته‌های دور به علت كوچ‌رو بودن مردم این روستا و استفاده از منطقه ماسوله به عنوان ییلاق، بخشی از جمعیت روستای كزج در آن منطقه ساكن شده و روستای ماسوله را به وجود آورده‌اند.

اگر از دیدن ماسوله در گیلان لذت برده اید دیدن این روستای زیبا در استان اردبیل را فراموش نکنید. ایران اینقدر زیباست که در هر خطه ای جاذبه ها قابل شمارش نیست. در همین استان اردبیل جاذبه های فراوان دیگری از جمله ابگرم های سرعین نیز وجود دارد که سفر به این منطقه نیز توصیه می گردد.

 

با تشکر / هتل پدرام – رزرو هتل سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *