روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

روستای گنزق شهر سرعین از مناطق بینظیر با چشم اندازهای فوق العاده در شهر سرعین اردبیل میباشد.

موقعیت روستای گنزق شهر سرعین

روستای گنزق شهر سرعین بخشی از سرعین شهرستان اردبیل، در سه کیلومتری شهر سرعین جای گرفته است و از شمال به اراضی اردی‌موسی، از جنوب به روستای تاریخی کلخوران، از شرق به روستای آق‌قلعه و از غرب به شهر توریستی سرعین ره پیدا میکند. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است. مردم این روستا به زبان آذری به گفتگو باهم میپردازند و زبان اصلی آنهاست و اغلب به کارهای کشاورزی مشغول و از طریق آن امرار معاش میکنند از جمله محصولات کشاورزی گنزق میتوان به عدس، گندم، جو، سیب زمینی اشاره داشت و هکچنین درختان میوه سیب، آلبالو و کاشت و برداشت گل محمدی که خیلی طرفدار دارد.

روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعین

تاریخچه روستای گنزق شهر سرعین

تاریخچه روستای گنزق به دوران اشکانیان بازمیگردد و درون روستا حدود ده غار دست کن وجود دارد. در دل روستا مکانهای تفریحی و گردشگری بسیاری وجود دارد از جمله آن میتوان به زیارتگاه امام زاده سید صادق اشاره داشت که یک محیط مذهبی است و اهالی روستا برایش احترام زیادی قائل هستند. آرامگاه امام‌ زاده سید صادق در گنزق که از نظر مردم روستا، از نوادگان امام جعفر صادق (ع) می‌باشد،  مقابل روستای گنزق شهر سرعین قرار گرفته است، اما در اثر زلزله سال ۱۳۷۵ کاملاً تخریب گردید و دوباره نوسازی شد.

قبل از وقوع زلزله بنای آرامگاه با آجرهای قرمز پخته شده و طرح هشت ضلعی ساخته شده بود و مردم روستا مراسم های محلی، مذهبی خود را در امام زاده اجرا میکردند. با نگاهی به ساختمانها متوجه خواهید شد که یکی از فوق العاده ترین چشم اندازهای گردشگری روستای گنزق خانه های صخره ایی هستند که در مسیر سراشیبی تپه ایی بصورت خانه های زیر زمینی و در اندازه و اشکال مختلف از هم حفاری شده امد.

 اردبیل را بهتر بشناسید

مراکز خرید اردبیل کجاست؟روستای زیبا و تاریخی گنزق شهر سرعیناردبیل را بهتر بشناسید

دیدنیهای سد یامچی اردبیلآداب و رسوم اهالی روستای گنزق

مراسم شال سالاما یکی از مراسم های قدیمی و معروفی است که هر ساله توسط جوانان روستا اجرا میشود در این آیین زیبا جوانان در شب چهارشنبه سوری به بام خانه ها رفته و شالی را از روزنه بام به پایین میاندازند تا صاحب خانه شال را ببیند و هدیه ایی داخل آن بگذارد. چنین آیین های زیبایی میتواند به تداعی خاطات خوش کند.

از سوغاتی های معروف روستای گنزق شهر سرعین که دسترنج اهالی روستاست میتوان به انواع صنایع دستی مانند گلیم‌های زیبا و منقش، جاجیم، فرش و همچنین انواع تولیدات دامی، لبنی و عسل اشاره کرد. در کنار سوغاتی هایی که دارد لازم است تا به غذا های محلی بسیار خوش طعم روستای گنزق اشاره کنیم که محال است با چنین عطر و بویی بتوان از آنها گذشت، به شما پیشنها میکنیم حداقلدیکی از آنها را امتحان کنید تا طعم خوشمزه سفر به گنزق در زیر زبانتان بماند.

  • آش دوغ(دوغا آشی یا آیران آشی)
  • خشیل
  • سوغان سو
  • بزباش
  • شوربا
  • سوتلی پلو
  • قیقناغ

غذاهای سنتی و خوشمزه رستا گنزق هستند که هرکدام عطر و طعم خاص خود را دارند.

غارهای تاریخی روستاگنزق

در روستای گنزق شهر سرعین اردبیل غارهای تاریخی وجود دارد در این محوطه قدیمی قبرستان ها، تپه و دخمه های صخره ایی پیوسته بهم که از شواهد سطحی الارضی محوطه نشانگر استقرار قبل از اسلام مباشند. در دوره های اسلامی روی محوطه خان ها چینه و خشتی بنا میکرده و داخل آن زندگی میکردند. این خشتی متاسفانه در زلززله سال 1375 تخریب شدند و در نتیجه محوطه آن بصورت متروک در آمد. روستای گنزف باوجود چنین آثار تاریخی و با تلاش تارخ شناسان بعنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین با مطلعات تاریخی انجام روی محوطع و آثا بجامانده از گنزق سرعین قدمت دیرینه ایی از روستا تعیین شده است که بیشتر نشانه هایش در دل همان غارها و مناطق روستا نهفته شده است.

 رزرو هتل در سرعین اردبیلدر کل بافت و ساخت روستای گنزق شهر سرعین بصورت متراکمی و در نزدیکی دره ایی زیبا از سبلان قرار گرفته است بررسی انجام شده بافت روستا بصورت یک طرح منظهمو شطرنجی تعین شده است. مخصوصا خانه های تاریخی و صخره ایی که با ابعاد گوناگون زیبایی مهمترین مشخصه های روستا هستند. در تمام این خانه ه طاقچه هایی با اق طاووسی و کنده کاری شده به چشم میخورد که نزیکنرین نمونهیافت و ساخت و ساز آنرا میتوان درروستا میمند گرمان پیدا کرد. با حفظ و نگهداری بافت های قدیمی و ساخت خانه هایی جدید با ساختار جدید شهری میتوان دو معماری سنتی و جید را یکجا و کار هم در گنزق مشاهذه کرد.جنس این خانه‌ها از سنگ‌های رسوبی و ماسه فشرده است.

 

ارائه مطلب:  هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *