قلعه شیندان

قلعه شیندان

قلعه تاریخی شیندان با قدمتی 2 هزار ساله در مرز میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان ار جاذبه های گردشگری فوق العاده که به زبان ترکی آذربایجانی به شیندان قالاسی معروف است و در بلندای کوه شیندان در مسیر جاده آستارا به طرف اردبیل و با ارتفاعی حدود 1850 متری قرار گرفته است.
محدوده جغرافیایی قلعه نزدیک به منطقه حیران در مرز دو استان اردبیل و گیلان است و در شمال روستای ونبین فرار گرفته است.

 

وقایع تاریخی قلعه شیندان

قدمت قلعه شیندان بسیار طولانی است و به دوران قبل ازاسلام میرسد که در طول این بازه تاریخی وقایع کوچک و بزرگی برای آن رخ داده است.
از مهمترین آنها میتوان به قیام حمزه خان تالش حاکم آستارا در زمان حکومت شاه عباس صفوی اشاره داشت. در این واقعه حاکم اردبیل به مدت 9 ماه قلعه را در محاصره خورد آورده بود و سرانجام توانست حمزه خان را که در بر اثر اتفاقاتی در قلعه پناه گرفته بود، بوسیله کشتی به مناطق شیروان فراری دهد.
از دیگر  روایات تاریخی ذکر شده، چنین است که  حاکم بابک خرم دیمن برای مدت زمانی در میان قلعه اقامت و به حکمرانی مشغول بوده است.

 

چرا از نام قلع برای این بنا استفاده میشود؟

در فن معماری اصولا قلعه به ساختمان هایی گفته میشد با مقاومت بالا که بعنوان یک پایگاه دیده بانی به منظور دفاع از یک منطقه ایجاد میگشت و این دیده بانی و نگهبانی معمولا در کنترل یک گروه قرار میگرفت. به طبع در زمان قدیم ساخت چنین قلعه هایی بسیار مرسوم بود اما تعداد کمی از آنها باقیمانده و اکثرن از بین رفته اند، در منطقه آستارا میتواند چنین قلعه های بلندی مانند قلعه شیندان را مشاهده کرد. مواد و مصالحی بکارگرفته شده برای ساخت بنای قلعه سنگ و ساروج است و ارتفاع  آن به حدی است که میتوان ساختمان آنرا حتی از روستاهای حیران و ورنبین در جاده ادربیل به آستارا مشاهده کرد.

 مطلب مرتبط:

آبشار لاتون در سرعین

روستا زیبای گنزق آستاراقلعه شیندان

 

قلعه شیندان در ایام گذشته
در ایام قدیم که زندگی در اطراف قلعه رونق داشته ساکنان برجهای بلند در طول شبانه روز مشغول به نگهبانی بوده اند.
از خاطرات اسکندر بیگ منشی در تاریخ  عالم آرای عباسی در باره این قلعه چنین آمده :

قلعه شیندان قلعه ایی بر فراز کوهی بلند و از این منظر با فلک و افلاک ادعای برابری دارد. اهالی قلعه شبها و روزها با صبر و دقت درحال نگهبانی هستند. قلعه با دامنی از بیشه و جنگل پوشیده شده و تنها یک راه برای ورود و خروج دارد و آن هم بگونه ایی است که عبور برای یک نفر هم سخت و دشوار است، اما برای امرا که در داخل قلعه سکونت دارند مناسب و راحت است. مردم اطراف قلعه برای درخواست و کارهای خود در این مکان خدمت حاکمان حاضر میشوند.

 🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیلسخن آخر: سفر به مناطق غربی آستارا و مشاهده زیبایی های آنرا در برنامه سفرهای چند روزه تان بگذارید تا با دنیایی از زیبایی ها و آثار بجامانده از وقایع تاریخی بزرگ و کوچک آشنا شوید. درچنین سفرهایی هم دانش شما از تاریخ کشورتان افزیش پیدا میکند و هم میتوانیداز زیبایی مناطقی بکر و کمیاب الخصوص گردنه حیران بهره مند شویدتا خاطره هایی تازه از مشاهده مناطقی تازه برای خودتان بسازید .

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *