قلعه شیندان

قلعه شیندان

قلعه شیندان

قلعه شیندان منظره ای زیبا و فوق العاده !  قلعه ای تاریخی در مرز دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد که قدمتی 2 هزار ساله دارد و آن را به نام قلعه شیندان می شناسیم.

این جاذبه گردشگری کشورمان به زبان ترکی آذربایجانی به نام شیندان قالاسی نامیده شده است. این قلعه تاریخی بر فراز کوه شیندان در جاده آستارا به اردبیل و در ارتفاع حدود 1850 متری قرار گرفته است.

همان طور که عرض شد این قلعه در محدوده منطقه حیران در مسیر آستارا به اردبیل که مرز دو استان گیلان و اردبیل است و بالای روستای ونبین واقع شده است. روستای شیم روستایی در کشور جمهوری آذربایجان نیز در پشت کوه شیندان قرار دارد.

قدمت این قلعه به دوران پیش از اسلام می رسد. در این قلعه آتشکده هایی وجود داشته است. اتفاقات زیادی در تاریخ برای این قلعه افتاده است. از موارد مهم تاریخی مربوط به این قلعه می توان به قیام حمزه خان تالش که حاکم آستارا بود در عهد شاه عباس صفوی اشاره کرد.

حاکم اردبیل حدود 9 ماه این قلعه را محاصره کرد و در پایان حمزه خان حاکم آستارا با کشتی به منطقه شیروان فرار کرد. همچنین می گویند زمانی این قلعه محل اقامت بابک خرم دین بوده است.

قلعه شیندان

مصالح به کار رفته در بنای این قلعه ، سنگ و ساروج بوده و از روستا های حیران و ونبین در مسیر جاده اردبیل به آستارا کاملا قابل رویت است. ساکنان آن در برج های بلند آن شبانه روز به نگهبانی مشغول بوده اند .

در عالم آرای عباسی اسکندر بیگ منشی در باره این قلعه نوشته شده: قلعه شیندان قلعه ای بر فراز کوهی بلند و از این نظر بلندی با فلک و افلاک ادعای برابری دارد.

امرا در داخل قلعه محلی مناسب برای اقامت داشته اند و مردم این نواحی برای موارد و کارهای خود خدمت این افراد می رسیدند.

باز هم توصیه می شود حتما به قسمت غربی استان گیلان به ویژه آستارا سفر کنید و برای دیدن زیبایی های ایران زمین در ادامه سفر خود از مسیر گردنه حیران به سمت اردبیل بروید و از زیبایی های این استان نیز بهره برده و با رفتن به سرعین از آبگرم مفید آن نیز بهره مند گردید.

قطعا دیدن طبیعت سرسبز این منطقه از کشورمان و آب و هوای بی نظیر این مناطق بسیار برای شما سفری خاطره انگیز را خواهد ساخت.

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *