فواید آبدرمانی و سونا

از فواید آبدرمانی بسیار شنیده ایم. مجموعه های آب گرم زیادی در ایران وجود دارد. بیشترین مجموعه و چشمه آب گرم در سرعین شهر توریستی شمال غرب ایران قرار گرفته است. گردشگران بسیاری برای تفریح به سرعین سفر می کنند. مجموعه های تفریحی و درمانی بسیاری در محل قرارگیری چشمه های آبگرم ایجاد شده است. مجموعه های آبی شامل استخر، سونا، جکوزی و امکانات دیگر تفریحی و درمانی است. در این مقاله به فواید آبدرمانی، سونا و جکوزی می پردازیم.

 

 

خواص و فواید آبدرمانی

آبدرمانی به ورزش در آب از راه رفتن تا حرکات ورزشی مخصوص گفته می شود. همچنین اصطلاحا به قرار گرفتن در آب معدنی یا آب چشمه های آبگرم نیز آبدرمانی می گویند. از فواید آبدرمانی و راه رفتن در آب میتوان به بهبود و درمان مشکلات ستون فقرات اشاره کرد. درمان  کمردرد با آبدرمانی (راه رفتن در آب) نیز در برخی مطالعات علمی اثبات شده است.

البته آبدرمانی به نحوه صحیح استفاده از آب نیز اشاره دارد که در اصطلاح به آن هیدروپاتی می گویند و درباره نحوه استفاده آب آشامیدنی توصیه هایی دارد.

 آشنایی با چشمه آبگرمچرا سونا برای سلامتی مفید است؟

عرق کردن برای بهبود بیماری‌ها، روشی درمانی است که قدمت استفاده از آن به بیش از 2000 سال می‌رسد.  بنا به برخی از گزارشات سونا از کشور فنلاند نشئت گرفته است. امروزه از سونا برای بسیاری از مصارف درمانی و … استفاده می‌شود. در این مقاله با ما باشید تا از مزایا و معایب استفاده از سونا بیشتر بگوییم. استفاده از سونا می‌تواند دمای پوست را تا 40 درجه سانتی‌گراد افزایش دهد. این امر باعث شدت یافتن تعریق بدن شده و ضربان قلب را نیز افزایش می‌دهد.

 

 

مزایا و معایب استفاده از سونا

همان‌طور که اشاره شد استفاده از سونا فواید بسیاری دارد. سونا در عین مفید بودن می‌تواند مضر نیز باشد. بنابراین در این بخش به مزایا و معایب استفاده از سونا می‌پردازیم.

 

مزایای استفاده از سونا – بهبود سلامت قلب و عروق

وقتی فردی درون سونا می‌نشیند، ضربان قلب وی افزایش پیدا می‌کند. این امر باعث گشادی عروق می‌شود. در بسیاری موارد، ضربان قلب فرد تا 100 الی 150 بار در دقیقه افزایش می‌یابد. سونا می‌تواند باعث کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از انواع سکته ‌شود. بنا بر نتایج بسیاری از تحقیقات، کسانی که در طول هفته بیشتر از سونا استفاده می‌کنند، بسیار کمتر از دیگران به مرگ ناگهانی بر اثر ایست قلبی دچار می‌شوند!

 

مزایای استفاده از سونا – کاهش استرس

سونا با افزایش گردش خون، موجب کاهش سطح استرس می‌شود. احساس آرامش و سرزندگی از دیگر فواید استفاده از سونا است.

 

مزایای استفاده از سونا – مقابله مشکلات پوستی

از مزایای سونای خشک می‌توان به کمک به بهبود برخی از مشکلات پوستی اشاره کرد. سونا باعث تعریق شدید بدن می‌شود. عرق کردن برای تولید کلاژن پوست ضروری است. این امر می‌تواند باعث کاهش چین‌وچروک شود و موجب کند شدن روند پیری پوست گردد. استفاده مداوم از سونا می‌تواند باعث جلوگیری از بیماری‌های پوستی و تشدید آن‌ها شود.

 

مزایای استفاده از سونا – بهبود بیماری آسم و سایر بیماری‌های تنفسی

سونا می‌تواند باعث کاهش علائم بیماری آسم شود. سونا مجرای تنفسی را باز می‌کند و نفس کشیدن را راحت‌تر می‌کند. بنابراین کسانی که سرفه‌های شدید، خس‌خس سینه دارند یا به بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند، می‌توانند از سونا برای بهبود استفاده کنند. البته بهتر است از مشاوره با پزشک نیز بهره ببرند.

 

 چشمه آب گرم ساری سو 

 

دیگر فواید سونا

 

 • افزایش جریان سطحی خون
 • باز شدن منافذ و عروق پوستی
 • تسکین دردهای بدن
 • افزایش سوخت‌وساز بدن
 • کاهش فشارخون
 • بهبود در عملکرد مفاصل و عروق خونی
 • شادابی و سرزندگی پوست
 • التیام خستگی روحی و جسمی
 • افزایش کیفیت خواب
 • تمیز شدن پوست از سلول‌های مرده

 

معایب استفاده از سونا

در این بخش به برخی از مضرات استفاده از سونا اشاره می‌کنیم.

معایب استفاده از سونا – اثرات منفی بر فشارخون؟

در شرایطی خاص، جواب این سؤال بله خواهد بود! اگر شما پس از استفاده از سونای داغ وارد آب سرد شوید، احتمال افزایش فشارخونتان را بالا می‌برید.

سونا به‌تنهایی باعث کاهش فشارخون نیز می‌شود. بنابراین کسانی که فشارخون پایینی دارند، برای رفتن به سونا باید با پزشک مشورت کنند.

 نکته:

افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند، برای رفتن به سونا، نباید مشورت با پزشک را فراموش کنند.نکات تکمیلی برای استفاده از سونا

 

 • قبل از رفتن به سونا بهتر است بدن خود را با آب و صابون بشویید تا منافذ پوست باز شده و تعرق بهتر انجام شود.
 • قبل از رفتن به سونا آب بنوشید تا دچار کم‌آبی نشوید.
 • زنان باردار برای رفتن به سونا باید با پزشک مشورت کنند.
 • استفاده از الکل قبل از سونا می‌تواند احتمال خطر کم‌آبی، افت فشارخون و مرگ ناگهانی را افزایش دهد.
 • مدت‌زمان استفاده از سونا را محدود کنید. اگر برای بار اول به سونا می‌روید بین 5 تا 10 دقیقه درون اتاق بنشینید. در دفعات بعد می‌توانید این مقدار را حداکثر به 20 دقیقه برسانید.
 • هنگام نشستن در سونا از حوله استفاده کنید تا عرق بدن توسط حوله جذب گردد و مجرای پوست شما را مسدود نکند.
 • بعد از استفاده از سونا دوش بگیرید تا عرق شما شسته شود.
 • با استفاده از آب ولرم دمای بدن خود را پایین بیاورید.
 • بیماران مبتلا به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نیستند.
 • کودکان کمتر از 4 سال نیز نباید از سونا استفاده کنند.

فواید آبدرمانی

 

 

فواید آبدرمانی و حرکات ورزشی در آب

آبدرمانی یا هیدروتراپی به انجام حرکات ورزشی در آب نیز اطلاق می شود در اینجا چند حرکت در آب آموزش داده می شود. آب، همان‌گونه که مایه حیات و دوام زندگی انسان‌ها است، به سلامتی و درمان بسیاری از دردها نیز کمک می‌کند. سه خاصیت مهم یعنی شناوری، مقاومت و جریان آب، در کاهش درد بخش‌های مختلف بدن تأثیر بسزایی دارد. از سوی دیگر، افراد بسیاری برای تقویت عضلات و حفظ سلامت خود به انجام حرکات ورزشی در آب روی می‌آورند. ایروبیک یکی از ورزش‌هایی است که با در نظر گرفتن حرکات و تمرینات به‌خصوصی در آب، کمک بسیاری به حفظ تناسب‌اندام می‌کند. در این مقاله ضمن بررسی آب‌درمانی، به معرفی حرکات ورزشی و تمرینات ایروبیک در آب می‌پردازیم.

 

فواید آب‌درمانی

آب‌درمانی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای درمان بسیاری از بیماری‌های محسوب می‌شود به‌طوری‌که هنوز هم موردتوجه افراد بسیاری است. آب گرم چشمه‌ها، آب سرد آبشارها و آب یخ‌زده مناطق قطبی همواره در طول تاریخ توسط انسان‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفت. درواقع سابقه آب‌درمانی به قدمت خود انسان است. آب‌درمانی فواید فراوانی برای بیماری‌ها و دردهای گوناگون دارد که برخی از این فواید عبارت‌اند از:

 • تسکین دردهای مفاصل مانند کمر و زانو
 • تسکین آسیب‌های ماهیچه‌ای و استخوانی
 • ترشح هورمون اندورفین برای مبارزه با درد
 • رفع خستگی و گرفتگی عضلات
 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش سوخت‌وساز بافت‌های بدن و جریان خون

 

ایروبیک در آب – حرکات ساده

برخی افراد برای افزایش قوای بدنی و تقویت عضلات خود، به انجام ورزش‌های آبی روی می‌آورند. ورزش محبوب ایروبیک و انجام تمرینات آن در آب استخرها یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در چند سال اخیر به شمار می‌رود. ایروبیک نوعی ورزش هوازی است که با انجام حرکات منظم، کششی و قدرتی به آمادگی جسمانی افراد کمک می‌کند. انعطاف‌پذیری مفاصل، تقویت ماهیچه‌ها و گردش خون از فواید انجام تمرینات ایروبیک است. در ادامه برخی از تمرینات ایروبیک در آب را معرفی می‌کنیم:

 1. قدم زدن به پهلو: در عرض استخر و به پهلو حرکت کنید.
 2. قدم بلند به جلو و عقب: قدم بلند بردارید و کمی زانو را خمی کنید.
 1. قدم بلند در عمق استخر (حرکت ثبات مرکزی): سعی کنید در قسمت عمیق استخر قدم بزنید و دست‌ها را هم‌زمان با پاها حرکت بدهید.
 2. زاد کردن گرفتگی مفاصل: در قسمت عمیق استخر پاها را به‌نوبت به سمت بالا حرکت دهید.
 3. تقویت عضلات ران پا : پا را جمع کرده، به سمت بالا بیاورید و به سمت جلو رها کنید.

 

 

حرکات ورزشی در آب برای کمردرد

انجام حرکات ورزشی در آب باید متناسب با هر فرد و مشکلات بدنی او صورت پذیرد. برخی از تمرینات مخصوص مفاصل بالاتنه و برخی مخصوص پایین‌تنه هستند و افراد باید با دقت و با توصیه پزشک خود این تمرینات را انجام بدهند. برخی از حرکات ورزشی مناسب برای کمردرد عبارت‌اند از:

تمرین 1: در آب به جلو و عقب قدم بزنید. (هرکدام به مدت 5 دقیقه)

تمرین 2: به دیوار استخر تکیه دهید. زانوی خود را خم‌کنید و تا 15 ثانیه در همان حالت بایستید.

تمرین3: کنار دیواره استخر بایستید و با یک دست لبه استخر را نگه‌دارید. درحالی‌که زانوها صاف هستند لگن را به سمت دیواره استخر فشار دهید.

تمرین 4: رو به دیوار استخر بایستید و پاها را به‌اندازه عرض شانه بازکنید. لبه استخر را با دو دست نگه‌دارید، سپس لگن را به لبه استخر نزدیک کنید و قفسه سینه را به سمت بالا بیاورید.

تمرین 5: در حالت ایستاده پاها را به‌اندازه عرض شانه بازکنید. دست‌ها را در طرفین بدن قرار دهید. به‌آرامی بدن خود را خم کرده و دست‌ها را به‌نوبت تا نزدیکی زانو بیاورید و در همان حالت نگه‌دارید.

تمرین6: پشت به دیواره استخر بایستید. پاها را به‌نوبت به سمت بالا بیاورید و تا 15 ثانیه نگه‌دارید.

 

 مجموعه استخر و آب درمانی آبگرم سبلان

  

تمرینات ورزشی در آب یا آبدرمانی

ایروبیک با تمرینات ویژه‌ای که برای انجام در آب طراحی کرده، یکی از مناسب‌ترین ورزش‌های هوازی و آبی شناخته می‌شود. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که انجام حرکات ورزشی در آب با دقت و نظارت متخصص صورت پذیرد و از تمرین‌هایی که باعث تشدید  درد در بدن می‌شود جداً خودداری شود.

 

1 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *