سد یامچی

سد یامچی

موقعیت سد یامچی

هر گوشه از سرزمین ایران که دارای آب باشد آبادانی نیز وجود دارد. وجود رود ها، چشمه ها و دریاچه های کوچک و بزرگ در سراسر کشور موجب شده تا برای استفاده ی بهتر و بهینه از آن ها سدهایی با مهندسی خاص تعبیه شوند. شمال غربی و غرب کشور که دارای پتانسیل بالای آب و هوایی و رودهای خروشان است خواستگاه سدهای عظیم الجثه است. سد یامچی که در شمالی غربی ایران و در محدوده ی استان اردبیل قرار دارد از جمله ی آن هاست. سد یامچی در فاصله ی پنج دقیقه ای از شهر نیر قرار گرفته است. نیر شهری در جنوب غربی مرکز اردبیل واقع شده است.

سد یامچی با شهر اردبیل نیم ساعت، شهر سرعین بیست دقیقه و چهل و پنج دقیقه با شهر سراب فاصله دارد. راه مواصلاتی بزرگراه اردبیل یکی از راه های دسترسی به این سد است. شهر نیر و روستاهای اطراف آن از جمله مهماندوست، یورتچی شرقی، یورتچی غربی و … از سد یامچی آب مورد نیاز خود را تامین می کنند. علاوه بر این ها وجود سد یامچی مانند شاهرگی برای حیات شهر و منطقه محسوب می شود.وضعیت آب و هوای استان اردبیلسد یامچی در شهر نیر

در سفر به استان اردبیل بازدید از شهر نیر را نیز را هرگز فراموش نکنید. از جاذبه های گردشگری شهر نیر می توان به کاروانسرای شاه عباسی که در گردنه سائین نیر واقع شده، سنگ نوشته‌ های اورارتویی، آتشکده ‌های باستانی، تپه‌ ها و قبور باستانی، غارهای باستان قیرمزی کورپو (پل قرمز)، گورستان باستانی و غارهای مسکونی باستانی در روستای ابوذر، استخر عباسلو،قلعه بوینی یوغون در روستای کورعباسلو نیر، غار و پناهگاه نظامی روستای گلستان و تپه باستانی چالاقان اشاره کرد.

اهمیت سد یامچی هم از نظر تامین آب شُرب منطقه است و هم از لحاظ تولید انرژی های وابسته به آب مانند برق. سد یامچی مامن آرامشی برای گردشگرانی است که می خواهند از فراز دریاچه ی پشت سد غروب و طلوع خورشید را به تماشا بنشینند. سد بزرگ یامچی قابلیت میزبانی از مهمانانی را دارد که برای کمپ و سفری چند روزه پا به منطقه ی سرسبز و تاریخی نیر گذاشته اند.

دیدنی های منطقه ی سد

منظره ی زیبای دریاچه پشت سد همراه با آب و هوای معتدل و ارتفاعات دیدنی همگی مسافران زیادی را از سراسر ایران به این منطقه می کشاند. از تفریحات اهالی منطقه ی نیر و اطراف آن ماهیگیری و استفاده از مناظر بی بدیل سد یامچی است. البته برگذاری جشنواره های ماهیگیری با نظارت سازمان محیط زیست انجام می پذیرد. از ماهی های موجود در سد می توان به کپور و آمور و ماهی سفید اشاره کرد.

کیفیت بالای آب سد یامچی به علاوه ی حجم نود و پنج میلیون متر مکعبی آب آن اراضی روستاهای اطراف را نیز آبیاری می کند. آب آشامیدنی سد یامچی آب شهر اردبیل را نیز تامین می کند. وجود این سد به سفره های آب زیرزمینی مناطق غربی و شمال غربی نیز قوتی دوباره بخشیده است.ویلا دره طبیعت بکر و دیدنی سرعینمشخصات سد یامچی

ساخت سد یامچی از سال هفتاد و چهار کلید خورد و در سال هشتاد و دو به بهره برداری رسید. هزینه ی ساخت و اجرایی شدن پروژه ی سد چیزی در حدود سیصد میلیارد ریال محاسبه شده است. از مشخصات ظاهری این سد می توان به تاج هشتصد و سی متری، عرض دوازده متری و ارتفاع حدودی هفتاد متر اشاره کرد. میزان آب دهی و کمک رسانی سد یامچی به زمین های اطراف پانزده هزار هکتار است.

در سفر به استان اردبیل و بازدید از طبیعت آن سعی کنید با طبیعت مهربان تر باشید. سد یامچی جز مقاصد مهم گردشگری در بین طبیعت گردان است. آب تامین کننده ی سد یامچی از رودخانه ی بالخلی چای و از شرق رشته کوه سبلان به سمت اردبیل جاری است. هرز آب این رودخانه به وسیله ی رود قره سو دره به رود ارس می ریزد، انگیزه از ایجاد سد نیاز مردم و کیفیت این هرز آب برای کشاورزی بود. مصرف شصت و پنج میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی و بیست میلیون متر مکعب برای مصارف شهری از بازدهی این سد است.طبیعت بکر سرعین در دره گلستاناین سد، سدی خاکی با هسته ناتراوای میانی است. سازه های بکار برده شده در این سد سازه های هيدروليکی هستند که شامل : تاسيسات آبگيری، تخليه كننده های عمقي مخزن، سيستم های تخليه سيلاب و انحراف موقت آب حين عمليات ساختمانی است.

 

سد یامچی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *