قلعه آدم خوار

قلعه آدم خوار اردبیل

مکان‌های دیدنی اردبیل را پایانی نیست، قلعه آدم خوار اردبیل مکانی پر از رمر و رازهای نادیده و نشنیده.  قلعه‌ی بوینی یوغون که در کنار دهکده‌ی قدیمی کور عباسلو در 11 کیلومتری شهرستان نیر و 35 کیلومتری استان اردبیل قرار دارد. بوینی یوغون در زبان آذری به معنی گردن کلفت بوده است. شنیده‌ها حاکی از آن است کسانی که وارد این قلعه میشدند، توسط قلعه خورده میشدند.

دلیل این که گفته میشود این قلعه افرادی که به بازدید آن میرفتند را میخورد این است که چون معلوم نبود چه بلایی بر سر آن افراد می آید، محلیان میگفتند که گویی این قلعه آن ها را بلعیده است. با پیشرفت علم کم کم این افسانه ها و داستان های خرافاتی هم از بین رفت. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که به دلیل راه های بسیار سخت و صعب العبور قلعه آدمخوار اردبیل، گردشگران از مسیر دیگری برمیگشتند یا در راه گم میشدند یا آن هایی که با نقشه‌ی قلعه آشنایی نداشتند از آن به پایین سقوط می کردند. قدمت این قلعه به اوایل دوره ی هخامنشی یعنی تقریبا سه هزار سال پیش بر میگردد.

 

گردش در قلعه آدم خوار اردبیل

علاقه‌مندان به رازهای مخوف و پیگیری داستان‌های شنیدنی باید سری به قلعه آدم خوار بزنند. محلی که توانسته چندین داستان را در دل خود جای دهد و حرف‌های بسیاری را برای شنیدن و گفتن جای بگذارد. بسیاری از اهالی روستای کورعباسلو معتقد هستند کسانی که در قدیم برای بازدید از قلعه آدم خوار راهی منطقه می شدند، توسط قلعه از بین می رفتند و ناپدید می شدند. البته تا هنگامی این راز در میان مردم باقی ماند که باستان شناسان راه خطرناک دسترسی به قلعه را مورد بررسی قرار دادند و راز سر به مهر قلعه‌ی آدم خوار اردبیل برای همگان پاسخ داده شد.تفرجگاه بولاغلار 

قلعه آدم خوار اردبیل

با ما همراه باشید تا راز ناگفته این قلعه‌ی کهن را برایتان توضیح بدهیم. این قلعه بر روی قطعاتی بسیار عظیم الجثه ساخته شده است. تخته سنگ‌های عظیم الجثه‌ی این دژ به حدی مستحکم است که تا ارتفاع سیصد متر بالا رفته است. این ارتفاع بلند موجب شده تا داستان‌هایی که درباره‌ی بلعیدن انسان‌ها توسط قلعه آدم خوار دهان به دهان بچرخد بیشتر به واقعیت نزدیک شود. برای بالا رفتن از این قلعه پله‌های دست‌سازی وجود دارد که حاصل تراش سنگ‌ها است و باعث تسهیل بالا رفتن از قلعه می‌شود. بالای این کوه سنگی، 6 آب انبار وجود دارد که هر 6 تای آن دست‌ساز هستند که حاصل تراش سنگ از کف قلعه است. توانایی و هنر ساکنان اهالی این قلعه بسیار بالا بوده به طوری که از این روش (آب انبار) برای استفاده از آب باران و برف استفاده می‌کردند.

 

معماری قلعه آدم‌خوار

بررسی‌های معماری انجام شده بر روی قلعه آدم‌خوار نشان می دهد که از دو طرف قلعه به هیچ وجه نمی توان وارد آن شد، و به نوعی حصاری مرگبار دور قلعه آدم‌خوار را فرا گرفته است، بر این اساس کسانی که راهی این قلعه می شدند یا در آن گم می شدند و راه برگشت را گم می کردند و همان جا محبوس می‌ماندند و در نهایت به اسکلت‌های امروزه تبدیل می شدند. تاریخ ساخت قلعه به قبل از اسلام می رسد.  قلعه‌ی آدم خوار فقط به علت این داستان‌های هولناک نیست که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، منطقه‌ی تاریخی بوینی یوغون دارای تمدنی چهار هزار و پانصد ساله است که آثار بسیاری از دوره‌ی مفرغ، اشکانیان و اسلامی را در خود جای داده است.

قلعه آدم خوار

تاریخ 4000 ساله‌ی منطقه بوینی یوغون

آثار‌هایی که از این قلعه به جا مانده است نشان از تاریخ 4000 ساله ی آن دارد. دوره‌ی رونق این قلعه‌ی اسرار آمیز در واقع در دوران اشکانی بوده است. هنگامی که جنگ های ایران و روم رخ داده بود شاید بر این فکر باشید که این قلعه بیشتر کاربرد نظامی داشته است اما باید بدانید که این قلعه‌ی مخوف بیشتر کاربرد مسکونی داشته و محل سکونت افراد محلی بوده است. کارشناسان بر این باورند که وسعت 300 هکتاری و چند لایه لایه بودن این قلعه نشان از استمرار سکونت انسان ها از دوره ی اشکانی تا دوره ی صفوی داشته است.دژ قهقه قدیمی ترین قلعه استان اردبیل 

قلعه آدم خوار

 قلعه اولتاننشانه های باستانی قلعه آدمخوار اردبیل

باستان شناسان معتقد هستند که بنای باقی مانده که در قسمت‌های جنوب غربی دیده می شده جزء اصلی تأسیسات دفاعی قلعه بوده است و از این تأسیسات در جنگ بین ایران و روم نیز استفاده شده است. همانطور که گفته شد لایه لایه بودن آن میزان اهمیت این قلعه را برای مردم از دوران اشکانی تا صفویه نشان می دهد. جالب است بدانید موقعیت قرار گیری قلعه بر روی گردنه‌ی بوینی یوغون موجب می شده تا با حمله‌ی دشمن هیچ آسیبی به قلعه نرسد، راه صعب العبور به علاوه‌ی انبارهایی که به مقدار کافی و وافی آب و غذا را در خود نگهداری می کردند همگی باعث می شد تا بلایای طبیعی و انسانی از اهالی قلعه دور باشد. حال آنکه قلعه را به خاطر راه سخت‌اش به قلعه ی آدم خوار می شناسند.

 قلعه‌ی آدمخوار اردبیل یکی از مهم ترین دژهای آذربایجان در دوران تاریخی و البته صدر اسلام بوده است. جالب است بدانید که بدلیل سرمای بیش از حد در آن منطقه دشمنان تاب مقاومت در آنجا را نداشتند.

در این مقاله به بررسی قلعه‌ی آدم خوار پرداختیم. این قلعه یکی از قلعه های موجود در اردبیل است که آن را مورد بررسی قرار دادیم از سایر قلعه های معروف اردبیل میتوان به قلعه‌ی کهنه ، دیو قلعه سی، قیز قلعه و آغچه قلعه نیز نام برد که در مقاله‌های بعدی آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

قلعه آدم خوار

متأسفانه بسیار دشوار است نگرانی‌های کمابیش دائمی‌مان در مورد آینده را به یاد بیاوریم، زیرا در بازگشت‌مان از جایی که بودیم، شاید نخستین چیزی که از خاطره محو می‌شود این است که چه میزان از گذشته صرف این شده بود که چه پیش خواهد آمد؛ و به عبارت دیگر چه میزان از آن را در جایی دیگر به غیر از جایی که در آن حضور داشتیم گذرانده بودیم. در موضوع یادآوری شده و نیز خاطره دلشوره سفر به مکانی هر دو نوعی خلوش وجود دارد: و خود مکان است. که امکان می‌یابد برجسته و مشهود شود…
جستاری از کتاب هنر سیر و سفر از آلن دوباتن
0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *