محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل

قلعه خسرو اردبیل از دیگر گنجینه های تاریخی گردشگری  وبسیار مهم شهرستان اردبیل بشمار میرود، در شهر اردبیل قلعه ها های تاریخی بسیاری وجود دارند که برای زندگی شاهزادگان صفوی بنا شده بودند مانند

  • قلعه قهقه اردبیل
  • قلعه دختر
  • قلعه دیو
  • قلعه کهنه مشگین

قلعه کهنه مشگین شهر از قلعه های تاریخی اردبیل است که  در دره باغ نوروز قرار دارد اما قدیمی ترین قلعه اردبیل، قلعه باستانی خسرو میباشد که قدمت آن به عصر آهن بازمیگردد، تقریبا حدود 850 تا 550 سال پیش از میلاد.
محل قلعه در بالای کوه شوش داغی است این مانند کوه سبلان به سبب فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده و بصورت یکتا قرار گرفته است و به هیچ کوه دیگری وصل نیست.

 

 مطالب مرتبط:

کهنه قلعه مشگین شهرتاریخچه قلعه خسرو استان اردبیل

اردیبل شهری تاریخی است در شمال غربی ایران. قدمت این شهر بسیار طولانی است و به عصر آهن می رسد. محصور شدن این شهر با رشته کوه های سبلان، طالش و بزغوش موجب شده تا از نظر استراتژیک بسیار مناسب و قابل اتکا باشد. محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل یکی از نشانه های تاریخ غنی این استان است. در زمان های دور اردبیل به نام اردویل خوانده می شده است. ارد به روز بیست و پنجم ماه و یک فرشته ی زرشتی است.

ویل کلمه ای کهن و پارسی است. هماهنگی این دو کلمه موجب تقدس ایجاد فضایی روحانی برای این شهر بوده است. با توجه به قدمت زیاد شهر اردبیل و پیشینه ی تاریخی آن که به پنج هزار سال می رسد جهانیان به ارزش این شهر پی برده اند. از جمله ی نشانه هایی که می توانید به وسیله ی آن به مقام بالای شهر اردبیل پی ببرید لوحه های گلی سومریان است. در این لوح اردبیل به نام آرتا یا آراتتا نامیده شده است.

محوطه تاریخی قلعه خسرو استان اردبیل در روستای قوناق قیران واقع شده است. این روستا یکی از دهستان های غربی استان اردبیل است و آب و هوایی کوهپایه ای را داراست. فاصله ی روستای قوناق قیران از مرکز شهر اردبیل بیست و هفت کیلومتر است. سرسبزی و زیبایی روستا به دلیل وجود رود شیخ احمد است. رود شیخ احمد از کوه سبلان سر چشمه می گیرد و به قره سو می رسد. اهالی روستا همانند پیشینیان خود به کار باغداری و مزرعه داری مشغول هستند.

 

آنچه تاریخ شناسان این قلعه خسرو میگویند:

بعد از ساخت قلعه روی رودخانه قره سو ساکنان تمام منطقه قلعه خسرو را برای زندگی انتخاب کردند و در آنجا سکونت گرفتند و برای آبرسانی به زمینهای کشاورزی اطراف قلعه ار کانال های سنگی استفاده میکرده اند.

 

 مطالب مرتبط:

بناهای تاریخی اردبیلموقعیت جفرافیایی قلعه خسرو استان اردبیل

این قلعه از غرب اردبیل 30 کیلوتر فاصله دارد و  در فاصله 700 متری آن نیز قلعه هخامنشی به چشم میخورد.

کوه شوش داغی که محل قلعه های هفت گانه خسرو است از هر سه طرف شمال، شمال غربی، شمال شرقی به رودخانه قره سو راه پیدا میکند.
در قلعه خسرو دو قلعه و یک گورستان قرار دارند که  در قسمت اصلی بالای کوه شوش داغی قرار گرفته است، گورستان نیز در ناحیه جنوبی قلعه است و در آن بین 10 تا 20 گور وجود دارد.

قلعه خسرو استان اردبیلدر بالای کوهی کم ارتفاع و در احاطه رود قره سو از سه جهت شمال و شمال شرق و غرب و با ارتفاع 135 متری از رود قرار گرفته است.
نام این کوه را اهالی محل شوش داغ گذاشته اند،  دلیل نامگذای آن هم شیب تند دامنه های کوه و نوک نیزی قله آن است.
و البته تک بودن این کوه کم ارتفاع و زیبا که حاصل یک آتشفشان در منطقه است.
در راس کوه شوش داغی توده های سنگ آذرین را مشاهده خواهید کرد که بصورت یک پارچه قرار گرفته اند.

شیوه ساخت قلعه خسرو

در این قلعه از شیوه خشک چینی برای ساخت و طراحی استفاده شده است طوریکه اصلا از ملات استفاده نشده  و از همین رو با شماره 630 در آثار ملی به ثبت رسبده است.

هماهنگی بین مصالحی که در ساخت قلعه به کار برده شده و مصالح کانال ها نشان دهنده ی تاریخ پر قدمت این منطقه دارد. سنگ مزارهای چهار چينه خرسنگی که از گورستان این منطقه به دست آمده همانند ناحیه ی قفقاز است. زیبایی های اردبیل محدود به جاذبه های تفریحی نیست می توانید در محوطه ی قلعه خسرو استان اردبیل از شگفتی های تاریخی ایران لذت ببرید.

 

 مطالب مرتبط:

گورهای منطقه شهریریمسیرهای منتهی به قلعه خسرو

از اردبیل یک جاده آسفالت به سمت روستای گندیمشین راه دارد که در مسیرجاده قدیم مشکین شهر و مغان است، از جاده بعد از طی کرد مسافت 26 کیلومتری از اردبیل به روستای  گندیمشین در نزدیکی روستای قونان قیران و فاصله یک کیلومتری رود شیخ احمد به جاده ایی خاکی میرسیم  این جاده بیشتر به منظور رفت و آمد روستاییان به مزارعشان استفاده میشود، بعد از  عبور مسافتی یک کیلومتری از جاده به  یک دوراهی میرسیم که مسیر سمت چپ مارا به قلعه خسرو میرساند، ادامه این جاده بعد از قلعه خسرو به طرف دره قره سو رفته و پایان پیدا میکند.

دسترسی به قلعه خسرو استان اردبیل از کوه شوش داغی

کوه شوش داغی از طرف شمال دارای یک برآمدگی کوچکی است که با شیبی تند به رود قره سو میرسد، از طرف غرب هم از نوک کوه تا دیوار دفاعی بازهم شاهد یک شیب تند خواهیم بود که از پایین به دره ای عمیق راه پیدا میکند و  تنها در ناحیه شرقی بر خلاف دو ناحیه  قبلی شیب ملایم تری به چشم میخورد که همین راه میتوان به قلعه دسترسی پیدا کرد.

در پایان با طی کردن ارتفاع  و رسیدن به قلعه خسرو با تماشای آن توده های سنگ آذرین در قله کوه و فضایی زیبا در احاطه محیطی با پوشش  های طبیعی و مشاهده مسیر رودی که آب روان در آن جاریست،  آرامش و حس عالی غرور تماشای این همه زیبایی از ارتفاع باهم به قلب انسان مینشینند.

 

ارائه مطلب : هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *