سرعین

زیبایی‌ها و دیدنی های سرعین در یک نگاه

دیدنی های سرعین شامل روستاهای باستانی و مراکز تفریحی به وفور در این منطقه بافت می‌شود. نام سرعین برای ایرانیان آشناست. طبیعت چشم نواز از دیدنی های سرعین است. طبیعت زیبا و چشمه‌های آبگرم این منطقه از ایران بسیار معروف است. پرآب‌ترین دهنه چشمه آب گرم در سرعین است. درهای سرسبز و هوای معتدل این منطقه کوهستانی گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. سالانه بیش از 4 میلیون گردشگر به این شهر سفر می‌کنند.

دیدنی های سرعین

اکثر گردشگران برای استفاده از چشمه آب گرم سرعین را انتخاب می‌کنند ولی این دیدنی های سرعین بی‌شمار است. اگر شما هم قصد سفر به سرعین را دارید بعد از استفاده از چشمه‌های معروف آبگرم از طبیعت غافل نشوید. در این مقاله با معرفی مناطق دیدنی زیبای سرعین همراه شما هستیم.

سرعین

 

شهر زیبای سرعین

شهرت سرعین به علت وجود چشمه‌های آبگرم فراوان در آن است. چشمه‌های پرآبی از جمله آب گرم بش باجلار سرعین، آب گرم گاومیش گلی سرعین، آبگرم سبلان سرعین، آبگرم قهوه سوئی سرعین، آبگرم ژنرال سرعین، آبگرم ساری سو سرعین، آبگرم ارجستان سرعین، آبگرم پهن لو سرعین و آبگرم گوز سوئی سرعین. ولی طبیعت بی‌نظیر این منطقه جغرافیایی نیز بسیار دیدنی است. از دیگر دیدنی‌های تاریخی و تفریحی این شهر می‌توان این موارد را نام برد: تپه باستانی آناهیتا، آبشار الوارس، روستای لاطران، روستای ورنیاب، روستای صخره‌ای ویند کلخوران، پیست اسکی آلوارس. روستا و پیست آلوراس دیدنی های سرعین است.

 جاذبه‌های گردشگری در شهر توریستی سرعین5 مکان تفریحی و باستانی سرعین

 

1-     تپه‌های باستانی آناهیتا

 

سرعین پیشینه تاریخی غنی و طولانی دارد. در این شهر آثار باستانی بسیاری یافت می‌شود و قدمت برخی از این آثار تا دوره مادها نیز تخمین زده‌شده است. در غرب شهر سرعین، تپه‌ی باستانی آناهیتا که اثری کهن و باستانی است قرار دارد. تپه‌های باستانی آناهیتا از دیدنی های سرعین است. بر اساس مطالعات دانشمندان در آثار یافت شده در این منطقه‌ باستانی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است. تپه آناهیتا به علت وجود آتشکده‌های فراوان به نام تپه زرتشت نیز شناخته می‌شود. باقی‌مانده معبد آناهیتا و آتشکده‌ آذرفریق دو مکان زرتشتی است که در این تپه قرار دارد.

آثار باستانی و سفالینه‌هایی که در این تپه یافت شده متعلق به دوران مختلفی بوده است. برخی از این آثار به دوران قراقویونلوها، آق قویونلوها، ایلخانان و سلجوقیان تعلق داشته. بر اساس مطالعات انجام‌شده این تپه در دوران ساسانیان آباد بوده است و مورد توجه قرار سلاطین وقت قرار گرفته بوده است. این تپه نمادی از تمدن مردمان باستان است. تپه آناهیتا مرکز معابد زرتشتیان و در دوران پس از اسلام مسجدی برای مسلمانان بوده است.

 

2-    روستای باستانی ویند کلخوران

 

در پنج کیلومتری شهر سرعین روستایی باستانی و صخره‌ای قرار دارد. این روستای کوهستانی به خانه‌های سنگی خود شهرت یافته. باستان شناسان قدمت آن را در حدود دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان می‌دانند ولی آثاری که بر دیواره سنگی برخی از غارهای آن حکاکی شده به دوران مادها نیز نسبت داده‌شده است.

در شرق؛ غرب و مرکز روستای کلخوران خانه‌های زیرزمینی سنگی مانند غار وجود دارد که انسان‌هایی در گذشته در آن می‌زیسته‌اند و آثاری از آن دوران در خانه‌ها باقی گذاشته‌اند. تپه باستانی معروف این روستا چله خانه است. در زیر این تپه دخمه‌های سنگی به دست انسان ساخته‌شده و از عجایب زندگی گذشتگان است. کلخوران به‌خاطر تعداد خانه‌های صخره‌ای از نظر باستان‌شناسی و معماری کم نظیر و استثنایی است.

دیدنی های سرعین

 

3-    پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین

پیست اسکی آلوراس در نزدیکی شهر و به فاصله کمتر از 20 دقیقه تا شهر قرار دارد. این پیشت تفریحی در دامنه سبلان ایجاد شده است. سرمای منطقه مرتفع سرعین و کوه بلندبالای سبلان از آب شدن برف‌ها جلوگیری می‌کند. حدود 8 ماه از 12 ماه سال این پیست قابل استفاده است و مکان تفریحی مناسبی برای دوستداران اسکی محسوب می‌شود.

پیست اسکی آلوارس از نظر وسعت بزرگ‌ترین پیست ایران است. همچنین از نظر میزان زمان بهره‌برداری در طول سال نیز مقام نخست را دارد. پیست اسکی آلوراس در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. تمام مسیر سرعین تا پیست اسکی راه جاده آسفالت شده است و دستگاه تله سی به مسافت بیش از هزار متر نیز در این پیست قابل استفاده است.

 روستای ویند کلخوران4-    روستای آتشگاه

شهرستان سرعین دارای روستاهای دیدنی بسیاری است. روستاهایی که آثار بی‌نظیری از تمدن گذشتگان را با خود دارند. یکی از این روستاها آغ مام نام دارد. در این روستای باستانی نیز مانند تپه آناهیتا آثاری متعلق به زرتشتیان کشف شده است.

این روستای کهن و تاریخی مکانی برای عبادت زرتشتیان بوده و در آن آتشکده‌های زیادی یافت شده. زمان طولانی از روزگار آبادانی این روستا گذشته است و امروز آثار اندکی در ویرانه‌های آن معابد کشف شده. در اسناد تاریخی از این روستا و تپه تاریخی آن به عنوان یکی از مراکز دین زرتشت یاد شده است. غاری مرموز نیز در زیر تپه باستانی این روستا قرار دارد. آتشکده کهن این روستا را آذرفریق و غار زیر تپه باستانی را کهل لر نامیده‌اند.

سرعین

5-    روستای شایق از دیدنی های سرعین

در نزدیکی سرعین و در راه رسیدن به پیست اسکی آلوارس روستایی به نام شایق قرار دارد. این روستا طبیعتی بکر و زیبا دارد، آب و هوای مطبوع و دشت‌های وسیع سرسبز و چشم‌انداز کوهستانی آن را از دست ندهید و در راه پیست اسکی سری به این روستای زیبا بزنید. روستای شایق تنها 7 کیلومتر با سرعین فاصله دارد و مکان‌های دیدنی تاریخی چون تپه‌های زال تپه‌ سی و کلک لر تپه‌ سی در آن قرار گرفته است.

دیدنی های سرعین

 قله سبلان جاذبه گردشگری سرعینهتل چهار ستاره سرعین

در آستانه تابستان هستیم و مناطق کوهستانی برای سفر در تابستان وسوسه انگیزاند. بعد از مرور ویژگی‌هاب فوق‌العاده سرعین شاید یکی از مناطقی باشد که شما قصد سفر به آن را دارید. یکی از دغدغه ها در سفر انتخاب هتل است. یک هتل 4ستاره در سرعین آرامش و رضایت شما از سفر را تضمین خواهد کرد. با خیالی راحت تمیزترین هتل سرعین را انتخاب کرده و سفری شاد و آرام داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *