شهیدگاه

شهیدگاه اردبیل

شهیدگاه میراثی تاریخی

با توجه به تاریخ پر قدمت ایران زمین هر گوشه از کشور دارای بقایای باقی مانده از رشادت ها و جنگ هاست. وسعت ایران از هر سو موجب شده تا در هر برهه ی تاریخی مرزهای کشور مورد حمله ی بیگانگان قرار گیرد. جنگ های زیادی در شمال و غرب کشور رخ داده که حوادث دلخراشی را در دل تاریخ بجای گذاشته است. شهیدگاه یکی از میراث باقی مانده از جنگ های تلخ ایران است که تعداد زیادی از ایرانیان را به کام مرگ کشاند.بناهای تاریخی و سبک معماری اردبیلدلیل ساخت شهیدگاه

شهیدگاه در پی جنگ چالدران برای دفن سربازان جان بر کف ایران ساخته شد. جنگ چالدران نبردی خونین بین دو دولت عثمانی و صفوی بود که در شمال غربی ایران و شهر چالدران انجام شد. شهر چالدران در تقسیمات کشوری جز استان آذربایجان غربی قرار گرفته است، همسایگی چالدران با ماکو، ترکیه در مرز بین ایران و دیگر کشورهای غربی ایران موجب اهمیت این شهر زیبا شده است. بعد از در گرفتن جنگ چالدران شاه عباس صفوی برای تسکین آلام کشته شدگان جنازه ها را به اردبیل انتقال داد و در محوطه ی بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی به خاک سپرد.آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی 

شهیدگاه

جنگ چالدران

جنگ چالدران موجب از بین رفتن تعداد زیادی از سربازان قزلباش شد، چهل هزار تن سرباز قزلباش در نبرد بین شمشیر و تفنگ به مصاف صد هزار نفر از سپاهیان عثمانی رفتند. تعداد کم قزلباشان ایرانی و عدم استفاده از فناوری های جدید مانند توپ و تفنگ باعث شکست سخت ایرانیان شد. مقابله ی بین دو سپاه با شمشیر و تفنگ نبردی نابرابر است که موجب ویرانی سپاهیان ضعیف تر می شود. همین دلیل برای پر شدن محوطه ی بقعه ی شیخ صفی ( شهیدگاه) از پیکرهای بی جان قزلباشان کافی است. شاه اسماعیل صفوی با در اختیار داشتن توپ و تفنگ در این جنگ اجازه ی استفاده از آن ها را به لشکر خود نداد زیرا معتقد بود استفاده از این نوع سلاح در جنگ های صحرایی حرکت سپاه را محدود می سازد و به دور از جوانمردی است.

با خاتمه یافتن جنگ چالدران قسمت هایی از کردستان ( کردستان عراق، کردستان ترکیه، کردستان سوریه) دیگر در تملک ایران نبود و حاکم جدید عثمانی بر آن ها حکومت می کرد. شاید برای شما هم جای سوال باشد که انبوه سپاهیان صفوی در زمان جنگ چالدران کجا بودند؟ این سپاهیان انبوده در خراسان اردو برپا کرده بودند تا در مقابل ازبکان ایستادگی کنند. علاوه بر این ها از دیگر دلایل شکست ایرانیان آرایش دفاعی مستحکم و سریع عثمانیان بود.

شهیدگاه

موقعیت شهیدگاه

شهیدگاه در شمال غربی چینی خانه ی اردبیل واقع شده است که در زمان صفوی وسعت بسیاری را دارا بود. قبرهای مجموعه ی شهیدگاه در غرب و جنوب غربی نیز یافت می شوند، قبرستان شهیدگاه درست در کنار بقعه ی شیخ صفی قرار داشت و ادامه ی آن تا مدرسه ی جنت سرا ادامه پیدا کرده است. شهیدگاه تا قبل از جنگ چالدران به عنوان یک قبرستان عمومی مورد استفاده ی اهالی بود. برای دسترسی به این بنای تاریخی فقط لازم است به مرکز شهر اردبیل مراجعه کنید.مقبره شیخ امین الدین جبرائیلاز المان های خاص قبرستان شهیدگاه می توان به سنگ تراشی های روی قبر با نمایه های گیاهى، هندسى،  حیوانى، انسانى، نمادین و خط نگاره‏ ها اشاره کرد. تعداد زیادی از سنگ قبرهای مجموعه ی شهیدگاه در چپاول روس ها ناپدید شده اند، دولت روسیه در زمان اشغال این منطقه تاریخ شهیدگاه را تا حدودی از بین برده است. قبرستان شهیدگاه نتنها برای گردشگران ایرانی مورد توجه است بلکه سالانه تعداد زیادی از توریست های خارجی را به ایران می کشاند. از دیگر قبرهای مشهور شهیدگاه می توان به قبر سلطان حیدر و سلطان جنید پدر و پدربزرگ شاه اسماعیل اشاره کرد که در جوار بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی قابل مشاهده هستند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *