غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

غارهای باستانی کنزق در استان اردبیل

استان اردبیل با داشتن تعداد زیادی مقصد گردشگری از جایگاه مهمی در بین استان های ایران برخوردار است. غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین که در فاصله ی سه کیلومتری از شهر سرعین واقع شده از سمت شمال به اردیموسی، جنوب به تاریخ کهن کلخوران، شرق روستای زیبای آق قلعه و غرب به خود سرعین محدود می شود. ارتفاع هزار و پانصد متری نسبت به سطح دریا موجب شده تا این شهر منظره ای فوق العاده از دشت های اطراف را نمایان کند. دهستان آب گرم که در بخش مرکزی آن کنزق است از شهرت زیادی در بین اهالی سرعین برخوردار است. این منطقه ی تاریخی که از گذشته های دور به منظور استراحت گاه و خانه هایی به شکل غار استفاده می شده جذابیت بسیار خاصی را داراست.روستای گردشگری کزجمشخصات کنزق

کوچک بودن روستای کنزق با سیصد و پنجاه خانوار این منطقه و اکوسیستم آن را به شدت محافظت کرده است. همچنین این منطقه به علت داشتن چشمه های متعدد جایگاه مناسبی برای شغل های روستایی مانند دامداری و پرورش دام است. علاوه بر این زنبورداری یکی دیگر از مشاغلی است که نزد روستاییان کنزق بسیار محبوب است. غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین هستند که از دوره ی اشکانیان با ممارست های فراوان اهالی روستا و سازمان میراث فرهنگی احیا و نگه داری شده اند. این محوطه ی باستانی دارای ده غار دست کن هستند که ابهتی خاص به این منطقه می بخشد. بهترین زمان بازدید از این جاذبه ی تاریخی و توریستی از اول بهار تا اواخر پاییز است، بارش های این منطقه طور است که راه دسترسی را به کلی سد می کند.معرفی ایردموسی از نقاط گردشگری سرعینغارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

شاخصه های مهم غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین هستند که در محوطه ی تاریخی آن قبرستان تاریخی، تپه و دخمه های صخره ای به هم پیوسته ای قرار دارد. نشانه هایی که در یافته های محققان بدست آمد نشان می داد که دورچین های زیادی در زمان اسلام به آن اضافه شده است که در زلزله ی سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج کاملا مدفون شد. روستای کنزق بافتی متراکم را داراست که در نزدیکی دره ی زیبای سبلان واقع شده است. مهندسی ساخت روستا بسیار ماهرانه است و به صورت شطرنجی ساخته شده است. مجموعه ای زیبا از خانه های زیرزمینی و صخره ای که با متراژهای گوناگون و پراکندگی خاص در کنار یکدیگر محوطه ای دیدنی را فراهم آورده اند. جنس خانه های غار شکل از سنگ های رسوبی و ماسه های فشرده است که در هزاره ی قبل از میلاد ساخته شده است. نوع مصالح و معماری این منطقه بسیار دیدنی است.

غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

ویژگی های غار کنزق

از ویژگی های مهم این غارها می توان به وجود روزنه و نورگیر اشاره کرد که مهارت و ایده پردازی سازندگان این غارها را می رساند. این نورگیرها دایره ای شکل و یا استوانه ای هستند، علاوه بر این در این خانه های غار شکل صخره هایی به صورت طاقچه و قوس کنده کاری و تزئین شده اند که ذوق و سلیقه ی سازنده را نیز نشان می دهد. غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین را در یک روز کامل می توانید بازدید کنید و از ادغام گل و هنر لذت ببرید.

در مراجعه به روستای کنزق از میوه های ارگانیک این روستا نیز بهره مند شوید، درختان سیب، آلبالو، گلابی و آلوچه از جمله ی محصولات بکر این منطقه هستند. غارهای تاریخی کنزق که به گنزق نیز شهرت دارند در دامنه ی زیبای کوه سبلان و دره های این کوه واقع شده است. اکوسیستم پاک بعلاوه ی مناظر دیدنی از فراز و نشیب این منطقه واقعا دیدنی است و جاذبه ای چشم گیر خوانده می شود.محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیلبا توجه به زلزله ای که در این منطقه همه چیز را تخت تاثیر قرار داد سازمان میراث فرهنگی تلاش دارد تا غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین را دوباره از نو آباد سازد و به عنوان یک منبع درآمد آن را به راه اندازد. با توجه به نزدیکی و همسایگی شهر توریستی سرعین به این منطقه پتانسیل بالایی برای درآمد زایی می دهد. غارهای کنزق با وجود زیبایی های فراوان می تواند در آینده ای نزدیک منطقه ای پول ساز و نشان دهنده ی فرهنگ غنی این سرزمین باشد. امید است در سال های آینده با همت مراکز ذی ربط این منطقه با بهره وری فراوان کنزق میزبان خوبی برای توریست های فراوان استان اردبیل باشد.

غارهای باستانی کنزق جاذبه توریستی سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *