قلعه خسرو اردبیل

قلعه خسرو اردبیل

قلعه خسرو اردبیل

قلعه خسرو اردبیل گنجینه تاریخ و پنهان گردشگری ! در شهرستان اردبیل شما شاهد انواع قلعه خواهید بود. قلعه قهقه اردبیل که محل زندان شاهزادگان صفوی بوده است و همچنین قلعه دیو، قلعه دختر که جز قلعه های تاریخی اردبیل می باشد.

البته فراموش نکنیم که قلعه کهنه مشگین شهر هم جز قلعه های تاریخی اردبیل در دره باغ نوروز می باشد. اما یکی از قدیمی ترین قلعه های اردبیل قلعه باستانی خسرو می باشد که قدمت آن به عصر آهن یعنی حدود 850 تا 550 سال پیش از میلاد بر میگردد.

به واقع این قلعه در بالای کوه شوش داغی قرار دارد. کوهی که به مانند کوه سبلان بر اثر فعالیت آتش فشان بوجود آمده است و به هیچ کوه دیگری متصل نیست.

قلعه خسرو شامل دو قلعه و یک گورستان است که قسمت اصلی قلعه در بالای کوه شوش داغی واقع شده است. و در قسمت جنوبی قلعه هم گورستانی شامل 10 تا 20 گور وجود دارد.

کوه شوش داغی که محل قلعه های هفت گانه خسرو می باشد از سه طرف شمال، شمال شرقی و شمال غربی به آب رودخانه قرسو وجود دارد.

به گفته سرپرست کاوش قلعه خسرو این محل پس از احداث بندی روی رودخانه قرسو ساکنان این منطقه در قلعه خسرو سکونت گزیده اند. و البته از طریق کانال های سنگی آب را به اطراف قلعه که پر از زمین های کشاورزی بوده است می رساندند.

اگر قصد سفر به این قلعه تاریخی دارید باید به شما بگوییم که قلعه خسرو در 30 کیلومتری شمال غرب اردبیل است و البته در 700 متری این قلعه هم می توانید قلعه هخامنشی را مشاهده کنید.

بهتر است بدانید این قلعه با شیوه ی قدیمی خشکه چینی ساخته شده است. ( یعنی از ملات ها اصلا استفاده نشده است) این بنای تاریخی طی شماره ششصد و سی (۶۳۰) به ثبت آثار ملی کشور عزیزمان رسیده‌است.

 

با تشکر / هتل پدرام – رزرو هتل در سرعین 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *