روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج

معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران (معرفی روستای گردشگری کزج) 

در این مقاله از سایت هتل پدرام با معرفی روستای گردشگری کزج در خدمت شما هستیم. اقلیم استان اردبیل پر است از روستاهای دیدنی و گردشگرپذیری که در اطراف هر یک از آنها جاذبه‌های زیادی مانند جنگل‌های سبز و آبشارهای‌ زیبا و کوهستان‌های دیدنی وجود دارد. استان اردبيل در منطقه‌‌اي بسیار سردسير و درشمال‌غربي فلات ايران با وسعت تقریبا 5/17952 كيلومترمربع يك‌درصد از  مساحت كل كشور را تشكيل مي‌دهد. استان اردبیل بخشي از فلات مثلثي شكل ايران می‌باشد که درشرق فلات آذربايجان واقع ميباشد. حدود 3/2  آن داراي بافت كوهستاني با اختلاف ارتفاع زياد بوده و بقيه را مناطقی هموار و پست تشكيل داده‌است. مرتفع‌ترين نقطه‌ی استان، قله سبلان با ارتفاع تقريبي 4811 مي‌باشد.

در استان اردبیل مناطق دیدنی بسیار زیادی وجود دارد. از کوه و جنگل گرفته تا روستا‌های قدیمی و تاریخی! یکی از این روستاها روستای هدف گردشگری کزج است. روستای کزج جزو 12 روستای هدف گردشگری اردبیل و 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری سنتی در كشور ما محسوب می‌شود نام این روستا برگرفته از كلمه «كزه» یعنی چوبدستی است.

روستای کزج از توابع بخش خورش رستم شهرستان خلخال می‌باشد که این روستا از غرب به روستای مندجین از شرق به روستای گهراز، از شمال غربی به روستای شمس‌آباد و از جنوب به روستای دایو کندی محدود می‌باشد.

تاریخچه‌ی شهرستان‌ خلخال

شهرستان خلخال یکی از باقدمت‌ترین شهرستان‌ها (با قدمتی حدود 2000 ساله!) در جنوب استان اردبیل قرار گرفته‌است. مرکز شهرستان خلخال، شهر خلخال می‌باشد. شهرستان خلخال بعد از شهر اردبیل بزرگترین شهر استان اردبیل می‌باشد. از طرف شمال، شهرستان خلخال به شهرستان کوثر و از طرف شرق به استان گیلان محدود می‌شود. از طرف جنوب شهرستان خلخال به استان زنجان و از طرف نیز به شهرستان میانه می‌رسد. جالب است بدانید که نام اصلی و قدیمی شهرستان خلخال، هیرو بوده که بعد از انقلاب اسلامی نام آن در مجلس شورای ملی به خلخال تغییر پیدا کرد.

هیرو (خلخال) شامل مناطق، طارم زنجان، کاغذکنان میانه، ترک، آقکند و آچاچی میانه، بخش‌های جنوبی نیر، هیر و اردبیل و بخش‌های غربی گیلان می‌شد که با مرور زمان و با تغییر و تحول‌های سیاسی هرکدام از این بخش‌ها به نحوی از هیرو جدا و به سایر استان ها ملحق شدند. جالب است بدانید که خلخال در گذشته به عنوان بزرگترین و دومین قلمرو بزرگ منطقه‌ی آذربایجان شناخته می‌شده است. اولین کتابخانه و مدرسه‌ی آذربایجان در خلخال تاسیس شد. اولین شروع تقسیم خلخال به زمان قاجار برمی‌گردد که در آن زمان شاه قاجار با ارسال نامه‌ای منطقه‌ی طارم را به خان زنجان واگذار کرد.

روستای گردشگری کزج

آب و هوای شهرستان خلخال

شهرستان خلخال درواقع یک منطقه کوهستانی می‌باشد که ارتفاع آن از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب کاهش پیدا می‌کند. رشته کوه‌های تالش در شرق خلخال از شمال تا جنوب کشیده شده‌است. این رشته کوه‌ها مانند سدی در میان دریای‌خزر، استان گیلان و آذربایجان قرار گرفته‌است. در شهرستان خلخال یک رود بسیار مهم قرار دارد که نام آن قزل‌اوزن می‌باشد. شاخه‌های این رود به سمت شمال جریان داشته و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. آب و هوا این استان در تابستان، معتدل و در زمستان بسیار سرد است.

بیشتر گردشگران داخلی و خارجی که به این شهرستان می‌روند برای استفاده از آبگرم و آبدرمانی معروف این استان یعنی آبگرم معدنی خلخال سویی راهی این استان می‌شوند. آبگرم خلخال سویی یا ایستی سو که بیشتر محلیان این نام را به‌کار می‌برند در بخش سنجد، در فاصله‌ی شهرهای گیوی و خلخال در بخش شاهرود واقع شده‌است.

روستای گردشگری کزج

معرفی سایر جاذبه‌های دیدنی خلخال

شهرستان خلخال دارای جاذبه‌های زیر نیز می‌باشد:

 • روستاهای دیدنی آلهاشمین(سفلی و علیا)
 • رودخانه گوجلی(گوژلی)
 • طبیعت زیبا و بکر آلچا
 • چشمه آب‌سرذ میرعادل( بیلدیر)
 • گردنه‌ی معروف الماس
 • طبیعت زیبا زوستای مجره
 • غار معروف ازناو
 • روستای خوجین و رود معروف آن(فنا رود)
 • آبگرم روستای کرمخانه
 • طبیعت زیبا و دیدنی روستای آل هاشم گیلوان
 • آبشار قاراگوش در روستای کلی

روستای گردشگری کزج

ارتفاع روستای کزج از سطح دریا حدود 1250 متر بوده و آب و هوای آن از شرایط اقلیمی مدیترانه ای متاثر است. این روستا جزو 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری و تاریخی کشور می‌باشد که مطابق با بافت قدیمی بازسازی شده است. بافت کالبدی روستا با خانه‌های پلکانی می‌باشد که بسیار شبیه به ماسوله‌ی استان گیلان است.

موقعیت ییلاقی این روستا، تلفیق فضاهای کوهستانی باغ های پلکانی، زاغه طبیعی، صخره‌های طبیعی است. مسیر دسترسی آن از جاده سرچم به ادربیل می‌باشد. این روستا در فاصله 13 کیلومتری خورش رستم و 53 کیلومتری جنوب غربی خلخال قرار‌دارد. شغل اکثر اهالی این روستا دامداری و کشاورزی است. شغلی که از گذشته تا به امروز در این روستا دیده می‌شود! این روستا دارای امکاناتی مانند مدرسه، مسجد، گازرسانی، ارداره‌ی پست، خانه بهداشت و مخابرات می‌باشد.

ساختار پلکانی مانند این روستا

با بررسی و مشاهده کردن معماری پلکانی شکل روستای کزج و مقایسه‌ی آن با سایر شهر‌ها و روستا‌های ایران متوجه می‌شوید که این شیوه از خانه‌سازی در بسیاری از نقاط ایران رایج بوده و استفاده می‌شده است. خانه‌سازی پلکانی در روستای کنگ واقع شده در استان خراسان، روستای وفس در استان مرکزی و ماسوله در استان گیلان دیده می‌شود.

روستای گردشگری کزج

روستای گردشگری کزج

سوغات معروف روستای کزج

روستای کزج دارای میوه‌ها و محصولات درختی بسیار زیادی می‌باشد که از معروف‌ترین آن‌ها که به عنوان سوغات نیز نام برده می‌شود می‌توان به انگور، زردآلو، آلبالو، توت نام برد. جوراب، کلاه و دستکش به همراه سبد‌بافی نیز از صنایع دستی روستای کزج هستند.

اما آن موردی که این روستا را حائز اهمیت ساخته است، علاوه بر معماری منحصر به ‌فرد آن، علاقه اهالی این روستا به حفظ معماری خاص روستا و تاكید بر حفاظت و حراست از سنت‌های قدیمی خود، آداب و رسوم و فرهنگ گذشته این خطه است كه به سبب نزدیكی این روستا به ماسوله و بر اساس نظریه كارشناسی متخصصان، آثار معماری و تاریخی بر اساس شواهد مستدل و مشابهت ساخت و ساز و نیز معماری خانه‌ها، طریقه آرایش و سلیقه به كار رفته در ساخت و ساز ابنیه، اهالی روستای گردشگری ماسوله از سكنه این روستا هستند كه در گذشته‌های دور به علت كوچ‌رو بودن منطقه مردم این روستا و استفاده از منطقه ماسوله به عنوان ییلاق، بخشی از جمعیت روستای كزج در آن منطقه ساكن شده و روستای ماسوله را به وجود آورده‌اند.

اگر از دیدن ماسوله در گیلان لذت برده‌اید دیدن این روستای زیبا در استان اردبیل را به هیچ وجه فراموش نکنید. ایران اینقدر زیباست که در هر خطه ای جاذبه ها قابل شمارش نیست. در همین استان اردبیل جاذبه های فراوان دیگری از جمله ابگرم های سرعین نیز وجود دارد که سفر به این منطقه نیز توصیه می‌گردد.

به پایان مقاله‌ی معرفی روستای گردشگری کزج رسیدیم. امیدواریم که از مطالب گفته شده لذت برده باشید و اگر قصد رفتن به استان اردبیل و یا شهرستان خلخال را دارید حتماً به نقاط نام برده شده هم سر بزنید. برای رزور آسان هتل در اردبیل می‌توانید از سایت هتل پدرام استفاده کنید.

با تشکر / هتل پدرام – رزرو هتل سرعین

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *